Snížila se daň u paliv, některé čerpací stanice už mění ceny

Spotřební daň z nafty a benzinu se ode dneška snížila do konce září o 1,50 koruny na litr. Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že ceny u čerpacích stanic by tak mohly klesnout až o 1,80 koruny na litr. Z litru benzinu se dosud odváděla daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny.

Ilustrační fotografie.

Vláda snížení zavedla novelou zákona o spotřebních daních v reakci na růst cen pohonných hmot, způsobený inflačními tlaky i důsledky války na Ukrajině. U některých čerpacích stanic už paliva zlevnila. Například síť Benzina Orlen oznámila, že pokles daně promítla do cen pohonných hmot hned od začátku změny.

Negativní dopad snížení spotřební daně na státní rozpočet činí za čtyři měsíce zhruba 4,2 miliardy korun. Ministerstvo financí nicméně odhaduje, že státní rozpočet bude na příjmové straně naopak posílen o takzvané inflační příjmy zejména kvůli vyššímu příjmu DPH, které mohou na konci roku dosáhnout příjmů vyšších o 15 miliard Kč a kompenzovat tento výpadek. Uvedlo to dnes ministerstvo financí.

Společnost Orlen Unipetrol, která provozuje v Česku 426 čerpacích stanic Benzina Orlen, snížila ode dneška ceny benzinu i nafty na všech stanicích o 1,80 koruny na litr. "Rozhodli jsme se reagovat ihned, jakmile vstoupí snížení spotřební daně v platnost," sdělil předseda představenstva a generální ředitel společnosti Tomasz Wiatrak. Síť Benzina Orlen má podle firmy na českém trhu s pohonnými hmotami podíl asi 25 procent a je lídrem trhu.

Ceny pohonných hmot snížila také síť čerpacích stanic EuroOil, kterou provozuje státní Čepro. "Na totemech našich čerpacích stanic řidiči ode dneška uvidí nižší cenu nafty a benzinu téměř o dvě koruny, neboť v důsledku snížení spotřební daně poklesne i odvod DPH. K plošnému snížení ceny na všech čerpacích stanicích EuroOil přistupujeme z důvodu maximální transparentnosti vůči veřejnosti bez ohledu na zbývající zásoby u jednotlivých pump a různý objem jejich prodejů," řekl dnes generální ředitel společnosti Čepro Jan Duspěva.

Plně promítne snížení daně do svých cen také MOL. "V důsledku snížení spotřební daně dochází od 1. června 2022 k poklesu cen pohonných hmot na všech 304 čerpacích stanicích MOL," uvedla společnost na facebooku. Dodala, že ceny sníží bez ohledu na doprodej paliv nakoupených ještě s vyšší spotřební daní.

Ceny pohonných hmot letos prudce vzrostly na přelomu února a března poté, co Rusko zahájilo 24. února vojenský útok na Ukrajinu. Ještě 23. února stál litr benzinu asi 37,40 koruny a litr nafty zhruba 36,40 koruny. Jen během dvou týdnů po začátku ruské invaze ale cena benzinu vyskočila na skoro 47,30 koruny a cena nafty na téměř 49,60 koruny. Od té doby ceny kolísají. Aktuálně jsou u benzinu i nafty nad 46 korunami za litr. Vláda v reakci na růst cen zavedla kontroly marží u prodejců paliv a kromě snížení spotřební daně plánuje třeba ukončení povinného přimíchávání tzv. biosložky do paliv od července.

Zatím dočasné snížení spotřební daně u paliv by se navíc mohlo u nafty změnit podle dřívějšího vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) na trvalé. Případné trvalé snížení sazby daně u nafty bude podle něj záviset na vývoji cen na světových trzích.

Čeští silniční dopravci očekávají podle sdružení dopravců Česmad Bohemia, že snížení spotřební daně z nafty zvýší jejich konkurenceschopnost na trhu vůči firmám ze zahraničí. I proto chtějí jednat s vládou o snížení daně natrvalo. Podle sněmovní opozice je ale pokles spotřební daně nedostatečným opatřením a na cenách paliv se výrazně neprojeví. Analytici oslovení ČTK hodnotí dočasné snížení spotřební daně z paliv různě. Někteří to označili za krok správným směrem v boji proti vysokým cenám pohonných hmot. Podle jiných se ale jedná o úlevu, kterou dopravci ani nepocítí, a hrozí podle analytiků, že si čerpací stanice budou částečně zvyšovat marže.

Asociace: Nižší daň u benzinu a nafty se může projevit až časem

Nižší spotřební daň u benzinu a nafty se nemusí projevit dnes, ale až časem. Důvodem je, že čerpací stanice jsou v různém množství zásobeny palivem se starou sazbou daně. ČTK to dnes řekl Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO). Očekává ale, že kvůli konkurenci se snížení spotřební daně do cen postupně promítne. Spotřební daň z nafty a benzinu se ode dneška snížila do konce září o 1,50 koruny na litr.

Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že ceny u čerpacích stanic by tak mohly klesnout až o 1,80 koruny na litr. Z litru benzinu se dosud odváděla daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny. Vláda snížení zavedla novelou zákona o spotřebních daních v reakci na růst cen pohonných hmot, způsobený inflačními tlaky i důsledky války na Ukrajině. U některých čerpacích stanic už paliva zlevnila.

V ČR je asi 4000 veřejných čerpacích stanic. Podle Louly nelze očekávat, že všechny budou dnes zavezené pohonnými hmotami s nižší daní. "Všechny pohonné hmoty, které jsou v nádržích na 4000 veřejných čerpacích stanic v celé zemi do 1. června, stále podléhají vyšší sazbě daně," upozornil Loula. Nižší sazba daně platí podle něj až při dodávkách benzinu a nafty z rafinérií a distribučních skladů na čerpací stanici od dneška.

"Očekávám, že se s ohledem na konkurenční prostředí na trhu čerpacích stanic pohonných hmot a zákonem schválená opatření v této oblasti, to jest snížení spotřební daně z motorové nafty a bezolovnatého benzínu, se postupně promítne do konečných cen pohonných hmot," uvedl Loula.

S ohledem na vysoké ceny pohonných hmot lze podle něj očekávat, že některé společnosti provedou snížení hned v prvních dnech účinnosti zákona. Snížení cen o hodnotu snížené spotřební daně již dnes ohlásily například sítě Benzina Orlen, EuroOil nebo MOL. "S ohledem na odlišnou situaci na každé čerpací stanici se časové období promítnutí snížené sazby spotřební daně do konečných cen může lišit v řádu více dnů," dodal Loula.

Odborníci: Snížení daně má potenciál krátkodobě zastavit nárůst cen

Snížení spotřební daně na benzin a naftu má potenciál krátkodobě zastavit nárůst cen pohonných hmot z minulých týdnů. Kvůli nadále rostoucím velkoobchodním cenám se ale efekt snížené daně zřejmě brzy smaže, míní odborníci oslovení ČTK. Spotřební daň z nafty a benzinu se ode dneška snížila do konce září o 1,50 koruny na litr. Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že ceny u čerpacích stanic by tak mohly klesnout až o 1,80 koruny na litr. Z litru benzinu se dosud odváděla daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny.

"Snížení spotřební daně v Česku má potenciál krátkodobě zastavit nárůst cen z posledních týdnů, ale až geopolitická jednání rozhodnou, zda se přes léto nedočkáme ještě vyšších cen na čerpacích stanicích," uvedl analytik XTB Jiří Tyleček. O cenách paliv na čerpacích stanicích se bude podle něj v dalších týdnech rozhodovat hlavně mimo ČR. "Po zavedení embarga na ruskou ropu ze strany EU se čeká na to, zda OPEC přeruší spolupráci s Ruskem. Americký prezident Joe Biden zamíří v příštích týdnech na Střední východ, kde se bude zasazovat o navýšení těžby ropy arabských zemí," uvedl Tyleček.

Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka by měly čerpací stanice snížení spotřební daně promítnout do svých cen během tohoto týdne. Na evropském trhu rostou v posledních dnech především ceny benzinu, nafta stagnuje. "Nicméně u benzinu pak bude kvůli růstu velkoobchodních cen tento efekt postupně vyprchávat. U nafty zůstanou ceny snížené o redukci daně déle, minimálně do počátku července. Předpověď na delší období je nejistá, jelikož vývoj na trhu s ropou je v posledních měsících velmi volatilní," řekl Tomčiak.

Ekonom Lukáš Kovanda dnes uvedl, že čerpací stanice v ČR podle aktuálních dílčích pozorování přímo v terénu ve svých cenách zohlednily dnešní snížení spotřební daně z pohonných hmot. Pumpaři podle něj ovšem zlevňují spíše méně, o zhruba 1,50 koruny na litr v případě benzinu a o 1,30 koruny na litr v případě nafty. "Zlevnění o 1,50 koruny na litr v případě benzinu, pokud by platilo jako průměr pro celou republiku, ovšem znamená, že se cena benzinu vrací na úroveň z doby před 14 dny. Takže snížená daň tak vlastně vymaže cenový nárůst jen za posledních 14 dní. Stát přitom vyjde na miliardu korun měsíčně," uvedl Kovanda.

Při současném tempu zdražování pohonných hmot v ČR i při zohlednění vývoje cen na surovinové burze v Rotterdamu lze navíc podle Kovandy očekávat, že už zhruba za deset dní budou pohonné hmoty v Česku dražší, než byly v úterý. Podle dat společnosti CCS, která ceny sleduje, činí aktuálně průměrná cena benzinu Natural 95 v ČR 46,63 Kč za litr, nafty pak 46,40 Kč za litr. V meziročním srovnání jsou nyní paliva v Česku výrazně dražší než loni, benzin o více než 14 a nafta o více než 16 korun.

Témata: pohonné hmoty | daně

Pavel na ústavní soudce navrhne kandidáty, o nichž nebude mít pochyby

30.03.2023 16:08 Aktualizováno Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách…

Česká pošta zruší desítky poboček ve velkých městech

30.03.2023 15:42 Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v…

Pavel navštívil Senát, chce napravit vztahy mezi ním a Pražským hradem

30.03.2023 11:16 Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a…

Nafta je nejlevnější od ledna 2022, dál klesá i cena benzinu

30.03.2023 10:10 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru…

Do Dukovan bude nově dodávat palivo americký Westinghouse

29.03.2023 19:31 Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma…

Pošta kvůli rušení poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců

29.03.2023 18:02 Aktualizováno Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další…

V Praze se protestovalo proti vládě, vystoupil i Babiš

29.03.2023 17:52 Aktualizováno Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti…

Pavel je dál na návštěvě Moravskoslezského kraje, sfáral do dolu v Darkově

29.03.2023 14:52 Aktualizováno Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje.…

Fiala nechybí mezi premiéry, kteří vyzvali sociální sítě k boji s…

29.03.2023 12:48 Český premiér Petr Fiala (ODS) spolu s dalšími sedmi předsedy vlád evropských zemí v otevřeném…

Řehka upozornil, že obrana se týká celé společnosti. O hrozbách se mluvilo…

29.03.2023 12:42 Obrana státu ve vážné bezpečnostní krizi nikdy není jen záležitostí armády, ale celé společnosti. O…

Související:

Nejnovější