Soud v Rusku poslal studenta na více než osm let do vězení za "lži" o armádě

Ruský soud poslal na více než osm a půl roku do vězení studenta a správce telegramového kanálu "Protestující MGU" Dmitrije Ivanova. Shledal jej vinným ze šíření "nepravdivých informací" o ruské armádě kvůli jeho příspěvkům ohledně ruských útoků na ukrajinská města. Informovala o tom dnes stanice BBC na svém ruskojazyčném webu a agentura Reuters.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Soud Ivanovovi vyměřil osm let a šest měsíců za mřížemi a podle ruské státní agentury TASS mu rovněž zakázal po dobu čtyř let spravovat webové stránky. Prokuratura žádala pro studenta devět let vězení. Úřady trestní řízení proti Ivanovovi zahájily loni v létě a od té doby ho držely ve vazbě.

Třiadvacetiletý student vinu nepřiznal. Ve své závěrečné řeči uvedl, že stále věří v pravdivost svých příspěvků a že "jediný velký podvrh" podle něj vykonstruovalo vyšetřování, poznamenala BBC. "Doslova celá obžaloba - od prvního do posledního slova - odporuje skutečnosti. Já se podpisuji pod každé slovo, které jsem napsal před rokem," uvedl Ivanov podle nezávislého serveru Mediazona.

Prokuratura ho obvinila na základě jeho protiválečných příspěvků na sociální síti, které se týkaly ruských útoků a chování ruských vojáků v ukrajinských městech Buča, Irpiň a Mariupol a ostřelování Záporožské jaderné elektrárny, a na základě sdílení projevů ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. "Podle obžaloby lingvistická expertiza ukázala, že Ivanovovy příspěvky obsahovaly znaky politické nenávisti a nepřátelství vůči ruským ozbrojeným silám," píše TASS.

"Mír Ukrajině, svobodu Rusku. Můj příklad by vás neměl vyděsit," prohlásil krátce před vynesením rozsudku Ivanov podle listu The Guardian. "Je to temný moment naší historie, ale nejvíce tma je vždy před úsvitem," dodal mimo jiné.

Ivanov je studentem Moskevské státní univerzity (MGU) a jedním ze zakladatelů telegramového kanálu "Protestující MGU", který informoval o protestech.

Po dnešku se stal rovněž dalším Rusem odsouzeným na základě loni zavedeného zákona o šíření takzvaně nepravdivých zpráv o ruské armádě. Ruští zákonodárci ho přijali krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Ruské soudy na jeho základě od té doby poslaly na řadu let za mříže například opoziční politiky Alexeje Gorinova, Ilju Jašina nebo blogerku Veroniku Belocerkovskou, která ale žije za hranicemi a odsoudili jí v nepřítomnosti.

Témata: soudy | Rusko | Ruská armáda

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

30.03.2023 16:18 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo…

Europoslanci schválili pravidla pro vyrovnání platů mužů a žen

30.03.2023 14:59 Evropský parlament dnes schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 14:51 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Macron neustoupí. Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné změny,…

30.03.2023 14:25 Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné politické změny. Podle agentury Reuters to dnes…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 14:22 Aktualizováno Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Související:

Nejnovější