Soudy se potýkají s odchody lidí z odborného aparátu, důvodem jsou nízké mzdy

Mzdy odborného aparátu českých soudů jsou výrazně nižší, než mají jiní státní zaměstnanci. Kvůli tomu kvalifikovaní pracovníci od soudů na řadě míst odcházejí. Uvedl to dnes prezident Soudcovské unie ČR Libor Vávra po dvoudenním sněmu této organizace v Táboře. Například nástupní mzda zapisovatelky u soudu činí podle něj přibližně 18.000 korun.

Ilustrační fotografie.

"V řadě míst republiky se stává to, že i dlouholetí a velmi dobře vyškolení pracovníci, do nichž se investovalo spoustu peněz, odcházejí k jiným zaměstnavatelům, a to i v rámci služby státu. Tato situace mimo jiné ohrožuje rychlost soudních řízení," uvedl Vávra.

Dodal, že představitelé justice kvůli tomu jednali s premiérem. Výsledek je však takový, že percentuální zvýšení platů odborného aparátu českých soudů bude stejné jako v případě jiných státních zaměstnanců. "Znamená to, že ten rozdíl v neprospěch našich zaměstnanců se ještě prohloubí. Chceme upozornit na to, že u lidí, kteří pracují s citlivými údaji, jako je třeba databáze osobních informací, není finanční situace dobrá," řekl Vávra.

Soudy dokonce musí v některých případech dorovnávat ze svého rozpočtu mzdy na zákonem minimální stanovenou hranici. Vávra dodal, že v posledních letech ještě stoupají nároky na odbornost pracovníků soudu. "Ale platy tomu vůbec neodpovídají," prohlásil.

Unie registruje, že vysoká fluktuace je především ve velkých městech. U řady okresních soudů zůstává odborný aparát i dlouhé roky. Je to dáno tím, že v místě například není na trhu práce velká nabídka pro uchazeče o zaměstnání. "Ale třeba v Praze nebo v Brně je běžné, že zaměstnanci po půl roce odcházejí. A je potom náročné hledat nové a navíc je stále musíte zaučovat, což je také vyčerpávající," dodal Vávra.

Táborského sněmu Soudcovské unie ČR, který začal v pátek, se účastnila více než stovka zástupců soudů z celé republiky. Kromě toho vystoupili i pozvaní hosté z Nizozemska, Rakouska, Polska, Chorvatska, USA nebo Slovenska. Součástí bylo i předání ceny Jana Vyklického, kterou převzal za celoživotní práci pro Soudcovskou unii emeritní soudce Nejvyššího soudu ČR Mojmír Putna.

Témata: soudy

Policie uzavřela D3 ve směru do Prahy, uvízly tam kamiony

06.12.2022 11:44 Aktualizováno Policie dnes dopoledne zhruba na hodinu uzavřela dálnici D3 ve směru od Tábora do Prahy. Kvůli…

Letiště Praha odbavilo do víkendu 10 milionů cestujících, meziročně…

06.12.2022 11:36 Pražské letiště Václava Havla překročilo o víkendu hranici deseti milionů přepravených cestujících…

Sníh komplikuje dopravu, nejvíce na jihu Čech. Tisíce míst byly bez…

06.12.2022 11:20 Aktualizováno Mokrý sníh dnes od rána komplikuje dopravu na silnicích a železnici, přerušeny byly i dodávky…

Na Frýdlantsku jsou tabule upozorňující na omezení vstupu do lesů

06.12.2022 11:11 Frýdlantší strážníci dnes začali instalovat tabule, které upozorňují na omezení vstupu do lesů na…

Ministerstvo vnitra hájí registraci prezidentské kandidátky Rohanové

06.12.2022 09:14 Ministerstvo vnitra podle vlastního výkladu právní úpravy nemělo jinou možnost, než kandidátku na…

Ministr Kupka povolil stavbu posledního úseku D1 u Přerova

05.12.2022 21:59 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro…

Státní příspěvek pro klokánky by se mohl od ledna zvýšit o deset procent

05.12.2022 13:39 Státní příspěvek pro klokánky a podobná zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP) by se mohl od…

České korunovační klenoty budou vystaveny v lednu ve svatovítské katedrále

05.12.2022 12:49 Aktualizováno České korunovační klenoty budou vystaveny 17. až 21. ledna. Lidé si je budou moct netradičně…

Letadlo easyJet do Bristolu nouzově přistálo v Praze kvůli možnému…

05.12.2022 06:37 Aktualizováno Letadlo společnosti easyJet směřující z Polska do Británie bylo v noci na dnešek odkloněno na…

Na Černé hoře o víkendu tisíc lyžařů a výletníků. Lyžařská sezóna…

04.12.2022 18:36 Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K…

Související:

Nejnovější