Sníh ovlivňuje dopravu. V potížích kamiony i autobusy, které nabírají zpoždění

Po nočním sněžení leží na řadě silnic v zemi sníh. Ve středních Čechách sněžení výrazně zkomplikovalo hromadnou dopravu. Cestující musejí počítat se zpožděním téměř na všech linkách Pražské integrované dopravy. Výraznější komplikace jsou v oblastech Vlašimi, Poděbrad a Kokořínu. Středočeští silničáři poslali za uplynulých 24 hodin do terénu 151 vozů zimní údržby ve všech čtyřech oblastech kraje.

Ilustrační fotografie.

Kvůli silnému sněžení uzavřela moravskoslezská policie pro kamiony silnici z Ostravice k hranicím se Slovenskem. Ve vyšších polohách leží ujetá vrstva sněhu. Na Liberecku je pro kamiony nad šest tun uzavřená silnice III/2904 přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu, kde se nesolí. Řidiči musí směrem na Hejnice a Raspenavu po hlavní silnici I/13 přes Frýdlant, která se ošetřuje chemicky. Omezení neplatí pro autobusy. Hlavní silnici I/10 z Tanvaldu na Harrachov se navzdory sněžení zatím daří udržet i pro nákladní dopravu průjezdnou. V Libereckém kraji většinou napadlo kolem pěti centimetrů sněhu. I na hlavních tazích jsou zbytky rozbředlého sněhu.

V Praze byly silnice po ranním sněžení s opatrností sjízdné. Hlavní vozovky byly mokré. Kolony na dálnicích před Prahou jsou podle ŘSD důsledkem ranní dopravní špičky, a také toho, že řidiči snížili rychlost a jezdí opatrně.

V Plzeňském kraji v noci napadlo několik centimetrů sněhu. Silnice i dálnice D5 byly ráno se zvýšenou opatrností sjízdné, místy na nich byla vrstva rozbředlého sněhu. V Ústeckém kraji v Krušných horách ležela na cestách ujetá vrstva nového sněhu, místy dál sněžilo. Silničáři měli v terénu veškerou techniku.

Na většině území Královéhradeckého kraje ráno sněžilo. Na silnicích zůstávala vrstva sněhu. Na nesolených cestách v Krkonoších může být vrstva sněhu silná až deset centimetrů. Sněžit má i přes den. V kraji by dnes mohlo napadnout až deset centimetrů sněhu, na návětří hor by to mohlo být 15 až 25 centimetrů. "Budou se tvořit sněhové jazyky, na hřebenech hor i závěje," uvedli meteorologové.

Na všech silnicích v Pardubickém kraji dnes ráno ležel sníh. Většinou byl po solení rozbředlý, ve výše položených oblastech a v místech bez chemického posypu tvořil uježděnou vrstvu. Řidiči by měli být opatrní na Chrudimsku v Železných horách v okolí Třemošnice a Seče, kde se místy tvoří sněhové jazyky a náledí.

Silnice na Vysočině byly dnes ráno po sněhových přeháňkách sjízdné s opatrností. Solené vozovky byl mokré, místy na nich byl rozbředlý sníh. Na 120 sypačů dnes upravovalo vozovky v Jihočeském kraji. Intenzivnější přeháňky zasáhly hlavně Strakonicko a Táborsko.

Silnice v Olomouckém kraji pokrýval ráno rozbředlý či ujetý sníh. Na silnici u Zlatých Hor na Jesenicku havaroval sypač. Ve Zlínském kraji dnes ráno sněžilo, většina silnic zůstávala s opatrností sjízdná, mnohde na nich však po chemickém ošetření ležel rozbředlý sníh nebo jeho zbytky. Vozovky nižších tříd, které silničáři sypou kamennou drtí, pokrývala místy uježděná vrstva sněhu. Provoz na některých silnicích komplikovala ledovka nebo námraza. Na silnici I/69 kvůli ledovce uvázly kamiony.

Na příjezdech do Prahy se kvůli sněhu tvořily kolony, autobusy měly zpoždění

Na všech příjezdech do Prahy se kvůli sněžení dnes od rána tvořily dlouhé kolony. Řidiči se na dálnicích zdrželi desítky minut. Sněžení komplikovalo také provoz autobusů. Desítky spojů nabíraly zpoždění. Kolem 12:00 se situace v Praze stabilizovala, kolony se již netvoří a autobusy většinou jezdí podle jízdních řádů. Vozovky jsou mokré. Na příjezdech do metropole leží místy sněhová břečka, někde silnice kloužou. Kvůli srážkám se řidiči musí připravit na špatnou viditelnost.

Řidiči měli v dnešní ranní špičce problémy zhruba 15 až 20 kilometrů před Prahou, a to na dálnici od Brna, Plzně, z Hradce Králové a Ústí nad Labem. Kolony před metropolí byly podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Rýdla důsledkem ranní dopravní špičky a také toho, že řidiči snížili rychlost a jezdili opatrně. Fronty aut většinou pomalu popojížděly. Jezdilo se bez větších nehod. Podle webu dopravních informací jsou kolem 12:00 potíže na Pražském okruhu, kde leží sněhová břečka a je zhoršená viditelnost. Na příjezdu od Hradce Králové zase dálnice klouže. Výrazné kolony se nikde netvoří.

Dopravní podnik řešil dopoledne potíže u zhruba 80 autobusových a u čtyř tramvajových linek. Důvodem byla zhoršená sjízdnost a také silný automobilový provoz. Kolem 11:00 se situace zklidnila. Zpoždění podle webu dopravního podniku nabírají už jen čtyři autobusové linky.

Posypové vozy jezdí od nočních hodin. TSK vyslala do ulic první sypače krátce po půlnoci. V současnosti jich je na silnicích 73, dalších 50 menších strojů uklízí vedlejší komunikace a chodníky. Práce budou kvůli sněžení pokračovat i nadále, řekla ve 12:00 mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. ŘSD má na dálnicích před Prahou 12 posypových vozů.

Témata: doprava | počasí

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Ženíšek jako nový ministr pro vědu. Fiala poslal jmenovací návrh Pavlovi

10.05.2024 14:51 Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek odešle návrh na jmenování poslance Marka Ženíška (TOP 09)…

Policisté obvinili muže z úterní vraždy ženy v centru Plzně

09.05.2024 11:30 Policie ve středu obvinila sedmatřicetiletého muže z místní komunity bezdomovců z vraždy, kterou se…

Langšádlová skončila, TOP 09 má nového kandidáta na ministra

07.05.2024 15:53 TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České…

Ústavní soud se zastal trans lidí. Operace nebude podmínkou změny pohlaví

07.05.2024 10:46 Operace už nebude potřeba k úřední změně pohlaví, podle Ústavního soudu je taková podmínka v…

Česká diplomacie odvolala velvyslance Pivoňku z Ruska

05.05.2024 14:15 Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti…

Související:

Nejnovější