SpaceX propustila nejméně pět zaměstnanců kvůli kritice Elona Muska

Vesmírná společnost SpaceX, která patří americkému podnikateli Elonu Muskovi, propustila kvůli kritice nejméně pět lidí. S odkazem na informované zdroje to dnes uvedla agentura Reuters.

Falcon 9

Dotyční podle ní napsali a nechali kolovat otevřený dopis, v němž Muska kritizovali a zároveň vyzývali řídící pracovníky, aby ve firmě změnili pracovní kulturu. Musk ve čtvrtek na dálku hovořil také se zaměstnanci společnosti Twitter, kterou se chystá převzít, a i tam naznačil propouštění.

Zaměstnanci, kteří kritizovali Muska, se ve firmě SpaceX domáhali kultury většího začlenění. Firma se k tomu zatím nevyjádřila. Prezidentka společnosti SpaceX Gwynne Shotwellová na dotaz listu The New York Times (NYT) e-mailem odpověděla, že firma prošetřila v souvislosti s dopisem několik zaměstnanců, jejichž pracovní smlouvu s podnikem následně ukončila.

Newyorský list s odkazem na e-mail Shotwellové také napsal, že zaměstnanci zapojení do rozesílání dopisu dostali výpověď za to, že ostatní zaměstnance dostali do nepříjemné situace. Ti se pak cítili zastrašovaní a šikanovaní, případně byli rozladění, protože dopis je nutil podepsat něco, co nevyjadřovalo jejich názor.

Předchozí otevřený dopis adresovaný řídícím pracovníkům firmy SpaceX podle Reuters hovořil o Muskovi jako o člověku, který odvádí pozornost a který je ostudou pro firmu, kterou založil.

Dopis obsahoval seznam tří požadavků, jejichž splnění se nespokojení zaměstnanci domáhali. Požadovali, aby se SpaceX "rychle a jednoznačně oddělil od Elonovy osobní značky", dále aby "veškeré vedení bylo stejně zodpovědné za to, že SpaceX bude pro každého skvělým místem na práci" a aby vedení "definovalo a jednotně zareagovalo na všechny formy nepřijatelného chování".

Elon Musk je zakladatelem automobilky Tesla a v současné době je nejbohatším člověkem světa. Podle žebříčku agentury Bloomberg se hodnota jeho majetku aktuálně pohybuje kolem 203 miliard dolarů (4,8 bilionu Kč). Na druhé příčce je s částkou 127 miliard USD zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos, třetí je francouzský podnikatel Bernard Arnault, který se věnuje prodeji luxusního zboží a jehož majetek Bloomberg aktuálně odhaduje na 122 miliard USD.

Musk v dubnu oznámil, že za 44 miliard dolarů (přes bilion Kč) převezme firmu Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť. Kvůli neshodám s vedením firmy ohledně předání podrobností o falešných a robotických účtech na síti ale později naznačil, že by od záměru mohl odstoupit. Ve čtvrtek se poprvé na dálku setkal se zaměstnanci Twitteru a odpovídal na jejich dotazy. Z jeho projevu vyplynulo, že uvažuje o propouštění, pokud si to finanční situace firmy vyžádá. Dodal nicméně, že ti zaměstnanci, kteří jsou dobří, se nemají čeho obávat.

"Firma se každopádně musí ozdravit. Náklady jsou teď vyšší než výnosy," cituje Muska BBC. Musk také řekl, že preferuje práci z kanceláře, nikoliv z domova. I zde ale naznačil, že pokud bude někoho považovat za výjimečného zaměstnance, o práci z domova se dá uvažovat, pokud o to bude ten člověk stát.

Témata: Elon Musk | SpaceX

Ministři B9 začali jednat o dopadech války na NATO

30.03.2023 22:18 Neformální pracovní večeří a diskusí o ruské agresi vůči Ukrajině a jejích dopadech na…

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

30.03.2023 16:18 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo…

Europoslanci schválili pravidla pro vyrovnání platů mužů a žen

30.03.2023 14:59 Evropský parlament dnes schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 14:51 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Macron neustoupí. Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné změny,…

30.03.2023 14:25 Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné politické změny. Podle agentury Reuters to dnes…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 14:22 Aktualizováno Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Související:

Nejnovější