Sníh v Česku komplikoval dopravu, cesty už jsou většinou sjízdné

Ve většině Česka v noci na dnešek a ráno padal první letošní sníh, místy omezil silniční i železniční dopravu. Vlaky i autobusy nabraly zpoždění a staly se také dopravní nehody. Čtyři lidé se zranili při srážce kamionu s vlakem na Písecku, když se kamion kvůli sněhu nestihl dostat včas z přejezdu. Většinou ale byly cesty po ránu podle informací silničářů s opatrností sjízdné a také na železnici už problémů kvůli sněhu ráno ubývalo. Na Pardubicku a Rychnovsku počasí způsobilo problémy v dodávkách proudu.

Ilustrační foto

Dnes před 08:00 také meteorologové zrušili původní výstrahu před sněžením, kterou v úterý vyhlásili pro většinu území Česka až do dnešních 15:00. Nyní už platí jen pro severní cíp země.

Nejintenzivněji sněžilo podle meteorologů do dnešního rána na severovýchodě Středočeského a v západní polovině Libereckého kraje, kde napadlo i kolem deseti centimetrů většinou mokrého a těžkého sněhu. V následujících hodinách meteorologové očekávali na severu Čech dalších až šest centimetrů sněhu, ale jinde předpovídali jen ojedinělé sněžení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) tak zrušil výstrahu před novou sněhovou pokrývkou na většině území Česka. Do dnešních 15:00 trvá už jen pro většinu Libereckého kraje a severovýchod Ústeckého kraje.

Právě na severu Čech se problémy objevily i na hlavních tazích. V Libereckém kraji dnes podle silničářů napadlo do 12:00 až 15 centimetrů sněhu, před polednem se situace uklidnila. Největší problémy byly dopoledne na I/35 z Liberce na Prahu, který zablokovaly uvízlé kamiony. Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) zavinilo situaci na silnici 35 selhání dodavatele zimní údržby, firmy Eurovia CS. Krajská firma Silnice LK poslala na úsek svoje sypače, na místě zasahovali hasiči a těžká odtahová technika, doplnil hejtman. Podle policie se silnici podařilo obousměrně zprůjezdnit krátce před 10:00. Mluvčí Eurovie Iveta Štočková řekla ČTK, že posádky firmy byly v terénu od brzkých ranních hodin. Silnici I/35 pak ale zablokovaly kamiony, což podle mluvčí znemožnilo průjezd sypačů Eurovie. Podle Půty však sypače Eurovie vyjely pozdě, až ve chvíli, kdy už tam první kamiony uvízly.

Silničáři v regionu kvůli sněhu uzavřeli dnes od 09:00 až do odvolání pro kamiony nad šest tun silnici třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice. Silnice leží v chráněné oblasti, a silničáři tam proto nemohou solit. Policisté řešili dopoledne v Libereckém kraji přes dvě desítky dopravních nehod. U Hrádku nad Nisou na Liberecku se třeba autobus střetl se sypačem a v Bílém Kostele se autobus srazil se dvěma osobními auty. Nehody se ale obešly bez zranění.

V Královéhradeckém kraji ráno ještě zůstávaly zbytky rozbředlého sněhu i na dálnici D11 a silnicích prvních tříd na Jičínsku a Hradecku. Na silnici I/16 v obcích Ohařice, Dolní Lochov, Holín a Ohaveč na Jičínsku cestu pokryla ledovka a tvořily se tam podle policie kolony. U Sobotky na Jičínsku na silnici druhé třídy 281 na zasněžené silnici uvázlo osobní auto, uvedla policie. Stejnou silnici u Mladějova ráno zablokoval spadlý strom. Při srážce osobního auta s kamionem po 04:00 na silnici II/611 u Nového Města na Hradecku zemřela řidička osobního auta. Zda k nehodě přispělo sněžení, ale policie zatím neuvedla. V regionu také po ranní poruše na vedení vysokého napětí na Rychovsku bylo v lokalitách Kostelce nad Orlicí, Synkova a Tutlek zhruba 700 domácností bez elektřiny.

Problémy kvůli čerstvému sněhu se vyskytly také ve středních Čechách. Provoz na D10 u Mladé Boleslavi kvůli vrstvě nového sněhu kolem 06:00 zkomplikovaly kolony, potíže měly především nákladní vozy. Do terénu vyjela ve Středočeském kraji veškerá technika silničářů. Někteří z nich vyjeli odstraňovat sníh už před půlnocí. Na železnici byly ráno v regionu potíže v Nymburce, kde kvůli zasněžené výhybce nejely časně ráno spoje do Poříčan. Přerušen byl provoz mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou kvůli pádu stromu na trať.

Z ostatních regionů silničáři větší problémy nehlásili. V Pardubickém kraji byly silnice ráno podle správců cest sjízdné, sníh byl většinou rozbředlý. Počasí ale způsobilo problémy v dodávkách proudu. Na Pardubicku zůstalo kvůli poruše na vedení bez dodávek energie 900 domácností, uvedla společnost ČEZ. Na Vysočině podle silničářů napadly asi tři centimetry sněhu, většinou vyjížděly do terénu sypače. Hasiči museli v noci zasahovat kvůli vyproštění dodávky sjeté do příkopu ve Velkém Meziříčí.

Podobná byla situace na jihu Čech. Vyjelo 145 sypačů a sedm traktorových radlic a nejvíc práce měly na Prachaticku, Písecku, Strakonicku, u Tábora a na Jindřichohradecku. Podle policejní mluvčí Kamily Čuřínové Ingrišové sníh přispěl k ranní srážce kamionu s vlakem na železničním přejezdu u Čimelic na Písecku. Řidič kamionu se dostal na zasněženém přejezdu do potíží, pokoušel se dostat z přejezdu, ale nepodařilo se mu to včas, uvedla. Při nehodě se zranili čtyři lidé.

Na severu Olomouckého kraje podle správců silnic napadlo v nejvyšších polohách Jesenicka až sedm centimetrů sněhu. Sněžilo i na Šumpersku a ve vyšších polohách Olomoucka. Všechny silnice ale byly se zvýšenou opatrností sjízdné. Ve Zlínském kraji na vozovkách ve vyšších polohách ležela ráno po nočním sněžení nová vrstva mokrého uježděného sněhu, hlavně na Vsetínsku. Řidiči by měli být opatrní také ve vyšších polohách Moravskoslezského kraje.

Témata: doprava | sníh

Premiér a šéfové Parlamentu se poprvé společně sešli s Pavlem

01.02.2023 19:38 Stylově v senátním Prezidentském salonku se dnes večer sešli premiér Petr Fiala a předsedové…

Marek Prchal a Andrej Babiš po deseti letech ukončili spolupráci

01.02.2023 16:37 Marketér Marek Prchal a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ukončili spolupráci, která trvala deset…

Obavy covidu opadly. Třetina lidí se bojí války, ukázal průzkum

01.02.2023 16:05 Obavy z nějaké hrozby pociťovalo na konci loňského roku 60 procent Čechů. Nejčastěji se báli války,…

Kontroly na hranicích se Slovenskem skončí v noci na 5. února

01.02.2023 15:12 V noci na 5. února skončí stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích. Česko je kvůli…

Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun

01.02.2023 14:14 Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo…

Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat

01.02.2023 13:44 Dosluhující prezident Miloš Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat.…

Pavel: Čína není přátelskou zemí a není kompatibilní s demokraciemi

01.02.2023 13:15 Čína podle příštího českého prezidenta Petra Pavla není přátelskou zemí a není kompatibilní se…

Úřadům práce chybí podle jejich šéfa 232 pracovníků pro vyřizování dávek

01.02.2023 12:45 Úřadům práce chybí 232 pracovníků, kteří by vyřizovali dávky. Nejvíc těchto neobsazených míst je v…

Česká pošta se letos dočká významných změn. V prvním kroku se mění vedení

01.02.2023 12:35 Aktualizováno Českou poštu od března dočasně povede dosavadní ředitel poštovní služby podniku Miroslav Štěpán.…

Nečas dostal za lživou výpověď ve prospěch manželky roční podmínku

01.02.2023 11:05 Za lživou výpověď ve prospěch manželky Jany (dříve Nagyové) uložil dnes soud bývalému premiérovi…

Související:

Nejnovější