Soud zrušil povinné respirátory po návratu z rizikových zemí

Městský soud v Praze opět zrušil část proticovidového opatření ministerstva zdravotnictví, které upravuje podmínky pro návrat lidí ze zahraničí. Konkrétně zrušil povinnost nosit respirátor těm, kdo se vrátili ze zemí s vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy.

Ilustrační foto

Opatření totiž podle soudu nijak neodůvodňuje, proč by lidé měli nosit respirátor bez výjimky i tam, kde nehrozí žádný kontakt s ostatními. Ministerstvo dostalo čas na nápravu. Napsal to dnes server Česká justice.

Soud posuzoval návrh na zrušení více ustanovení v opatření ministerstva zdravotnictví z 23. prosince 2021 o ochraně před zavlečením covidu-19 ze zahraničí. Navrhovatelka napadla všechna omezení, které se týkají příjezdů ze zemí s vysokým rizikem nákazy: povinnost vyplnit příjezdový formulář, povinnost disponovat výsledkem PCR testu, předkládat tyto doklady na vyžádání při příjezdu hraniční kontrole, podrobit se mezi pátým a sedmým dnem po příjezdu PCR testu a povinnost nosit bez výjimky respirátor po opuštění místa bydliště do doby negativního PCR testu.

Soud zrušil pouze povinnost nosit respirátor, neboť je podle něj opatření v této části nepřezkoumatelné "pro nedostatek důvodů". V opatření se podle soudu nijak nevysvětluje, proč by měli lidé po návratu ze země s vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy nosit respirátor vždy při opuštění místa bydliště. Povinnost soud zrušil od 1. února, aby dal ministerstvu čas k nápravě.

Soud podle serveru poukázal i na další "mezery" v opatření. Uvedl třeba, že by bylo vhodné, aby ministerstvo pro příště uvedlo konkrétněji přímo v odůvodnění ochranného opatření, z jakých důvodů je vhodná doba pro kontrolní PCR test právě pátý až sedmý den po vstupu do země. Další části opatření nicméně soud nezrušil.

Úroveň rizika nákazy koronavirem stanovuje pro jednotlivé země takzvaná mapa cestovatele, kterou pravidelně aktualizuje ministerstvo zdravotnictví na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Čím nižší je míra rizika nákazy, tím mírnější jsou pravidla pro lidi, kteří do ČR z dané země přijedou.

Státní zástupce podal stížnost na soudní rozhodnutí v kauze otravy Bečvy

16.05.2022 16:12 Aktualizováno Státní zástupce Jiří Sachr podal stížnost na rozhodnutí vsetínského okresního soudu v kauze otravy…

Česko se chce podílet na vyšetřování možných zločinů na Ukrajině

16.05.2022 16:08 Česká republika chce se státy paralelně vyšetřujícími možné válečné zločiny na Ukrajině koordinovat…

Babiš zahájil jízdy obytným vozem za voliči, z Průhonic zamířil na jižní…

16.05.2022 15:28 Aktualizováno Předseda ANO Andrej Babiš dnes zahájil jízdy obytným vozem za voliči. Ráno se vydal z Průhonic u…

Ministerstvo pracuje na tarifu, který má pomoci s cenami energií

16.05.2022 15:17 Aktualizováno Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem…

Bartoš: Měli bychom vnímat krizi i jako příležitost

16.05.2022 14:41 Aktualizováno O krizi by se podle vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) mělo mluvit i jako o…

Ministerstvo průmyslu vytvoří státního obchodníka s energiemi

16.05.2022 13:59 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má…

Do stanového městečka v Praze odešlo 17 lidí. Stovky uprchlíků zůstaly na…

16.05.2022 13:45 Vybudování stanového městečka v pražské Troji nevyřešilo nevyhovující situaci na hlavním nádraží. Z…

Silničáři začali opravovat nejvytíženější komunikaci v Česku, Barrandovský…

16.05.2022 11:30 Stavební práce na opravě Barrandovského mostu v Praze začaly dnes ráno. Silničáři frézují vozovku…

Fiala opět navštíví Berlín, tentokrát na pozvání německého hospodářského…

16.05.2022 10:49 Český premiér Petr Fiala 8. června opět navštíví Berlín, tentokrát přijede na pozvání německého…

V Česku už dostalo víza od počátku války 343.215 uprchlíků

16.05.2022 09:44 V neděli Česko vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 937 víz dočasné ochrany, téměř stejně jako před týdnem.…

Související:

Nejnovější