Sněmovnu dnes znovu zaměstnala aféra kolem postupu Polčáka v kauze Vrbětice

Sněmovnu dnes znovu zaměstnala aféra kolem postupu europoslance a advokáta Stanislava Polčáka (STAN) v kauze Vrbětice. Předseda Starostů a nezávislých a ministr vnitra Vít Rakušan odmítl obvinění lídra SPD Tomia Okamury, který STAN označil za politicko-podnikatelský projekt. Rakušan ale mluvil v souvislosti s aférou o "hrubé politické chybě" a připomněl, že Polčák rezignoval na funkci místopředsedy STAN. Debata na plénu trvala skoro hodinu.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Polčák žádal jako advokát odměnu za právní pomoc, kterou poskytl obcím při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Po zveřejnění případu se odměny vzdal.

Ve vyjádření, které má server newsbox.cz k dispozici, europoslanec uvedl, že se o jeho právním zastupování obcí šíří zavádějící informace. Zároveň odmítl, že by v tomto konkrétním případě šlo o provizi za prosazení zákona. Advokátní komoru požádal o přezkum svého postupu.

"S ohledem na tlak, kterému jsou vystaveni kolegové starostové z dotčených obcí, jsem se rozhodl od uzavřených smluv odstoupit, obce jimi tedy nebudou dále vázány. Po pečlivém zvážení všech okolností jsem se také rozhodl rezignovat na funkci místopředsedy hnutí STAN. Jsem si totiž vědom, že nepravdivá teze – provize za zákon – velmi poškozuje naše hnutí, jehož dobré jméno a práce mých kolegů mi vždycky ležela nejvíc na mysli," dodal Polčák. 

Rakušan souhlasí s tím, že pokud Polčák zastupoval jako advokát obce, neměl zároveň prosazovat přijetí odškodňovacího zákona. "Pohled na situaci, kdy vystupoval ve dvou rolích, může být veřejností vnímán jako střet zájmů," uvedl Rakušan.

Ministr vnitra během odpoledních interpelací přiznal, že Polčák ve střetu zájmů byl. "Byla politická chyba dělat současně politika a advokáta obcím. Osobně v tomto vidím každopádně střet zájmů, který tady byl," řekl. Odmítl ale tvrzení SPD, že Polčák obchodoval se zákony. "Nikdo tady se zákony neobchodoval," prohlásil Rakušan. Odmítl také tvrzení SPD, že Polčák měl dostat osm milionů korun. Tato suma měla být rozpočítána mezi tři právníky, dodal.

Okamura v podvečer s odkazem na informace, podle nichž Polčák žádal odměnu za schůzky s poslanci, požadoval odchod STAN z vlády a Polčákovu rezignaci na mandát europoslance. Obvinil nepřítomného premiéra Petra Fialu (ODS), že mu vyhrožoval a obával se kriminalizace. Předseda poslanců ODS Marek Benda se proti tomu ohradil, stejně jako proti okřikování Okamurou. "Nekřičte na mě, nejsme tady v chlévě, i když se takhle občas chováte," řekl Benda předsedovi SPD. "Jestliže se chcete chovat jako v chlévě, budeme se tak chovat i k vám," dodal.

Vyvození politické odpovědnosti pokládá za správné. Rakušan poznamenal, že lituje chyb, které STAN dělá. "Pověst hnutí tím nevylepšujeme," posteskl si. Zdůraznil však, že to není tak, že se STAN chová v politice obecně nečestně.

"Jednání pana Polčáka nečestné bylo," řekla místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Okamura poukazoval na to, že Polčák kvůli odškodňovací předloze obcházel poslance, ale dopředu neřekl, že "obchoduje se zákony". Podle Okamury by měl Polčák rezignovat na europoslanecký mandát.

"Nelíbí se mi chování páté kolony Ruské federace," prohlásila místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN). Zjevně mířila právě na hnutí SPD. Polčák se podle ní zastal obcí postižených výbuchem muničních skladů, za nimiž stáli podle podezření ruští agenti.

Opozičním hnutím SPD a ANO se stejně jako v úterý a ve středu ani dnes nepodařilo prosadit řádnou debatu o aféře na plénu. Pětice koaličních klubů navrhované zařazení nových bodů do programu schůze vetovala. Poslanci SPD a ANO chtějí k záležitosti vyvolat mimořádnou schůzi. Od plánu neustoupí ani poté, co se Polčák vzdal stranické funkce, sdělil ČTK Okamura. "O mimořádnou schůzi nadále usilujeme, protože premiér Petr Fiala (ODS) a předseda STAN Rakušan odmítají situaci řešit," dodal.

Ani podle Vildumetzové ohlášená rezignace na věci nic nemění. "Protože to není jen o panu Polčákovi. Že si chce místopředseda vládního hnutí STAN nechat vyplatit téměř osm milionů za prosazení zákona, je naprosto bláznivé a neetické, ale že si další starosta za hnutí STAN chce nechat vyplatit provizi 1,2 milionu, to už se pohybujeme v trestněprávní rovině," uvedla. V kontextu kauz posledních měsíců to podle Vildumetzové vypadá, že STAN dělá politiku hlavně kvůli vlastnímu zisku.

Zeman nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

24.05.2022 16:57 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

Gazdík odvolal z funkce ředitelku Cermatu

24.05.2022 16:36 Aktualizováno Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků…

Vláda chce zítra schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí

24.05.2022 16:34 Vláda se chystá ve středu schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí. Zásluhová část…

V Česku se objevil první případ opičích neštovic

24.05.2022 15:49 Aktualizováno V Česku se předběžně potvrdil první případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky…

V Praze vznikne další stanové městečko pro 150 uprchlíků

24.05.2022 15:20 Aktualizováno V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny.…

V ČR je zhruba 75 až 80 procent uprchlíků, kteří se zde registrovali,…

24.05.2022 15:16 V České republice pobývá zhruba 75 až 80 procent z 350.000 uprchlíků před ruskou invazí na Ukrajinu…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí čtyři z deseti

24.05.2022 15:09 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešli čtyři lidé, vedle ekonoma Vladimíra…

Sdružení přestane ve středu blokovat dezinformační weby

24.05.2022 14:58 Aktualizováno Internetové sdružení CZ.NIC ve středu odblokuje osm dezinformačních webů, jejichž domény…

Od počátku války dostalo v Česku víza 353.412 uprchlíků

24.05.2022 12:11 Aktualizováno V pondělí Česko udělilo běžencům z Ukrajiny 2097 víz, o 109 více než před týdnem. Od počátku války…

ANO hrozí obstrukcemi, pokud bude zákon spojovat Babiše a Agrofert, uvedli…

24.05.2022 12:09 Hnutí ANO pohrozilo podle Pirátů sněmovními obstrukcemi zákona o evidenci skutečných majitelů,…

Související:

Nejnovější