Souboj vědců s koronavirem: Stále jsou ve vývoji desítky vakcín a léků

Ve vývoji je asi 60 typů vakcín na covid-19 a přes 200 léčivých přípravků. Informace z dokumentů evropské agendy dnes zazněly na jednání senátního výboru pro zdravotnictví. Podle náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martiny Vašákové nemusí všechny uspět v klinickém hodnocení. Před léky by stále dala přednost preventivnímu očkování.

Ilustrační fotografie.

"Covid není viróza, covid je imunopatologie," řekla Vašáková. Podle ní komplikace způsobuje právě reakce imunitního systému na virus, proto ani zatím neuspěla žádná léčiva na bázi antivirotik včetně zpočátku velmi nadějného remdesiviru. Velké léčebné úspěchy podle zástupců ministerstva neměly ani léky na jiné nemoci, které už jsou schválené, ale na jiné nemoci, například ivermektin na kožní záněty nebo favipiravir na chřipku.

Podle Vašákové je problém v tom, že není třeba obvykle léčit časnou fázi covidu-19, v pozdních fázích pak jsou třeba léky imunoterapeutika. "Léčíme imunopatologii systému, protože potom už nedokážeme účinně ty těžké covidy léčit," dodala.

Právě pro období krátce po nákaze jsou vhodné také léky na bázi monoklonálních protilátek, v Česku jsou dostupné od firem Regeneron s názvem Regn-cov2 a Eli Lilly s názvem bamlanivimab. Jedna infuze stojí desítky tisíc a nemocnice, které je nakoupily, v nich mají uložené stamiliony korun. Podle informací deníku Právo regeneronu ve FN Motol zbývá asi polovina dodaných dávek, ve FN Brno přes 4000 a ve Fakultní Thomayerově nemocnici asi třetina dávek bamlanivimabu.

Nemají ale pro ně vhodné pacienty. Podávat je sice mohou každému nakaženému nad 65 let, kterému hrozí vážný průběh, musí to být ale do několika dní od prvních příznaků. Aby se o vhodném pozitivně testovaném nemocnice dozvěděla, musí ho doporučit praktický lékař.

Podle Vašákové je ale stále výhodnější preventivní očkování než léčba už nakažených lidí. Vakcíny stojí řádově nižší stokoruny za jednu dávku. Někteří senátoři, kteří jsou členové výboru, se pozastavovali nad tím, že EU chce dál jednat s dalšími výrobci. Česko by se mělo i nadále k takovým smlouvám připojovat. "Lepší mít dostatek té vakcíny a darovat ji, než abychom jí měli nedostatek," řekla Vašáková.

Není totiž jasné, kolik vakcín proti covidu-19 bude ČR ještě potřebovat. Koho a kdy přeočkovávat třetí dávkou má ministerstvo rozhodnout do konce srpna. Hovoří se zejména o rizikových lidech nad 65 let. Očekává se také schválení vakcíny pro děti mladší 12 let, které by znamenalo další miliony dávek. Dosud bylo v Česku aplikováno podle dat o očkování zhruba 10,8 milionu dávek. Objednaných má Česko nejméně 16 milionů dávek, část už se rozhodlo darovat nebo přeprodat.

Česká pošta prodlouží doručování listovních zásilek. Už dříve oznámila…

02.06.2023 14:10 Česká pošta kvůli poklesu zájmu od července prodlouží doručovací dobu u takzvaných ekonomických…

Policie odložila případ "ruské" dezinformace o údajném úmrtí Pavla

02.06.2023 10:47 Pražští kriminalisté odložili případ dezinformace o údajném úmrtí Petra Pavla, která se objevila…

Schodek rozpočtu klesl na rekordních 271,4 miliardy. Stanjura chystá další…

01.06.2023 16:46 Na konci května byl státní rozpočet ve ztrátě ve výši 271,4 miliard korun. Po odečtení příjmů a…

Česko bude usilovat o členství v Radě bezpečnosti OSN, uvedl Lipavský

31.05.2023 11:25 Aktualizováno Česko chce za osm let kandidovat na nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN pro roky 2032 a 2033.…

Černochová vysvětlila, proč měla spory s náčelníkem Řehkou

31.05.2023 09:17 Předmětem sporů mezi ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem generálního štábu…

Fialova vláda se bude zabývat incidentem u soudu s Peterkovou

30.05.2023 19:20 Vláda se bude na středečním jednání zabývat úterním incidentem u Městského soudu v Praze, kde…

Odbory se připravují na protesty, zřídily stávkový výbor

30.05.2023 14:55 Odboráři v úterý oznámili, že zřizují celostátní stávkový výbor a jsou připraveni na případný…

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Babiš odmítl kritiku ze strany europarlamentní ALDE

29.05.2023 11:22 Expremiér Andrej Babiš (ANO) zareagoval na nejnovější rezoluci europarlamentní frakce ALDE. Aliance…

Související:

Nejnovější