SPD chce společnou ústavní stížnost ohledně valorizace důchodů s ANO

Hnutí SPD oficiálně osloví další opoziční subjekt ANO ke společné přípravě ústavní stížnosti na novelu o snížené červnové valorizaci důchodů. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny to řekl předseda SPD Tomio Okamura. SPD na to nemá dost poslanců. Klub čítá 20 zákonodárců, ale na podání k Ústavnímu soudu (ÚS) je zapotřebí 41 poslanců.

Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Okamura už k podobnému kroku vyzval v sobotu, šéfka klubu ANO Alena Schillerová tehdy výzvu označila za výkřik do médií a zopakovala, že ANO má dost poslanců na to, aby se na ÚS obrátilo samo.

Dnes Schillerová řekla, že ANO odeslalo dopis zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi s žádostí o schůzku kvůli průběhu sněmovního jednání o důchodech. Jednání by se kromě ní měl zúčastnit i první místopředseda hnutí Karel Havlíček. Chtějí budoucí hlavu státu informovat o průběhu celého sněmovního minulého týdne a o argumentech opozice.

Novelu, která od června zvýší důchody místo předpokládaných 1770 korun o 760 korun, v sobotu po několikadenních obstrukcích opozice schválila dolní komora, nyní ji k posouzení dostane Senát. Dnes nižší valorizaci penzí nepodpořily senátní sociální a ústavně-právní výbor. Kdyby novelu neschválil při středeční schůzi ani Senát jako celek, její včasné přijetí do 22. března by to vážně ohrozilo.

Podle Okamury rozhodnutí výborů ukazuje, že ve vládní koalici je rozkol. Vyzval senátory, aby ve středu "asociální návrh Fialovy vlády" zamítli. Podle Schillerové má Senát velkou šanci ukázat, že je "skutečnou pojistkou ústavnosti a demokracie".

Zároveň Okamura vyzval budoucího prezidenta Pavla, který bude o osudu novely rozhodovat po případném schválení horní komorou Parlamentu, aby návrh vetoval. Pavel už dříve uvedl, že se k věci vyjádří až po své čtvrteční inauguraci.

Okamura uvedl, že SPD chystá ústavní stížnost, kterou lze ale formálně podat až po případném přijetí zákona. "Oslovíme oficiálně hnutí ANO, abychom ústavní stížnost podali společně," poznamenal. "Jsme přesvědčeni, že bychom měli zatáhnout za jeden provaz, když to podají obě dvě opoziční strany společně, tak to bude mít větší váhu a legitimitu u Ústavního soudu," dodal Okamura.

Úpravou červnové valorizace by stát letos vydal na penze 15 miliard korun navíc, v opačném případě by výdaje vzrostly o 34,4 miliardy korun. Průměrná starobní penze činila v lednu podle ministerstva práce a sociálních věcí 19.438 korun. Po omezeném zvýšení, kterým podle vlády ušetří stát letos 19,4 miliardy korun kvůli stabilizaci veřejných financí, přesáhne průměrná penze podle ministerstva 20.000 korun.

Při mimořádné valorizaci, která ze zákona nastává při vyšším růstu cen, se zvedá zásluhový procentní díl důchodu. Podle běžných pravidel by mělo zvýšení činit od června 11,5 procenta. Podle novely by se procentní část penze zvýšila o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun, což o něco zvýhodnilo penzisty s nejnižšími důchody.

Policie nalezla pohřešovanou třináctiletou dívku z Kladenska

24.03.2023 15:55 Aktualizováno Policisté nalezli třináctiletou dívku z Kladenska, po které pátrali od čtvrtka. Je v pořádku. Doma…

Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta

24.03.2023 13:58 Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta na 288.000 korun. Jejich…

Válek tvrdí, že nedostatek některých léčiv potrvá do letních prázdnin

24.03.2023 12:18 Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do…

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodla Sněmovna

24.03.2023 12:13 Aktualizováno Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich…

Fiala: Ruské únosy ukrajinských dětí jsou odporné, jsme připraveni jim…

24.03.2023 11:50 Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí…

Jurečka se hájí. Tvrdí, že při odvolání šéfa úřadu práce postupoval podle…

23.03.2023 18:42 Aktualizováno Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele…

Česká pošta od července zruší dva tisíce pracovních pozic

23.03.2023 18:35 Aktualizováno Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní…

Pavel a Lipavský jednali o zahraniční politice

23.03.2023 18:28 Prezident Petr Pavel dnes jednal s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) o koordinaci…

Pražští strážníci podle Svobody neměli oprávnění zveřejnit video se…

23.03.2023 18:19 Aktualizováno Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit…

Do několika měsíců půjde vyzvedávat léky na český e-recept v některých…

23.03.2023 13:35 Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na český e-recept v některých zemích EU, například…

Související:

Nejnovější