Španělsko odmítá návrh EK na označení jádra a plynu za zelené technologie

Španělské vládě se nelíbí návrh Evropské komise zařadit zemní plyn a jádro mezi zelené investice, podle tamního ministerstva životního prostředí by takový krok byl matoucí. Španělsko však podporuje vytvoření přechodné kategorie pro jádro a zemní plyn. Pozice vlády je v této otázce jednomyslná, napsal dnes deník El País.

Ilustrační fotografie.

Ministerstvo životního prostředí už v neděli oznámilo, že vláda odmítá plán komise, aby zemní plyn a jádro patřily za určitých podmínek mezi takzvané zelené technologie. "Zahrnutí obou zdrojů do zelené kategorie vydává mylný signál finančním trhům a neposkytuje nezbytnou jasnou zprávu, kam namířit kapitálové toky pro dosažení bezúhlíkové, odolné a udržitelné ekonomiky," uvedlo španělské ministerstvo.

Španělsko podle ministerstva ovšem uznává, že zemní plyn a jaderná energie mohou sehrát určitou roli v přechodu k zelené energetice. Jihoevropská země proto vybídla Evropskou komisi, aby pro oba zdroje vytvořila specifickou a přechodnou kategorii, která by je neoznačovala za zelené investice.

Španělsko rovněž uvedlo, že podporuje vznik takzvané zelené taxonomie, což je návod pro investory, kam vložit své peníze podle ekologické udržitelnosti jednotlivých zdrojů energie. Kategorie musí být podle španělské vlády v souladu s vědeckými poznatky.

Výhrady k návrhu Bruselu vyjádřily o víkendu Německo a Rakousko. Vídeň při tom pohrozila žalobou, pokud by byl návrh Evropské komise schválen ve své stávající podobě. Berlín pro plán hlasovat nebude. Německo, Španělsko a Rakousko představují zhruba čtvrtinu obyvatel Evropské unie.

Materiál Evropské unie naopak kladně hodnotí čeští politici, i když šéf ČEZ dal dnes najevo, že by v nynější podobě mohl transformaci české energetiky zkomplikovat. Očekává se návrh podpoří také Francie, která jádro dlouhodobě podporuje a v první polovině letošního roku předsedá Evropské radě.

Návrh komise, který členským zemím předala těsně před koncem roku, mohou v rámci konzultací hlavní města připomínkovat do 12. ledna. Komise pak taxonomii plánuje v lednu schválit a předat europarlamentu a členským zemím. Platit začne, pokud proti němu nebude mít námitky nejméně 20 zemí, představujících dohromady nejméně 65 procent obyvatel unie, a prostá většina europoslanců.

Ve Španělsku jádro tvoří spolu s větrnými elektrárnami nejvýznamnější zdroj elektrické energie. Země provozuje pět jaderných elektráren, které zajišťují přes pětinu výroby elektrické energie. Španělsko chce přestat využívat své jaderné zdroje do roku 2035.

Evropská unie se zavázala dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality. Členské státy se přou o to, jakými dostupnými prostředky budou moci nahradit energii a teplo vyráběné z uhlí. Energie z jádra, při jejíž produkci sice nevznikají skleníkové plyny, ale není u ní vyřešeno dlouhodobé uskladnění vyhořelého radioaktivního paliva, stojí v centru těchto debat. Při využití zemního plynu jsou do atmosféry vypouštěny skleníkové plyny, byť v menší míře než v případě uhlí.

Putin popřel tvrzení, že Moskva vyvíjí kosmickou protisatelitní jadernou…

20.02.2024 21:02 Šéf Kremlu Vladimir Putin v úterý popřel tvrzení Spojených států, podle nichž Moskva vyvíjí…

Kreml poprvé reagoval na obvinění, že Putin může za smrt Navalného

20.02.2024 14:27 Kreml odsoudil v úterý prohlášení vdovy po ruském opozičním lídrovi Alexeji Navalnému, podle níž je…

Izrael nemusí vstoupit do Rafahu, pokud Hamás včas propustí rukojmí

19.02.2024 21:26 Izrael ozřejmil, za jakých okolností zahájí ofenzivu v Rafahu na jihu Pásma Gazy. Počítá s ní v…

EU chystá nové protiruské sankce kvůli smrti Navalného

19.02.2024 18:39 Evropská unie plánuje přijmout nové protiruské sankce kvůli pátečnímu úmrtí opozičního politika…

Ukrajince čeká vybudování nových obranných linií u Avdijivky

19.02.2024 17:03 Ukrajinci pravděpodobně zvládnou vytvořit nové obranné linie u Avdijivky a zabrání tak pokračování…

Pozůstalí se nedostali do márnice k Navalnému. Příčina smrti není známá

19.02.2024 10:58 Ruské úřady v pondělí nepustily matku Alexeje Navalného a jeho právní zástupce do márnice v…

Vance prozradil, co čeká NATO, když volby vyhraje Trump

18.02.2024 21:39 Obhájce bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa v americkém Kongresu ujistil v neděli členské země…

Netanjahu označil požadavky Hamásu za odtržené od reality

18.02.2024 19:40 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu potvrdil své dřívější stanovisko ohledně vývoje konfliktu v…

Izraelská armáda vtrhla do poslední nemocnice na jihu Pásma Gazy

18.02.2024 17:32 Násirova nemocnice ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy je mimo provoz v důsledku týden…

Na těle Navalného byly nalezeny modřiny

18.02.2024 15:58 Tělo ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel v pátek v trestanecké kolonii, je…

Související:

Nejnovější