SPD zítra Fialovu vládu při hlasování o důvěře nepodpoří

Opoziční hnutí SPD ve středu vládu při hlasování Sněmovny o důvěře nepodpoří. Podle předsedy hnutí Tomia Okamury vznikla pětikoalice ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Starostů s Piráty rozvratem tradiční politické soutěže. Na tiskové konferenci před zahájením schůze poslanců dnes označil koalici za politický kartel stran, které měly před volbami strach, že by samy ve volbách neuspěly.

Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Občanští demokraté, lidovci a TOP 09 šli do říjnových sněmovních voleb pod značkou Spolu, Piráti se spojili se STAN.

Vláda podle Okamury není připravena k vedení státu. "U SPD tato vláda důvěru nemá," řekl Okamura. SPD má v dvousetčlenné Sněmovně 20 poslanců. Předseda klubu ODS Marek Benda dnes uvedl, že poslanců bude mít koalice při hlasování ve Sněmovně dost, i když se někteří nebudou moct dostavit kvůli nemoci či karanténě. Spolu a Piráti se STAN ve Sněmovně disponují 108 mandáty, na tiskové konferenci omluvil plánovanou neúčast jedné poslankyně šéf klubu Starostů Josef Cogan.

Za "zmatek nad zmatek" označili zástupci SPD přístup vlády k opatřením proti šíření covidu-19. Předseda klubu hnutí Radim Fiala poukázal na zadlužení státu, které vláda pětikoalice přebírá od menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD. Vláda podle něj musí snížit výdaje státu, a to například zastavením plateb majitelům části solárních elektráren či revizí armádních nákupů. Vláda by podle něj měla také zamezit růstu byrokracie, čemuž neodpovídá vznik nových postů ministrů bez portfeje.

Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová novinářům řekla, že bývalé vládní hnutí bude jako největší opoziční strana před hlasováním vystupovat. "Slibuji věcnou a konstruktivní debatu zaměřenou na výhrady k programovému prohlášení," uvedla. Poslanci podle ní budou mimo jiné porovnávat programové prohlášení s volebními programy vládních koalic. Jak budou poslanci klubu hlasovat, nesdělila. ANO má ve Sněmovně 72 mandátů.

S žádostí o vyslovení důvěry předstoupí kabinet ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů vedený premiérem Petrem Fialou (ODS) před poslance ve středu dopoledne. Očekává se mnohahodinová debata provázená zejména opoziční kritikou, po níž dolní komora vládu podpoří. Koalice má ve dvousetčlenné Sněmovně pohodlnou většinu 108 hlasů. K vyslovení důvěry stačí hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců na rozdíl od hlasování o nedůvěře, pro niž musí navrhovatelé získat nejméně 101 hlasů.

Fiala dnes novinářům v Bratislavě řekl, že komplikace ohledně hlasování neočekává. Na úvod debaty vystoupí a představí základní priority vlády. "Očekávám samozřejmě diskusi. Očekávám to, že opozice bude vystupovat s alternativními návrhy a ptát se nás na některé body," uvedl. "Považuji to za vyvrcholení té cesty, protože vláda se má opírat o důvěru Poslanecké sněmovny," dodal.

Koalice Spolu sněmovní volby vyhrála před hnutím ANO o 0,67 procenta, což představovalo 35.765 hlasů. Byl to nejtěsnější rozdíl mezi vítězem a druhým v pořadí v historii obsazování dolní komory Parlamentu. Spolu volilo 1,493.905 lidí. Představovalo to o 358.503 hlasů více, než kolik dostaly ODS, KDU-ČSL a TOP 09 dohromady v roce 2017, kdy kandidovaly samostatně. Více voličů přilákala i koalice Pirátů a Starostů, která dostala 839.776 hlasů. Před pěti lety tato samostatně kandidující uskupení dostala dohromady o 31.226 hlasů méně.

Bartoš řešil s eurokomisařkou předsednictví či kyberbezpečnosti

24.01.2022 15:12 Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) dnes s eurokomisařkou…

Zeman: Dávky na bydlení budou kvůli energiím vyšší a pro víc lidí

24.01.2022 13:15 Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí.…

Úspory na nečekané výdaje má většina domácností, meziročně jich však ubylo

24.01.2022 12:42 Úspory na nečekané výdaje nebo pro případ zhoršení své ekonomické situace má 71 procent českých…

Česko nepřipravuje stažení některých pracovníků ambasády na Ukrajině

24.01.2022 10:38 České ministerstvo zahraničí aktuálně nepřipravuje stažení rodinných příslušníků pracovníků…

Na Kolínsku sjel dnes ráno do příkopu autobus

24.01.2022 09:35 V zatáčce mezi Velimí a Novou Vsí I na Kolínsku sjel dnes před 7:00 do příkopu autobus. Cestovalo v…

V neděli přibylo v Česku 12.889 potvrzených případů covidu

24.01.2022 09:21 Aktualizováno V neděli přibylo v Česku 12.889 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nárůst za…

Ode dneška lze registrovat k očkování proti covidu-19 posilující dávkou…

24.01.2022 07:54 Ode dneška lze registrovat k očkování proti covidu-19 posilující dávkou děti starší 12 let.…

V chovu na Pardubicku je ptačí chřipka

23.01.2022 17:31 Aktualizováno V chovu kachen v Lipolticích na Pardubicku je ptačí chřipka. Jde o chov společnosti Perena, která…

Zemřel Eduard Marek. Nejstarší český skaut, jehož věznili nacisté i…

23.01.2022 16:25 Ve věku 104 let dnes zemřel Eduard Marek, dlouholetý člen skautského hnutí, kterého za druhé…

Farský má problém vzdát se mandátu notářským zápisem z USA

23.01.2022 16:13 Aktualizováno Poslanec hnutí STAN Jan Farský, který před týdnem odletěl na stáž do Spojených států, má podle…

Související:

Nejnovější

reklama