Současná protiofenzíva ukrajinské armády je podle experta důsledkem selhání ruského velení

Současná protiofenzíva ukrajinské armády v Charkovské oblasti podle Richarda Stojara z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany zřejmě neznamená zásadní obrat v konfliktu. Vzhledem k dosaženému momentu překvapení se ale podle něj dá mluvit o selhání ruského velení. Stojar to dnes řekl ČTK.

Ruská armáda, ilustrační foto

Ukrajinská protiofenzíva v Charkovské oblasti podle Stojara svědčí o tom, že ukrajinské síly přebírají iniciativu a jsou schopny efektivně využít ruských slabin na mnoha místech rozsáhlé frontové linie. "Neznamená ale patrně zásadní obrat v konfliktu a poměru sil. Charkovský region byl pro obě strany periferním bojištěm, jejich priority byly a stále jsou v jiných, strategicky významnějších oblastech," upozornil Stojar.

Těžiště ruských operací a oznámených politických i vojenských cílů bylo podle něj v uplynulých měsících na Donbase. "Vzhledem k omezeným početním stavům nebylo v ruských možnostech vést ofenzivní operace na Donbase, vybudovat silnou obranu na jihu, respektive v Chersonské oblasti a zároveň udržovat dostatečné síly u Charkova. Relativně rozsáhlé okupované teritorium tam tak kontrolovalo omezené množství ruských sil, což nemohlo zůstat na ukrajinské straně nepovšimnuto a ukrajinská armáda tak mohla situace efektivně využít," uvedl Stojar.

Vzhledem k dosaženému momentu překvapení se pak dá podle něj mluvit i o selhání ruského velení, které nedokázalo vyhodnotit útočné záměry ukrajinských sil v tomto směru, a to i přes jejich zvýšenou koncentraci v nástupních prostorech. "Pravděpodobně se dá v příštích dnech očekávat zpomalení nebo zastavení ukrajinského postupu dále na jih. Ukrajinské síly musí konsolidovat své pozice, získat plnou kontrolu nad rozsáhlým osvobozeným teritoriem a zabezpečit nové zásobovací trasy a komunikační linie," uvedl Stojar.

V severovýchodní části frontové linie se však dá podle Stojara předpokládat další ukrajinský postup k ukrajinsko-ruské hranici a možná i celkové stažení ruských jednotek na území Ruska. Ukrajinské úspěchy pak podle něj nepochybně opět zvýší odhodlání ozbrojených sil i společnosti. "Na ruské straně naopak povedou k dalšímu poklesu bojové morálky. Mohou však ruské politické a vojenské vedení vést i k opatřením, kterým se doposud vyhýbalo, tedy vyhlášení válečného stavu, mobilizace populace a podobně," uvedl Stojar.

Ukrajinské síly od začátku září osvobodily přes 3000 kilometrů čtverečních území na severovýchodě Ukrajiny, uvedl v neděli, 200 dní po začátku ruské invaze na Ukrajinu, náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj. Ruská armáda v oblasti Charkova utrpěla značné ztráty, oznámila dříve ukrajinská armáda. O velkých ztrátách na straně nepřítele hovořily také ruské úřady. Dnes šéf ruské okupační správy Charkovské oblasti Vitalij Gančev uvedl, že ukrajinské síly v Charkovské oblasti pronikly až k ukrajinsko-ruské hranici a osvobodily několik osad.

Nord Stream zřejmě někdo vyhodil do vzduchu úmyslně. Plyn tudy už do zimy…

27.09.2022 21:59 Aktualizováno Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Výsledek Moskvou organizovaného hlasování podle Kuleby nic nezmění

27.09.2022 21:37 Výsledek hlasování zorganizovaných Moskvou v okupovaných či ovládaných částech Ukrajiny nezmění nic…

Moskvou pořádaná hlasování na Ukrajině jsou neupřímná fraška, zní z Francie

27.09.2022 21:22 Hlasování uspořádaná Moskvou v okupovaných a ovládaných částech Ukrajiny jsou bezcenná a neupřímná…

Rusko válku politicky prohrálo, jeho izolace roste, řekl Borrell

27.09.2022 19:58 Izolace Ruska na mezinárodní scéně za poslední týdny zesílila a čím dál více zemí chápe, že ruský…

Habeck: Německo bude muset nechat dvě jaderné elektrárny v provozu

27.09.2022 19:48 Aktualizováno Německo bude muset nechat dvě ze tří stávajících jaderných elektráren v provozu až do jara, aby se…

Stoltenberg varoval Rusko před užitím jaderných zbraní a odsoudil…

27.09.2022 19:39 Hlasování, která Moskva provedla v okupovaných oblastech Ukrajiny, jsou flagrantním porušením…

Slovensko odsouhlasilo vstup Finska a Švédska do NATO

27.09.2022 18:38 Slovenský parlament dnes velkou většinou hlasů přítomných poslanců souhlasil se vstupem Švédska a…

Bulharsko doporučilo občanům, aby odjeli z Ruska a necestovali do něho

27.09.2022 17:10 Bulharské ministerstvo zahraničí dnes doporučilo občanům Bulharska v Rusku, aby tuto zemi opustili.…

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Kancléř Scholz kvůli nákaze koronavirem odložil jednání o energiích

27.09.2022 15:23 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Související:

Nejnovější