Soud rozhodl o odblokování majetku lobbisty Romana Janouška a Luboše Paška

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 9. června 2022 16:53
Sdílej:

Soud rozhodl o odblokování majetku lobbisty Romana Janouška, který policie zajistila v kauze Chambon. Stejně tak uvolnil i zajištěný majetek spoluobžalovaného Luboše Paška. Uvedly to Seznam Zprávy, celková cena majetku podle serveru přesahuje 145 milionů korun. Informaci o zrušení zajištění majetku dnes ČTK potvrdil mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig. Usnesení není pravomocné.

Janoušek, jeho obchodní partner Pašek a další tři lidé čelí v kauze Chambon obžalobě z toho, že vylákali od zdravotních pojišťoven přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů korun se získat snažili. Soud je letos v březnu nepravomocně osvobodil s tím, že jednání pětice nebylo trestné. Státní zástupce se proti rozsudku obratem odvolal, věc tak bude řešit ještě vrchní soud.

Policie zajistila Janouškův a Paškův majetek na případné pokrytí škody způsobené trestnou činností. Pražský městský soud nyní toto zajištění zrušil, řekl serveru Seznam Zprávy Paškův advokát Prokop Beneš. V případě Paška šlo podle právníka o majetek za zhruba 80 milionů korun.

"K věci mohu uvést, že v přípravném řízení byl zajištěn majetek obžalovaných Janouška, Paška a Petra Ullricha, jednalo se o cenné papíry, peněžní prostředky a zlato. Majetek byl zajištěn jako náhradní hodnota. Státní zástupce navrhoval, v případě uznání viny, uložit jmenovaným obžalovaným, krom jiných trestů, též trest propadnutí náhradní hodnoty - zajištěných věcí. Vzhledem k tomu, že obžalovaní byli zproštěni podané obžaloby, nebylo další zajištění nutné a soud zajištění zrušil," sdělil dnes ČTK mluvčí soudu.

Také proti tomuto rozhodnutí si státní zástupce podal podle Seznam Zprávy stížnost, takže o tom, zda se Janoušek s Paškem k majetku reálně dostanou, bude rozhodovat pražský vrchní soud. Podle státního zastupitelství je zrušení zajištění majetku předčasné, protože v kauze Chambon ještě nepadl pravomocný verdikt, uvedl server.

Paškův majetek zajistila policie v červnu 2013 v rámci zásahu na Úřadu vlády ČR, který vedl k pádu kabinetu Petr Nečase (ODS). Janouškův majetek - bankovky v české i zahraniční měně, akcie a zlaté cihly - pak zablokovala v březnu 2017 poté, co byl obviněn v kauze Chambon.

Společnost Chambon prováděla v letech 2009 až 2011 vyšetření na přítomnost extrahumánního genomu, což jsou zejména infekční viry či bakterie. Podle obžaloby k tomu neměla oprávnění, a pojišťovnám tak účtovala za analýzu lidské DNA, která je dražší. Janoušek, který byl akcionářem Chambonu, je obžalovaný z podílnictví. V současné době si odpykává 4,5letý trest za dopravní nehodu - v roce 2012 opilý srazil autem ženu v pražské Michli a ujel.

Stalo se
České celebrity
Karel Šíp

Kde to má podškrábnout? Karel Šíp promluvil o jednáních s ČT

Karel Šíp letos oslavil kulaté osmdesáté narozeniny. Mohl by si tak užívat zcela zaslouženého důchodu, i když televizní diváci by si to nepřáli. Dvacet let už jsou v programovém schématu České televize zvyklí na talk show Všechnopárty. Bude se populární pořad vysílat i v příštím roce? 

Domácí
Metro

Tramvaje v Praze opět nahrazují metro. Na Florenci se bude pracovat ještě rok

Pražané musí počítat s omezením provozu metra i během druhého listopadového víkendu. Na Florenci finišuje výměna stropních nosníků, zavedena je proto náhradní tramvajová doprava. Stavební práce ve stanici budou pokračovat i v příštím roce. 

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry se omluvil Kanadě za svou čepici

Princ Harry, vévoda ze Sussexu, se oficiálně omluvil Kanadě za to, že si na zápas Světové série proti týmu Toronto Blue Jays vzal čepici Los Angeles Dodgers. Vévoda v rozhovoru pro CTV žertoval, že byl „pod nátlakem“, když si jasně modrou kšiltovku nasadil během čtvrtého utkání série v Los Angeles. Uvedl, že to považoval za „slušné gesto“ poté, co byl na zápas pozván přímo majitelem Dodgers. 

Světové celebrity
Angelina Jolie

Soudní spor graduje. Brad Pitt chce po Angelině Jolie 35 milionů dolarů

Soudní spory mezi bývalým hollywoodským párem Bradem Pittem a Angelinou Jolie eskalují. Pitt údajně žaluje svou exmanželku o 35 milionů dolarů (přibližně 820 milionů Kč) a zároveň se snaží vynutit zveřejnění neveřejné komunikace mezi nimi. Předmětem jejich vleklého sporu je francouzské vinařství Château Miraval, které manželé zakoupili v roce 2011 za zhruba 60 milionů dolarů.