Internetový vyhledavač Google musí z výsledků vyhledávání odstranit odkazy na informace, které jsou prokazatelně nepravdivé. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr Evropské unie, podle něhož ovšem společnost sama nemusí aktivně pravdivost informací ověřovat. Přesvědčivé důkazy musí poskytnout člověk, který o vymazání konkrétního odkazu žádá.
Soudci v Lucemburku se zabývali případem dvou investičních manažerů, kteří požádali Google o odstranění odkazů na články kritizující investiční model jejich společnosti. Tvrdili, že články obsahují nepravdivé informace. Firma je však smazat odmítla s odůvodněním, že neví, zda jsou informace pravdivé, či ne. Chtěli také vymazat náhledy fotografií zobrazené po zadání jejich jmen, neboť z náhledů nebyl patrný kontext snímků.
Unijní nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) stanovuje, že data o lidech mohou být zveřejňována pouze s jejich souhlasem, což je však nutné vyvážit s právem na svobodu projevu, upozornil soud. Konstatoval také, že právo na ochranu údajů není absolutní a musí být posuzováno v kontextu ostatních práv.
"Právo na svobodu projevu a informace však nelze vzít v úvahu, jestliže se ukáže, že jsou nepravdivé alespoň některé z informací, které jsou zahrnuty v obsahu, na nějž je odkazováno, a které nemají podružný význam," uvedl soud v tiskové zprávě.
Lidé žádající o odstranění odkazů proto podle soudu musí předložit důkazy o nepravdivosti některých údajů. Nemusí přitom jít o důkazy potvrzené soudem.
Pokud jde o požadované vymazání náhledů fotografií, provozovatel vyhledavače musí podle soudu posoudit, zda je zveřejnění náhledů nutné pro vyhledání snímků samotných. Informační hodnotu náhledů přitom musí zohlednit nezávisle na kontextu zveřejnění na internetové stránce, na niž odkazují.
Podle řídícího partnera advokátní kanceláře Braun Partners Arthura Brauna není právo být zapomenut žádnou novinkou. Do právního řádu jej zavedl Soudní dvůr EU již před sedmi lety, ještě před vstupem GDPR v účinnost. Od té doby se toto právo uplatňuje nejen v EU, ale v mnoha zemích od Argentiny až po Rusko.
"Každé právo lze uplatnit pouze tehdy, pokud není v kolizi s jinými právy. V případě potřeby musí právníci najít rovnováhu. A každý výkon práv musí být přiměřený. V tomto případě společnost Google již před vynesením rozsudku učinila žalované kroky (odstranění thumbnails a odkazů), takže se jednalo pouze o právní otázku. Rozhodně se nejedná o přelomové rozhodnutí jako v případě rozsudku z roku 2014, ale pouze o určité rozšíření tohoto práva," řekl Braun ČTK.
Unijní justice již v roce 2014 rozhodla o tom, že lidé mohou žádat o odstranění dat spojených s jejich jménem, pokud jsou tyto údaje zastaralé, neadekvátní či nepravdivé. Takzvané "právo být zapomenut" však platí pouze pro vyhledávání na stránkách s unijní doménou.
"Od roku 2014 tvrdě pracujeme na uplatňování evropského práva být zapomenut a na rozumném vyvážení práva na informace a soukromí," uvedl podle agentury Reuters mluvčí Google v reakci na verdikt. Dodal, že odkazy na informace týkající se zmíněných investičních manažerů již byly odstraněny.
Ivana Gottová se od podzimu 2019 vzorně stará o odkaz zesnulého manžela, slavného zpěváka Karla Gotta. Aktuálním projektem je muzeum ve Slavíkově vile na pražské Bertramce. To už mělo být přístupné veřejnosti, ale stále to tak není. Řeší se totiž problémy s financováním.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.