Soud v Paříži odsoudil tři Čechy za napadení thajské politické uprchlice

Soud v Paříži odsoudil tři Čechy za napadení thajské politické uprchlice Aun Nekoové v pařížské kavárně v listopadu 2019. Policie dva Čechy krátce po útoku dopadla a umístila je do preventivní vazby.

Ilustrační foto

Soud jim vyměřil tresty 26 měsíců odnětí svobody, většinu trestu už si tedy odpykali. Třetího muže soud v nepřítomnosti odsoudil na 30 měsíců a vystavil na něj zatykač za organizaci cíleného a plánovaného útoku. O týden starém verdiktu dnes informoval deník Le Monde.

Aun Nekoová, kritička thajské armády a krále a transgenderová žena, trávila v Paříži čas se svými přáteli, v několika případech rovněž politickými uprchlíky z Thajska, když ji napadla dvojice velkých svalnatých mužů s kapucemi na hlavě. Rány sklidil i hudebník Nitchivat Vannasiri, který se jí snažil pomoci. Útočníci se dali na útěk, napadení zavolali policii a přítel Nekoové je pronásledoval. O několik minut později policie oba útočníky zadržela, když se snažili ukrást skútr.

Vyšetřování ukázalo, že útok byl předem naplánovaný a nejspíš spáchaný na objednávku. Odsouzení Češi Jakub Hošek (26 let) a Daniel Vokál (28 let) se oba věnují smíšeným bojovým uměním MMA. Podle policie jejich cestu zorganizoval a letenky koupil třetí Čech, Petr Donátek, zakladatel školy bojových umění.

Donátek podíl na útoku odmítá, tvrdí, že byl pouhý turista. Hošek se vyšetřovatelům přiznal, měl za napadení dostal 50.000 korun a Donátek měl podle něj útok natočit jako důkaz, píše Le Monde.

Podle informací Českého rozhlasu se Donátek snažil po útoku své přátele, kterým údajně v Paříži domlouval boxerské zápasy, vyhledat, ale bezúspěšně. První informace se objevily až po třech dnech, když už byl na cestě zpět do vlasti, píše server iRozhlas.

„Mohu potvrdit, že tento muž (Donátek) byl zadržen na základě evropského zatýkacího rozkazu, a to dne 5.10. 2020. Nicméně soud tehdy nevyhověl naší žádosti o vzetí do předběžné vazby a předávací řízení bylo vedeno na svobodě,“ uvedla pro Český rozhlas mluvčí Policejního prezidia Kateřina Rendlová.

Podle Nekoové si útok na ni objednal přímo Bangkok za její kritiku krále a armády. V minulosti již mladá žena dostala četné výhrůžky na sociálních sítích. Kritika monarchie je v Thajsku trestný čin, Nekoová proto po převratu v roce 2014 uprchla přes Laos do Francie, kde dostala v roce 2015 politický azyl.

Témata: Francie | češi | soudy

Zelenskyj byl za vojáky na frontě ve východoukrajinském Slovjansku

06.12.2022 12:40 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštívil Slovjansk na východě Ukrajiny. Město se…

Ukrajina se bez spolupráce se zahraničím spravedlnosti nedočká, říká…

06.12.2022 10:18 Pokud se má dostat spravedlnosti všem obětem údajných ruských válečných zločinů na Ukrajině,…

Na ruském vojenském letišti hoří zásobník ropy. Možná útočil dron

06.12.2022 10:08 Aktualizováno Na vojenském letišti nedaleko ruského Kursku hoří zásobník ropy. Gubernátor Kurské oblasti Roman…

Rusové podle ukrajinského velení útočí v okolí Bachmutu a Avdijivky

06.12.2022 09:03 Rusko se snaží udržet dobytá území na východě a jihu Ukrajinu, ve směru na Bachmut a Avdijivku…

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

Související:

Nejnovější