Soud poslal opilou řidičku, která smetla policejní auto, na 13 let do vězení

Řidičce Jitce Rudovičové, která opilá smetla na pražské magistrále policejní auto, přičemž jednoho z policistů usmrtila a dva další zranila, uložil soud 13 let vězení. Zároveň jí na maximální možnou dobu - tedy na deset let - zakázal řídit motorová vozidla. Dnešní verdikt, který ženu uznal vinnou z obecného ohrožení, není pravomocný.

Ilustrační foto

"Byla zkušenou řidičkou. Byla si velmi dobře vědoma toho, co dělá, když sedala do vozidla. To, že za volant se nesmí sednout po požití alkoholu, ví každé malé dítě," řekla na adresu jedenačtyřicetileté Rudovičové předsedkyně senátu pražského městského soudu Vlasta Langhmaerová.

Řidičce hrozilo osm až 15 let za mřížemi. Státní zástupce pro ni navrhoval trest při spodní hranici této sazby a osmiletý zákaz řízení.

Rudovičová sedla večer 5. července 2020 za volant svého mercedesu poté, co se opila po hádce s manželem. Nejprve na Vyšehradě vjela na chodník a narazila do jednoho ze zaparkovaných vozů. Poté vyjela na ulici 5. května a v rychlosti 190 až 241 kilometrů za hodinu ohrozila celkem 18 lidí ve 12 autech. Kličkovala, bezdůvodně zpomalovala a zrychlovala, většinu času jela ve dvou pruzích současně a projížděla těsně kolem ostatních vozů, včetně auta se třemi dětmi.

Nakonec Rudovičová zezadu narazila do služebního vozu moravskoslezských policistů, kteří se z hlavního města vraceli domů. Podle verdiktu jela v okamžiku střetu rychlostí 199 kilometrů v hodině, a to v úseku, kde byla povolená rychlost 80 km/h.

Při srážce zemřel jednatřicetiletý policista, jenž seděl na zadním sedadle. Další dva členové posádky - muž a žena - skončili v nemocnici. "Policejní vozidlo jelo naprosto předpisově. Nemělo absolutně žádnou šanci udělat cokoliv jinak, aby té situaci mohlo zabránit," řekla soudkyně. Spekulace obhajoby, že policista na zadním sedadle ležel nebo nebyl připoutaný, označila za naprostý nesmysl.

Rudovičová po nehodě nadýchala přes dvě promile. V jejím těle byly podle znalců také stopové zbytky kokainu. U soudu uvedla, že většinu dění si nepamatuje.

Témata: dopravní nehody | soudy

Summit lídrů Evropské unie může zpozdit část letů na pražském letišti

03.10.2022 21:38 Summit lídrů Evropské unie, který se uskuteční v Praze 6. a 7. října, může zpozdit část letů na…

Zeman se na summitu EU setká s Vučičem a Orbánem

03.10.2022 19:46 Prezident Miloš Zeman se během neformálního summitu EU setká se srbským prezidentem Aleksandarem…

Lipavský kvůli anexi ukrajinských území předvolal na MZV ruského…

03.10.2022 19:31 Aktualizováno Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) předvolal na úřad ruského velvyslance v Česku Alexandra…

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková kvůli zdravotním důvodům…

03.10.2022 19:03 Aktualizováno Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se rozhodla ze zdravotních důvodů…

Dálnici D8 ve směru na Německo dnes uzavřela nehoda tří aut

03.10.2022 18:30 Dálnice D8, kterou ve směru z Řehlovic na Ústecku na Německo dnes odpoledne uzavřela hromadná…

EU tento měsíc pošle Ukrajině první část slíbených pěti miliard eur

03.10.2022 17:29 Evropská komise dnes podpisem příslušného memoranda potvrdila zapůjčení dalších pěti miliard eur …

Sněžku zasáhl orkán, oba úseky lanovky byly mimo provoz

03.10.2022 16:20 Sněžku dnes zasáhl vítr o rychlosti orkánu. V nárazech vítr na Sněžce dnes dopoledne dosáhl…

Ministerstvo zdravotnictví nepočítá s testem na covid bez žádanky zdarma

03.10.2022 15:57 Ministerstvo zdravotnictví nepočítá s možností testu na koronavirus bez žádanky zdarma. Náměstek…

Spotřeba plynu v Česku podle Síkely meziročně klesla o 18 procent

03.10.2022 15:46 Aktualizováno Spotřeba plynu v České republice za prvních osm měsíců meziročně klesla o 18 procent. I bez ruského…

Policisté na hranicích od nedělního rána odhalili 91 migrantů

03.10.2022 15:15 Aktualizováno Od nedělního rána policisté při kontrolách na hranicích se Slovenskem odhalili 91 migrantů a…

Související:

Nejnovější