SPD chce hlasování o nedůvěře bude ještě před zářijovými volbami

Předseda opozičního SPD Tomio Okamura doufá, že hlasování o nedůvěře vládě se ve Sněmovně uskuteční před komunálními a senátními volbami. Řekl to na dnešní tiskové konferenci před schůzí dolní komory. Volby se konají 23. a 24. září. SPD podle Okamury připojí podpisy pod podnět hnutí ANO, jehož poslanci se na záměru vyvolat hlasování shodli ve čtvrtek.

Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Důvodem je aféra kolem kontaktů nového ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v korupčním případu Dozimetr a složitá hospodářská situace, kterou kabinet podle zástupců ANO neřeší. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu nebude úspěšný.

Podnět k vyslovení nedůvěry vládě musí podepsat nejméně 50 poslanců. K projednání návrhu musí předsedkyně Sněmovny svolat schůzi dolní komory podle jednacího řádu neprodleně. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová ve čtvrtek večer uvedla, že pod žádostí je zatím více než 40 podpisů poslanců, kteří se účastnili jednání frakce. Další podpisy očekává dnes. Žádost o svolání schůze chce klub podat co možná nejdříve.

Okamura uvedl, že předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nemá důvěru SPD, a vyzval ji, aby nezneužívala své postavení, nevykládala si jednací řád Sněmovny svévolně a opravdu neprodleně schůzi svolala. SPD podle něj chtěla vyvolat hlasování o nedůvěře už dříve, tehdy se ale nechtělo připojit ANO.

Důvodem, proč by podle SPD měla padnout vláda, je kromě aféry kolem Mlejnkových kontaktů s Redlem také nedostatečný vládní boj s inflací a vysokými cenami energií.

SPD chce dnes na plénu opět dlouze hovořit k novele o snížení plateb za státní pojištěnce, kterou Okamura nazval asociálním zákonem. Poslanci budou vystupovat během úvodní části, budou navrhovat změny programu a při jednání o novele vystoupí všichni poslanci SPD.

Místopředseda hnutí Radim Fiala hovořil o tom, že vládní pomoc lidem s cenami energií je nedostatečná. Za cestu považuje odejít z komoditní lipské burzy a stanovit maximální ceny, o čemž hovoří i další opoziční hnutí ANO.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ve středu uvedl, že jednou z možností je stanovení maximální ceny na celoevropské úrovni. "Celoevropské zastropování cen není možné z jednoduchého, prostého důvodu, že každá země v Evropě má jiný energetický mix, vyrábí energii z jiných zdrojů. Dohodnout se na nějaké ceně, na zastropování je celoevropsky nemožné," poznamenal Fiala.

Sněmovna by měla také probrat vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance (NATO). Klub SPD podle poslance Jaroslava Bašty respektuje rozhodnutí dvou suverénních států. "Na straně druhé je nutno zvážit, zda toto ty možnosti vyvarování se konfliktu v Evropě zvýší, nebo naopak sníží," uvedl. Klub SPD si před jednáním o tomto bodu vezme hodinovou pauzu a domluví se na dalším postupu, dodal.

Jurečka se hájí. Tvrdí, že při odvolání šéfa úřadu práce postupoval podle…

23.03.2023 18:42 Aktualizováno Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele…

Česká pošta od července zruší dva tisíce pracovních pozic

23.03.2023 18:35 Aktualizováno Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní…

Pavel a Lipavský jednali o zahraniční politice

23.03.2023 18:28 Prezident Petr Pavel dnes jednal s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) o koordinaci…

Pražští strážníci podle Svobody neměli oprávnění zveřejnit video se…

23.03.2023 18:19 Aktualizováno Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit…

Do několika měsíců půjde vyzvedávat léky na český e-recept v některých…

23.03.2023 13:35 Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na český e-recept v některých zemích EU, například…

ANO se domnívá, že Jurečka mohl při odvolání Najmona porušit služební zákon

23.03.2023 12:37 Pokud je nahrávka ohledně odvolání generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona autentická,…

V noci na neděli začíná letní čas. Hodiny se posunou dopředu

23.03.2023 09:47 V noci na neděli začíná letní čas. Hodiny se ve 02:00 posunou na 03:00, noc tedy bude o hodinu…

Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují

23.03.2023 08:33 Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují. Průměrná cena Naturalu 95 se od minulého týdne snížila o 25…

Pavel: ČR má kapacitu vyrábět munici, chybí pracovníci

22.03.2023 21:56 Česká republika pomohla zbrojními dodávkami Ukrajině jak mohla, ale mnoho dalších možností již nemá…

Sněmovna zakázala TikTok na svých zařízeních

22.03.2023 17:59 Sněmovní kancelář zakázala používat zaměstnancům čínskou aplikaci TikTok na všech svých zařízeních…

Související:

Nejnovější