Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes telefonicky hovořil se svým americkým protějškem Lloydem Austinem. Mluvili o situaci na Ukrajině i o otázkách mezinárodní bezpečnosti, informovala agentura RIA Novosti s odvoláním na ruské ministerstvo obrany bez dalších podrobností.
Pentagon v prohlášení po telefonátu uvedl, že Austin zdůraznil důležitost zachování otevřených komunikačních kanálů během konfliktu na Ukrajině.
Austin podle Pentagonu také hovořil s ukrajinským ministrem obrany Oleksijem Reznikovem, kterému "zopakoval neochvějný závazek USA podporovat schopnost Ukrajiny čelit ruské agresi". Poukázal také na neměnnou podporu, které mezinárodní společenství poskytuje Ukrajině a rozvoji její odolnosti a budoucí obranyschopnosti, o čemž také podle něj svědčí závazky partnerů ohledně poskytnutí další vojenské pomoci.
Austin a Šojgu spolu podle agentury TASS naposledy mluvili letos 13. května, kdy také hovořili o situaci na Ukrajině. Šlo o první rozhovor obou ministrů od ruského útoku na Ukrajinu, který začal 24. února. Válka dnes pokračuje 240. dnem.
Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou nyní nejvíce vyostřené od dob studené války. Vedle rozsáhlých sankcí, které USA na Rusko a jeho představitele uvalilo, jsou Američané také jedni z největších podporovatelů Ukrajiny - na vojenskou, technologickou a humanitární pomoc od začátku ruské invaze vydali nebo vyčlenili téměř 18 miliard USD (asi 450 miliard korun).
Předmětem sporu jsou i ruské hrozby použití jaderných zbraní na Ukrajině, od čehož Washington Moskvu odrazuje prostřednictvím médií i přímými komunikačními kanály.
USA také stojí v čele obranné aliance NATO, jejíž členské státy s Ruskem přímo sousedí. V procesu přístupu do NATO je nyní i Švédsko a Finsko. Ruský prezident Vladimir Putin v květnu řekl, že v rozšíření NATO nespatřuje hrozbu pro Rusko, pokud aliance nebude ve dvojici severských států posilovat svoji vojenskou infrastrukturu.
Začíná víkend, který bude zřejmě nejchladnějším víkendem letošního dubna. Očekává se noční a ranní mráz, v neděli nebude moc teplo ani přes den. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění.
Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země.
Prezident Petr Pavel na jaře poprvé během svého mandátu vyhlásí termín sněmovních voleb. Podle svých slov se to chystá udělat v květnu. Pavel zatím neprozradil, o jakém termínu v souvislosti s volbami přemýšlí.
Tereza Kerndlová nedávno potěšila své fanoušky, když ukončila svou kariérní přestávku a vydala nové album, které se vesměs dočkalo pozitivních reakcí. Známá zpěvačka nyní přiznala, že si jí fanoušci umí najít doslova všude.
Pražané se musí zítra připravit na komplikace v dopravě. Hlavní město totiž v sobotu 5. dubna hostí tradiční Generali 1/2Maraton Praha. Zejména v centru města tak nepojedou tramvaje a autobusy městské hromadné dopravy.
Vémolovi si potrpí na životě v luxusu a dá se předpokládat, že na tom nic nezmění ani narození třetího potomka. Karlos a Lela v úterý oznámili, že se stali trojnásobnými rodiči. Hrdá maminka posléze prozradila, čím ji manžel po náročném porodu obdaroval.
Dvě dějství bude mít za dva týdny poslední rozloučení s hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel ve středu ve věku 85 let. Po prvním dějství v budově Národního divadla, kde zesnulý dlouhá léta hrál, bude následovat zádušní mše.
Česko zasáhla ve středu smutná zpráva o odchodu legendárního herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let. Osobně se s ním kolegové budou moci rozloučit za dva týdny, mnozí ale využili možnosti, kterou jim nabízí dnešní doba a sociální sítě. Smutnila i Jitka Schneiderová.
Při pohledu z okna asi nebudete chtít věřit tomu, že se o víkendu vrátí zima, ale je to tak. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před mrazem ve vegetačním období. Teploty mají o víkendu klesat až k -5 °C.
Jakub Prachař a jeho partnerka Sara Sandeva mají od konce března na Primě nový seriál nesoucí jejich jména. Úplně všechno ale nedělají společně, jak by se mohlo někdy zdát. Důkaz o tom najdete na sociálních sítích.
Agáta Hanychová ani nijak nezastírá, že se snaží všemožně šlapat po Jaromíru Soukupovi. Naposledy se do podcastu, který dělá s kamarádkou Ornellou Koktovou, pozvala podnikatelova soupeře v připravovaném boxerském zápase. Jenže přišel zákaz.