Opoziční hnutí SPD shání podpisy pro svolání jednání Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě Petra Fialy (ODS). Potřebuje jich 50, má 20 poslanců, osloví proto další opoziční hnutí ANO. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl předseda SPD Tomio Okamura. ANO na poslaneckém klubu věc neřešilo, v tuto chvíli to není na pořadu dne, uvedla předsedkyně klubu Alena Schillerová. Šéf poslanců vládních lidovců Marek Výborný řekl, že je právem opozice hlasování vyvolat, ale k ničemu by nevedlo.
Podle Okamury je vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nečinná při řešení vysokých cen energií a hrozby hospodářské a společenské krize. K tomu chce SPD také svolat mimořádnou schůzi, k čemuž potřebuje podpisy 40 poslanců.
Fialova vláda podle Okamury nečiní dostatečné systémové kroky v ochraně občanů před energetickou krizí a chudobou a v ochraně firem, které podle něj často propouštějí či omezují činnost. Kritizoval také, že kabinet nic nedělá proti zdražování potravin či nedostatku některých léků.
Výborný řekl, že žádný z koaličních poslanců iniciativu SPD nepodpoří a podobné to bude patrně i u hnutí ANO. "Pokud chce SPD pomáhat občanům, rodinám, domácnostem a firmám, pojďme projednávat body, které k tomu směřují," uvedl. Pokud jsou poslanci SPD soudní, budou se chtít věnovat ve Sněmovně něčemu smysluplnému, nikoliv monologům svého předsedy, doplnil Výborný.
"Hnutí SPD se s námi o tom nebavilo. Nebavili jsme se o tom na klubu ANO, řešili jsme aktuální problémy," uvedla Schillerová. "V tuto chvíli toto není pro hnutí ANO na pořadu dne," dodala bývalá šéfka státní kasy.
Fialova vláda odolala v září ve Sněmovně prvnímu opozičnímu pokusu o své svržení. Hlasování tehdy vyvolalo opoziční hnutí ANO s podporou SPD kvůli aféře kolem již bývalého ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka a vládnímu postupu v řešení zejména energetické krize.
Aby kabinet padl, musí se pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů. Vládní tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů zastupuje 108 poslaneckých hlasů.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.
Na začátku letních prázdnin se stala další tragická událost. V pondělí zemřel malý chlapec v autokempu v Sedmihorkách na Semilsku. O život přišel po pádu do vody. Na místě zasahovaly záchranné složky.
Extrémní vedra jsou tady. Podle ČHMÚ.cz nás v nadcházejících třech dnech čekají tropické teploty dosahující až 37 °C.
Americká zpěvačka Katy Perry a herec Orlando Bloom ukončili svůj sedmiletý vztah, během něhož byli od roku 2019 zasnoubeni a v roce 2020 se jim narodila dcera Daisy Dove. O jejich rozchodu informoval magazín Us Weekly s odkazem na blízké zdroje páru. I přes ukončení vztahu zůstávají podle všeho v dobrých vztazích a zaměřují se především na výchovu čtyřleté dcery.
Veronika Žilková před časem vzkázala, že musí myslet sama na sebe, ale i po rozchodu s Josefem Holomáčem má o koho pečovat. Konkrétně o pejska, u kterého se v posledních dnech vyskytly nepříjemné zdravotní potíže.
Chinaski v červnu odehráli jednu z největších show kariéry, když koncertně pokřtili nový fotbalový stadion v Hradci Králové. V samém závěru měsíce, konkrétně právě dnes, slaví její frontman Michal Malátný půlkulaté 55. narozeniny. A fanoušci kapely mohou být rádi, že je stále baví.