Sněžku dnes zhruba hodinu po půlnoci zasáhl vítr o síle orkánu. Podle z dat měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru v nárazu dosáhla 119,5 kilometru v hodině. Hranice orkánu činí 117,7 kilometru v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Horní úsek lanovky byl mimo provoz i v sobotu.
Dnes ráno měl vítr na Sněžce rychlost v nárazech kolem 110 kilometrů v hodině, průměrná rychlost větru byla přes 70 kilometrů v hodině. Na Sněžce byla mlha a teplota minus dva stupně Celsia. Pocitová teplota byla kolem minus 12 stupňů.
Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Když horní úsek nejezdí, mohou se lidé z mezistanice na Růžové hoře vydat na Sněžku pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. Od začátku listopadu má lanovka pravidelnou podzimní odstávku a jezdí pouze o víkendech. Do pravidelného provozu se vrátí v sobotu 10. prosince.
Sněžka s výškou 1603 metrů nemá podle Správy Krkonošského národního parku ve středoevropském prostoru obdoby. Má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry. Proto je klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské, často ani neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.
Na hřebenové Luční boudě ve výšce 1415 metrů nad mořem byl dnes ráno vítr výrazně slabší, v nárazech dosahoval rychlosti 43 kilometrů v hodině. I na Luční boudě byla ráno silná mlha. V okolí boudy leželo asi 15 centimetrů sněhu.
V Krkonoších se dnes lyžuje na sjezdovce na vrcholu Černé hory u Janských Lázní a na sjezdovce Pomezky v Malé Úpě. Provoz areálů vítr neomezil. Neomezil ani provoz kabinové lanovky, která lyžaře vyváží z Janských Lázní ke sjezdovce na Černé hoře.
Jedna z českých vysokých škol bude mít nové nejvyšší vedení. Prezident Petr Pavel v úterý vyhověl návrhu akademického senátu a odvolal rektorku Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Barbaru Marii Willi. Ve funkci byla teprve od ledna.
Psychiatr Jan Cimický měl možnost poprvé reagovat na nový soudní rozsudek ve své kauze, protože při vyhlášení rozhodnutí u soudu nebyl. Novináři si ho našli, ale jeho reakce se nedočkali. Promluvila ale jiná osoba.
Z českých televizních obrazovek zřejmě brzy zmizí jedna z úspěšných televizních talk show, protože Honza Dědek se s Primou nedohodl na pokračování svého pořadu. Moderátor ale nehodlá úplně končit, zvlášť když mu fanoušci vyjadřují podporu.
Pacientům, kteří potřebují například léky na cukrovku nebo srdeční selhání, se ulehčí život. Od letních prázdnin nebudou muset zbytečně obíhat specialisty kvůli pouhému receptu. Změnu prosadilo ministerstvo zdravotnictví vedené Adamem Vojtěchem (ANO).
Česko si v květnu připomnělo výročí narození dvou hvězdných hereček, které jsou tu stále s námi - konkrétně Jiřiny Bohdalové a Ivy Janžurové. Česká televize už se ale připravuje na kulaté jubileum jejich neméně úspěšného mužského kolegy.
Světovou hudební scénu zasáhla smutná zpráva, která přišla ze Spojených států amerických. Ve věku 95 let zemřel legendární hudebník Sonny Rollins, jazzový saxofonista a držitel několika cen Grammy.
Zajímavé novinky nepřicházejí jen od Dary Rolins, ale i od jejího partnera Pavla Nedvěda. Bývalý fotbalový reprezentant opouští jednu ze svých rolí v českém fotbale. Nově bude pokračovat jen na reprezentační úrovni.
Češi si v pondělí výrazně zkomplikovali letošní mistrovství světa v ledním hokeji. Pokud by porazili Norsko, mohli ve čtvrtfinále jít na papírově slabšího soupeře, jenže prohráli 1:4. Podle trenéra Radima Rulíka šlo o zaslouženou porážku.
Jiřina Bohdalová se kvůli nedávné oslavě, kdy na začátku měsíce oslavila 95. narozeniny, nečekaně dostala do křížku s rockerem Petrem Jandou. Hudebník se nechal slyšet, že na akci byli lidé, které nechtěl potkat. A slavné herečky se to svým způsobem dotklo.
Po nadcházejícím víkendu přijdou první dny meteorologického léta. O tři týdny později pak začne i astronomické léto. Počasí tomu bude v následujícím období odpovídat, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Dara Rolins opět dokázala lidem v Česku i na rodném Slovensku, že má srdce na správném místě. Zapojila se totiž do chvályhodné akce, která přispěla k záchraně několika zvířecích životů.
Očekávaným způsobem zareagovala Česká televize na spuštění nového mediálního projektu Václava Moravce, který letos veřejnoprávní stanici opustil. Vedení televize bude po novináři požadovat, aby zaplatil pokutu plynoucí z konkurenční doložky.