Soud přiznal Nečesanému 1,7 milionu za stíhání za pokus o vraždu

Soud přiznal Lukáši Nečesanému odškodné od státu ve výši přes 1,7 milionu korun a úroky z prodlení. Muž čelil stíhání za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku, strávil dva roky za mřížemi. Justice ho ale nakonec po zásahu Nejvyššího soudu osvobodila pro nedostatek důkazů a případ zůstal neobjasněný.

Lukáš Nečesaný

Dnešní verdikt o odškodném není pravomocný. Nečesaný se u soudu domáhal 18,8 milionu korun a může podat odvolání.

Odškodné převyšuje běžně přiznávané částky za nezákonné trestní stíhání. Nečesaného advokát Michal Pokorný ocenil, že soud "vykročil z rámců nastavených judikaturou Nejvyššího soudu". Podle něj má jeho klient získat aktuálních 1,7 milionu korun k částce zhruba 1,2 milionu, kterou mu už dříve dobrovolně vyplatilo ministerstvo spravedlnosti. Právník novinářům také řekl, že případné odvolání zváží až po prostudování písemného odůvodnění rozsudku.

"Trestní stíhání zasáhlo do osobního, rodinného i pracovního života žalobce (Nečesaného)," konstatovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Lucie Kuchaříková. Upozornila mimo jiné na to, že v době zahájení stíhání byl Nečesaný velmi mladým a netrestaným středoškolským studentem, kterému vzetí do vazby zabránilo maturovat v řádném termínu. Poukázala i na to, že konečný osvobozující výrok trestního soudu nepřinesl "kýžené očištění žalobce" - předseda odvolacího senátu JIří Lněnička tehdy prohlásil, že osvobození nepokládá za správné, že ale nemá jinou procesní možnost.

Nečesaný nyní vystupuje pod jiným jménem, rozsudek si vyslechnout nepřišel. Po ministerstvu spravedlnosti žádal celkem 20 milionů korun. Úřad mu vyplatil za každý den ve vazbě tisícikorunu, za den ve vězení pak 1500 Kč - respektive 2000 Kč za období, kdy už byl ženatý. Za nezákonné stíhání dostal muž 1500 Kč měsíčně. Celkové vyplacené zadostiučinění ve výši 1,2 milionu pokládal úřad za dostačující a usiloval o zamítnutí Nečesaného žaloby ohledně zbývající požadované sumy. Soudkyně ale dospěla k závěru, že Nečesanému náleží vyšší částky za každý den vazby i výkonu trestu, než jaké vypočítalo ministerstvo. Advokát navíc poukazoval i na to, že stíhání trvalo šest let. Odškodné za nepřiměřenou délku řízení však soudkyně Nečesanému nepřiznala, podle ní je tento nárok promlčený.

Útok na kadeřnici se stal v únoru roku 2013. Pachatel udeřil ženu do hlavy polenem a vzal jí přes 10.000 korun. Obžaloba z činu vinila Nečesaného, který žil v Hořicích u prarodičů. Napadená žena ho nejprve jako agresora nepoznala, později jej označila za útočníka. Podle soudních znalců trpěla po útoku výpadky paměti. Královéhradecký krajský soud mladíka opakovaně poslal za mříže, po zásahu Nejvyššího soudu a změně trestního senátu jej dvakrát zprostil viny. Pražský vrchní soud osvobozující rozhodnutí vždy zrušil a žádal nové projednání. Zprošťující rozsudek potvrdil až v březnu 2019.

V poslední době dosáhla výrazného odškodnění zdravotní sestra Věra Marešová - od státu dostala 2,27 milionu korun plus úroky za trestní stíhání, v němž čelila obvinění z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnic a hrozbě doživotního vězení. Ministerstvo jí z této částky dobrovolně vyplatilo milion, zbytek žena vysoudila. Šanci na rekordní odškodné má aktuálně Robert Tempel, který byl loni po zásahu štrasburského soudu a zrušení doživotního trestu za dvojnásobnou vraždu propuštěn po 20 letech z vězení. Po státu chce 97 milionů korun, o peníze se bude rovněž soudit. Právě na podobnost Tempelova případu s kauzou svého klienta se snažil upozornit Nečesaného advokát. Podle soudkyně jsou ale tyto případy nesrovnatelné.

Nečesaného prarodiče, rodiče, manželka a bratr rovněž chtěli po ministerstvu odškodné, nároky vyčíslili na celkem 25 milionů. Poté, co jim úřad nevyhověl, podali žaloby, které ale později stáhli.

Nečesaného rodiče sami čelili jinému trestnímu stíhání - bývalý ředitel liberecké krajské nemocnice Luděk Nečesaný a jeho manželka Šárka byli obžalovaní v korupční kauze. I je ale soudy osvobodily, Nečesaný starší dával obvinění do souvislosti se svým bojem za očištění syna.

Policie v Mladé Boleslavi zastřelila agresivního muže, který ničil letiště

17.03.2023 11:38 Aktualizováno Policie v Mladé Boleslavi dnes v noci zastřelila agresivního muže, který podle ní nejprve ničil…

Policie ukončila případ vraždy a sebevraždy z konce roku 2022 v Krkonoších

15.03.2023 11:56 Hradecká krajská policie ukončila vyšetřování případu sebevraždy čtyřicetileté ženy a vraždy jejího…

Soud matce za vraždu novorozeného syna potvrdil 15 let vězení

14.03.2023 14:46 Za vraždu novorozeného dítěte z loňského května dnes odvolací Vrchní soud v Praze potvrdil matce 15…

Jeden z účastníků sobotní demonstrace byl zadržen pro podezření z…

12.03.2023 12:22 Všech 18 lidí zajištěných po sobotní demonstraci v Praze při pokusu proniknout do Národního muzea…

Policisté varují před falešnými bankéři, nutí lidi vzít si úvěr a peníze…

28.02.2023 15:05 Pražští policisté varují před takzvanými falešnými bankéři, za poslední dva roky řeší více než 230…

Pitva vyloučila cizí zavinění smrti čtyř lidí nalezených v Ústí nad Labem

20.02.2023 14:25 Pitva vyloučila, že by na úmrtí čtyř lidí v zahradním domku v Ústí nad Labem měl podíl někdo další.…

Policie obvinila pětadvacetiletého muže z vraždy ženy v Chotěboři

20.02.2023 13:57 Policie na Vysočině obvinila pětadvacetiletého muže z vraždy třicetileté ženy z Olomouckého kraje.…

Pohřešovaný chlapec z Hradecka je v pořádku, oznámila policie

20.02.2023 11:40 Aktualizováno Pohřešovaného dvanáctiletého chlapce z Černožic na Královéhradecku policie nalezla dnes kolem 11:00…

Policie vyšetřuje vraždu v Chotěboři, mladá žena zemřela násilnou smrtí

18.02.2023 19:10 Mladá žena, která byla nalezena mrtvá v pátek ráno v Chotěboři na Havlíčkobrodsku, zemřela násilnou…

Ostravští kriminalisté vyšetřují násilnou smrt muže v hotelovém domě

14.02.2023 19:59 Ostravští kriminalisté vyšetřují násilnou smrt muže v hotelovém domě v Ostravě. ČTK o případu z…

Související:

Nejnovější