Kotleba v roli poslance skončil, za extremismus dostal i podmínku

Slovenský nejvyšší soud dnes uznal předsedu krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotlebu vinným z extremistického trestného činu, na rozdíl od soudu první instance mu ale vyměřil pouze podmínku.

Marian Kotleba

Verdikt senátu nejvyššího soudu, vůči kterému se nelze odvolat, zároveň znamená, že Kotleba přišel o poslanecký mandát. Politik, jenž se dnešního líčení nezúčastnil, byl stíhán v kauze šeků s možnou extremistickou symbolikou.

Nejvyšší soud zmírnil právní kvalifikaci skutku a Kotlebu odsoudil za trestný čin projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení základních práv a svobod. Za to mu vyměřil trest vězení na šest měsíců, který mu zároveň odložil na zkušební dobu půl druhého roku.

Soud první instance Kotlebu na podzim roku 2020 uznal v kauze vinným z propagace neonacismu a potrestal ho vězením v délce čtyř let a čtyř měsíců. Zpřísnil tehdy kvalifikaci skutku, protože žalobce původně stíhal Kotlebu za trestný čin, za který předsedu LSNS nakonec uznal vinným nejvyšší soud.

"Jen samotná prezentace symbolů a hesel pro závěr o propagaci nacistické a neonacistické ideologie nestačí," řekl při zdůvodnění verdiktu předseda senátu nejvyššího soudu.

Kotleba byl souzen za to, že v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici třem rodinám veřejně předal finanční dar s využitím symbolických šeků. Každý byl na částku 1488 eur (36.150 Kč). Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extremistické symbolice. Dar byl předán na výročí vzniku válečného slovenského státu a Kotleba ve svém projevu na akci na toto výročí upozornil. Tehdejší Slovenská republika, ke které se Kotleba hlásí, byla spjata s nacistickým Německem. Číslo 14 podle slovenské prokuratury odkazuje na počet slov anglické věty pravicového teroristy Davida Lanea, která v překladu zní: "Musíme zajistit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí." Osmička má zastupovat osmé písmeno abecedy, kterým je H, a 88, tedy HH, je považováno za zkrácený tvar nacistického pozdravu Heil Hitler.

Popularita LSNS se podle průzkumů veřejného mínění na Slovensku pohybuje pod pětiprocentní hranicí, jejíž zdolání ve volbách je podmínkou pro vstup do sněmovny. Kotlebovu stranu loni opustilo několik poslanců ve slovenském parlamentu a také jeden europoslanec; přestoupili do hnutí Republika, jehož preference se pohybují kolem sedmi procent. Mezi nimi byl i poslanec Milan Mazurek, který v roce 2019 přišel o poslanecký mandát poté, co byl pravomocně odsouzen za xenofobní výroky. Uloženou pokutu Mazurek zaplatil, ve volbách konaných před dvěma lety se znovu ucházel o přízeň voličů a byl zvolen poslancem.

U Benátek se zřítil autobus z nadjezdu, zemřelo přes 20 lidí

04.10.2023 09:33 Aktualizováno Nejméně 21 obětí na životech si v úterý na předměstí italského města Benátky vyžádala nehoda, při…

EK trvá na vysvětlení polského skandálu s vydáváním víz

03.10.2023 20:13 Evropská komise (EK) v úterý prohlásila, že stále očekává jasnou odpověď od Polska, která by…

Počasí: Silný vítr dosáhne rychlosti 70 kilometrů za hodinu

03.10.2023 15:21 Nadprůměrně teplé počasí ještě dnes odvane z Česka silný vítr, před nímž varuje aktuální výstraha…

Česko je na tom z EU nejlépe, co se týká nezaměstnanosti

03.10.2023 09:18 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský…

Fico dostal od Čaputové dva týdny na sestavení vlády

02.10.2023 18:53 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes pověřila předsedu vítězné strany v sobotních…

Ficův Smer není proruský, zní z Moskvy

02.10.2023 13:52 Slovenskou stranu Smer-SD je absurdní označovat za proruskou. Prohlásil to v pondělí mluvčí Kremlu…

Volby v Polsku se blíží. Do ulic vyrazil vládní i opoziční tábor

02.10.2023 08:40 Ve stínu voleb na Slovensku vyrazili lidé do ulic v další sousední zemi. Stovky tisíc lidí se v…

Teroristický útok v Turecku nepřežili oba útočníci

01.10.2023 21:41 Exploze během nedělního dopoledne otřásla Ankarou v blízkosti vládní budovy. Podle ministerstva…

Tragický požár klubu ve Španělsku si vyžádal nejméně sedm obětí

01.10.2023 17:34 Nejméně sedm lidí zemřelo v plamenech poté, co vypukl požár v nočním klubu ve španělském městě…

Fico vítězem voleb na Slovensku. Čaputová ho zítra pověří sestavením vlády

01.10.2023 16:06 Státní volební komise v neděli potvrdila výsledky parlamentních voleb na Slovensku, tedy i…

Související:

Nejnovější