Sněmovnu na více než tři hodiny zablokovala opozice snahou o změnu programu

Snahy opozičních poslanců z hnutí ANO a SPD o změny programu dnešního posledního jednacího dne schůze Sněmovny zabraly i s hlasováním více než 3,5 hodiny. Dolní komora koaliční většinou jejich veškeré návrhy odmítla. S ohledem na postup opozice dnes Sněmovna s největší pravděpodobností ani nezačne schvalovat spornou vládní předlohu o změně výběru členů rad České televize a Českého rozhlasu, jak plánoval vládní tábor.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci projednají patrně jen vládní návrh na úpravy podpor uprchlíků z Ukrajiny, jenž je ve druhém čtení.

Zástupci opozičního hnutí ANO vysvětlovali množství návrhů na změnu programu schůze nepřítomností řady ministrů při pravidelných čtvrtečních interpelacích. Ve čtvrtek odpovídali na dotazy poslanců ministři financí Zbyněk Stanjura (ODS), pro místní rozvoj Ivan Bartoš a zahraničí Jan Lipavský (oba Piráti). Ostatní členové vlády se omluvili, a to včetně premiéra Petra Fialy (ODS), který byl na mimořádném zasedání Evropské rady v Bruselu.

Místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová (ANO) uvedla, že poslanci ANO chtěli vyslyšet výzvy koalice a nechat si svá témata na interpelace. "My jsme se opravdu snažili, ale bohužel jsme hovořili do prázdného sálu," řekla. Rovněž předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová podotkla, že za návrhy jejích stranických kolegů na zařazení nových bodů na program byly hlavně čtvrteční interpelace. "To je jediný a prostý důvod," řekla. Věří tomu, že předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) požádá členy vlády, aby na interpelace chodili.

Sněmovna absolvovala o opozičních návrzích na úpravy programu schůze čtyři desítky hlasování. Například předseda SPD Tomio Okamura prosazoval tucet mimořádných bodů. Kromě ekonomické situace chtěl řešit údajné zavedení cenzury nebo zmínku o SPD ve zprávě ministerstva vnitra o extremismu, což označil za zoufalou snahu vládní koalice odlákat hnutí voliče. "Náš volič je inteligentní a ví, co a jak," uvedl Okamura. "Vy jste normálně srabácká vláda," uvedl k záměru omezit zákonem řečnické lhůty poslanců. Vládě vytkl jak to, že zadlužuje ČR, tak to, že nechce regulovat ceny potravin a energií, a zajišťuje si tak příjmy rozpočtu.

Obdobně jako dnes postupovala opozice i v úterý a ve středu. V úterý se Sněmovna vypořádala s dvojicí předloh. Ve středu brzdilo ANO schvalování zpřísnění ustanovení zákona o střetu zájmů známých jako lex Babiš a dolní komora neprojednala nic. Ve čtvrtek probrali poslanci v úvodním kole dvě vládní předlohy, které se týkají branné legislativy.

Dnes, pokud zbude čas, by Sněmovna měla vedle projednání úprav "lex Ukrajina" schvalovat změny v informační povinnosti fondů kolektivního investování. Schvalování navrhovaných změn ve volbě televizních a rozhlasových radních, které vyvolávají odpor ANO i SPD, Sněmovnu patrně čeká až na příští schůzi ve druhé polovině února. Opoziční poslanci pokládají úpravy za účelové a viní vládní tábor ze snah o ovládnutí dvojice veřejnoprávních médií. Koaliční politici naopak tvrdí, že cílem novely je posílit jejich odolnost.

Stávající systém stavebního spoření je podle Bartoše neefektivní

26.03.2023 13:44 Stávající systém stavebního spoření je podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) v…

Jurečka: Lidé pracující na DPP budou muset odvádět více na důchod

26.03.2023 13:20 Lidé pracující na dohodu o provedení práce asi budou muset podle ministra práce a sociálních věcí…

Fiala uvítal dohodu Německa s EK ohledně budoucnosti aut

25.03.2023 17:33 Za naplnění jednoho z výsledků českého předsednictví EU označil premiér Petr Fiala (ODS) páteční…

Zemřel Emil Boček, válečný veterán a bývalý pilot RAF

25.03.2023 15:24 Aktualizováno Zemřel válečný veterán a bývalý český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) Emil Boček…

Pekarová tvrdí, že nedostatek léků by mohly vyřešit dodávky z Jižní Koreje

25.03.2023 08:48 Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to…

Policie nalezla pohřešovanou třináctiletou dívku z Kladenska

24.03.2023 15:55 Aktualizováno Policisté nalezli třináctiletou dívku z Kladenska, po které pátrali od čtvrtka. Je v pořádku. Doma…

Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta

24.03.2023 13:58 Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta na 288.000 korun. Jejich…

Válek tvrdí, že nedostatek některých léčiv potrvá do letních prázdnin

24.03.2023 12:18 Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do…

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodla Sněmovna

24.03.2023 12:13 Aktualizováno Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich…

Fiala: Ruské únosy ukrajinských dětí jsou odporné, jsme připraveni jim…

24.03.2023 11:50 Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí…

Související:

Nejnovější