Soud s ruským vojákem pokračuje, prokurátor chce doživotí

Ukrajinský prokurátor dnes požádal o trest vězení na doživotí pro ruského vojáka, obžalovaného z válečného zločinu kvůli zastřelení civilisty na Ukrajině. Agentura AFP to uvedla ze soudní síně v Kyjevě, kde se koná první proces svého druhu od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Soud má podle stanice CNN pokračovat v pátek.

Ilustrační fotografie.

Jedenadvacetiletý příslušník tankové jednotky Vadim Šišimarin ve středu přiznal vinu, dnes vypověděl, že jednal na přímý rozkaz, uvedla reportérka listu The Guardian.

Jedenadvacetiletý Šišimarin je souzen kvůli tomu, že v prvním týdnu války zabil výstřelem do hlavy 62letého muže ve vesnici Čupachivka v Sumské oblasti na severovýchodě země.

"Můj manžel byl řidič traktoru. Nevlastníme žádné zbraně, byl v civilním oblečení," řekla dnes ve své svědecké výpovědi manželka zastřeleného muže. "Kvůli čemu jste přišli, před kým (jste nás měli) bránit? Vy jste mne ubránili před mým mužem, kterého jste zavraždili?" ptala se vdova podle BBC. "Byl pro mne vším. Byl mým ochráncem," dodala o svém muži Oleksandrovi.

Vdova podle agentury Unian před soudem uvedla, že požaduje pro okupanta doživotí, ale že nebude proti, pokud ruského vojáka vymění za zajaté ukrajinské vojáky z oceláren Azovstal v Mariupolu. "Jestli (Šišimarina) vymění, a to i za naše obránce z Mariupolu, nebudu proti, budu pro," řekla.

Ukrajinská prokuratura uvádí, že Šišimarin dostal od dalšího vojáka rozkaz civilistu zabít, aby ukrajinskou armádu neinformoval o přítomnosti Rusů. Následně přes otevřené okno automobilu vypálil několik ran z útočné pušky, zasáhl civilistu do hlavy a muž na místě zemřel. Obžalovaný dnes u soudu řekl, že nejdříve na muže vystřelit odmítl, pak ale kvůli pohrůžce od dalšího vojáka rozkaz splnil. Manželku zabitého muže pak požádal o odpuštění.

"Uvědomuji si, že mi odpustit nemůžete, ale prosím o odpuštění," řekl seržant Šišimarin Kateryně Šelipovové podle agentury AP.

"Nechtěl jsem ho zabít. Vystřelil jsem, aby mi (ostatní vojáci) dali pokoj," prohlásil. Podle BBC vypověděl, že vypálil krátkou dávku ze zbraně a že tělo zabitého neviděl. Poté mu někdo z vojáků v autě říkal, ať si to tak nebere, že v prvé řadě musí vojáci zachránit sami sebe.

Ukrajinská novinářka, která hovořila s Šišimarinovými ruskými příbuznými, napsala, že jeho otec si přeje synův návrat domů."Prostě domů, co nejdříve. Vraťte ho, vyměňte ho jako zajatce," prohlásil. Vojákova babička označila soud za "hrůzu a blábol" a vnuka hájila, že "to je válka" a v ní "se stává všelicos".

Reportér stanice Sky News informoval o tom, že dnes před soudem v Charkovské oblasti stanuli další dva ruští vojáci - Alexandr Bobykin a Alexandr Ivanov, kteří čelí obžalobě z porušení válečného práva, protože se svou jednotkou ostřelovali civilní objekty raketami Grad. Oba přiznali vinu.

Podle Waghorna muži u soudu uvedli, že jim bylo řečeno, že jejich jednotka bude provádět společné cvičení s běloruskou armádou. Poté ale dostali rozkaz přesunout se na Ukrajinu a ostřelovat Charkov.

NATO se má rozšířit o Finsko a Švédsko, země budou pozvány ke vstupu do…

28.06.2022 21:21 Aktualizováno Turecko upustilo od svých výhrad proti vstupu Švédska a Finska do Severoatlantické aliance,…

Litvě zakázal parlament dovoz plynu z Ruska

28.06.2022 20:56 Litevský parlament dnes zakázal dovoz plynu z Ruska. Schválené změny zákona o zemním plynu do…

Někdejší pracovnice Bílého domu popisuje v Kongresu, jak se choval Trump v…

28.06.2022 20:33 Aktualizováno Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů,…

USA zavádějí nové sankce vůči Rusku, týkají se i dovozu zlata

28.06.2022 20:28 Aktualizováno Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Rusku, jejich terčem je mimo jiné ruský zbrojní průmysl.…

Bulharsko vyhostilo desítky ruských diplomatů, část viní ze špionáže

28.06.2022 19:17 Aktualizováno Bulharsko dnes vyhostilo 70 ruských diplomatů, z nichž někteří podle končícího premiéra Kirila…

Rusové zaútočili raketami na Dnipro, pod troskami jsou prý lidé

28.06.2022 19:07 Rusko dnes podniklo raketový útok na třetí největší ukrajinské město Dnipro, uvedly tamní úřady.…

Skotsko chtějí vyvolat nové referendum o nezávislosti

28.06.2022 17:47 Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dnes v projevu v Holyroodu prohlásila, že skotský parlament…

Policie našla v Texasu v kamionu nejméně 46 mrtvých

28.06.2022 16:53 Aktualizováno Nejméně 46 mrtvých těl nalezla v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SELČ) americká…

V Madridu začíná třídenní summit NATO, bude řešit ruskou invazi na Ukrajinu

28.06.2022 16:51 Aktualizováno Do hlavního města Španělska se dnes slétají lídři členských zemí Severoatlantické aliance, které…

Česko plně podporuje vstup Finska a Švédska do NATO, řekl Fiala

28.06.2022 16:42 Česko plně podporuje vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance (NATO), zopakoval dnes na…

Související:

Nejnovější