Spojené státy mohly odvrátit až téměř polovinu covidových hospitalizací očkováním

Spojené státy mohly odvrátit až téměř polovinu covidových hospitalizací při aktuální vlně epidemie, kdyby se v úspěšnosti vakcinační kampaně vyrovnaly nejlepším státům Evropy. S takovým závěrem dnes přišel deník Financial Times (FT), který analyzoval dopady koronavirové varianty omikron na obou stranách Atlantiku. V americkém zdravotnictví omikron v posledních týdnech způsoboval obrovské problémy, aktuálně už se situace zlepšuje.

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Počet lidí s koronavirem v amerických nemocnicích tento měsíc vystoupal až na rekordních skoro 162.000. V USA jsou při tom ke dnešnímu dni alespoň částečně naočkované asi tři čtvrtiny populace, 26 procent obyvatel dostalo i tzv. posilující dávku vakcíny. Přestože USA s očkováním začaly dříve než země Evropské unie, již delší dobu za mnohými z nich v proočkovanosti zaostávají. V Portugalsku dostalo nejméně jednu dávku přes 90 procent obyvatelstva, v Dánsku zase 61 procent lidí absolvovalo i "booster".

Podle FT by aktuální vlna v amerických nemocnicích vyvrcholila na 91.000 hospitalizacích, kdyby byly v USA jednotlivé věkové skupiny stejně pokryté vakcínami jako v Dánsku. V případě obdobné proočkovanosti jako v Británii by se růst hospitalizací zastavil na hranici 100.000, při stejných očkovacích statistikách jako v Portugalsku pak na hodnotě 109.000.

"Data ukazují, že velké bubliny neočkovaných nebo částečně očkovaných lidí ve Spojených státech dostaly během omikronové vlny nemocnice pod větší tlak než tomu je v evropských zemích s vyššími mírami proočkovanosti," píše FT. "Nová data podtrhují logiku často klopýtajících snah amerického prezidenta Joea Bidena přesvědčit dosavadní odmítače, aby se nechali naočkovat," pokračuje deník.

Poukazuje mimo jiné na to, že rok po začátku očkovací kampaně měla v USA značná část lidí starších 60 let pouze jednu dávku vakcíny. Ke 20. prosinci tam také bylo 30 procent seniorů, kteří neměli posilující dávku vakcíny a zároveň byli šest a více měsíců po absolvování té druhé. V Portugalsku takovéto případy tvořily jen dvě procenta seniorů, v Anglii pět. Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) byli na konci loňského roku američtí senioři bez posilující dávky s koronavirem hospitalizováni víc než pětkrát častěji než ti s boosterem, pro zcela neočkované je riziko ještě mnohem výraznější.

Všechny tyto okolnosti zřejmě přispívají k aktuálním vysokým počtům úmrtí v USA. Země s více než 330 miliony obyvatel nyní registruje kolem 2500 úmrtí po nákaze koronavirem na den, což podle deníku The New York Times znamená 0,76 úmrtí na den na 100.000 obyvatel. V Británii a Španělsku, kde je epidemická vlna v podobném stadiu jako v USA, je přepočet na obyvatele zhruba poloviční.

Epidemická situace se v USA po rekordních počtech nákaz podobně jako ve zmíněných dvou evropských zemích zlepšuje. Přírůstky infekcí klesly za 14 dní o více než třetinu a začínají klesat už i ve státech, kde rozmach omikronu začal později. Bilance hospitalizací federálního ministerstva zdravotnictví poprvé od 8. ledna spadla pod 140.000.

I přes rekordní počty nakažených a hospitalizovaných se přírůstky úmrtí drží pod maximem z loňské zimy, nicméně lze očekávat, že tato čísla ještě nějakou dobu zůstanou vysoká a že celková americká bilance obětí brzy překoná 900.000. Aktuálně eviduje Univerzita Johnse Hopkinse na 884.000 úmrtí připisovaných koronaviru od počátku pandemie.

Témata: USA | Dánsko | očkování

Došly nám rakety, přiznává Zelenskyj po zásahu elektrárny pro Kyjev

16.04.2024 15:15 Rusko dokázalo zničit důležitou elektrárnu dodávající elektrickou energii do Kyjeva, protože…

Opozice jde po Netanjahuovi. S pomocí Gance chce sesadit jeho vládu

16.04.2024 11:01 Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho…

Izrael by dnes mohl přikročit k odvetě za íránský útok

15.04.2024 19:34 Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street…

Zelenskyj si kvůli sílícím ruským útokům stěžuje na obcházení sankcí

15.04.2024 10:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli vyzval Západ, aby učinil další kroky proti…

Medvěd na Slovensku dnes zranil dva turisty

14.04.2024 20:01 Dnes došlo ve středoslovenském pohoří Poľana k incidentu, kdy medvěd zranil dva turisty. Na místě…

Írán: Noční útok dosáhl všech svých cílů

14.04.2024 13:39 Náčelník štábu íránských ozbrojených sil Mohammad Bagheri dnes uvedl, že noční útok "dosáhl všech…

Netanjahu oznámil, že jeho zemi se podařilo odrazit íránský útok

14.04.2024 11:37 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že jeho zemi se podařilo odrazit íránský útok. IDF…

Írán provedl odvetný útok na Izrael, vypustil desítky bezpilotních dronů a…

14.04.2024 08:45 Televizní vysílání v sobotu večer ukázalo, že Íránské Revoluční gardy provedly odvetný útok na…

Rusko zničilo většinu ukrajinských tepelných elektráren

13.04.2024 21:55 Vlna ruských útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, kterou Moskva spustila minulý měsíc,…

Papež František se obává probíhající války mezi Izraelem a Hamásem

13.04.2024 19:12 Papež František vyjádřil svou obavu z probíhající války mezi Izraelem a palestinským radikálním…

Související:

Nejnovější