Soud uložil Balákovi v kauze těžby kamene peněžitý trest, rozsudek je nepravomocný

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 23. srpna 2022 16:07
Sdílej:

Kladenský soud dnes uložil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi v kauze těžby kamene v lánské oboře peněžitý trest 870.000 korun a zákaz činnosti v organizacích, které spravují státní majetek. Rozsudek není pravomocný.

Státní zástupkyně Denisa Sotáková Balákovi navrhovala dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky, peněžitý trest 1,6 milionu korun a zákaz činnosti na čtyři roky v organizacích, které spravují státní majetek. Obhájce požadoval zproštění obžaloby, případně peněžitý trest. Šéf Lesní správy vinu odmítá, dnešního jednání se nezúčastnil.

V závěrečné řeči Sotáková uvedla, že Balák podepsal nevýhodnou smlouvu na prodej kamene, který prodal výrazně levněji, než byla jeho tržní cena. Jednal podle ní vědomě v rozporu s účelem, pro který mu byl majetek svěřen. Svým podpisem nevýhodné smlouvy způsobil Lesní správě Lány škodu zhruba 1,6 milionu korun. Sotáková uvedla, že nevýhodnou zakázku Balák plánoval, což podle ní dokazují některé odposlechy. "Obžalovaný o svém plánu čile komunikoval se zástupcem společnosti Energie," řekla žalobkyně.

Balákův obhájce uvedl, že se u soudu neprokázalo, že škoda vznikla. Výpovědí ani odposlechy podle něj nepotvrzují, že by se s kamenivem nakládalo nezákonně. Cena určená za materiál byla zcela odpovídající, uvedl obhájce. "Záměrem obžalovaného bylo, aby jako vedlejší produkt té stavební činnosti bylo zajištění opravy cest," řekl advokát a dodal, že rekonstrukce cest se prokazatelně uskutečnila.

Sotáková dříve novinářům řekla, že nelze předvídat, zda může prezident Miloš Zeman Balákovi udělit milost, stejně jako to učinil v případu ovlivňování jiné zakázky v Lánské oboře. V té byl Balák pravomocně odsouzen k tříletému vězení. Soudce Ivo Poštoka ve zdůvodnění rozsudku řekl, že Balák byl odsouzen za přečin, což je méně závažný trestný čin. Shodně se státní zástupkyní zdůraznil, že na Baláka je třeba po milosti nahlížet jako na dosud bezúhonného občana.

Stalo se
Světové celebrity
Král Karel III.

Nepříjemný aspekt návštěvy USA. Britského krále chtějí konfrontovat Epsteinovy oběti

Britský král Karel III. se připravuje na blížící se návštěvu Spojených států amerických, kde se specifická skupina lidí chystá na jeho přítomnost. Jde o přeživší obětí finančníka a sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. 

České celebrity
Jitka Zelenková

Smutná slova. Zelenková či Absolonová se rozloučily s kapelníkem Hybšem

Českou hudební scénu zasáhla smutná zpráva o úmrtí legendárního kapelníka Václava Hybše. Mnoho zpěváků a zpěvaček má potřebu se s ním veřejně rozloučit. První příležitost měla řada z nich na sociálních sítích. 

Domácí
Oto Klempíř

Klempíř představil, jak mají být od příštího roku financována veřejnoprávní média

Babišova vláda nadále plánuje změnu financování veřejnoprávních médií. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) v úterý představil mediální novelu, která zruší poplatky. Česká televize i Český rozhlas by měly být od příštího roku financovány ze státního rozpočtu. Sněmovní opozice už ale avizuje, že bude bojovat proti schválení návrhu. 

Počasí
Ilustrační fotografie.

Víkendové počasí bude proměnlivé. Neděle má být deštivá

Poměrně teplý, ale místy také celkem deštivý. Takový má být nadcházející dubnový víkend podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty překročí dvacítku, někde ale může spadnout až 15 milimetrů srážek za jediný den.