Spojené státy mohly odvrátit až téměř polovinu covidových hospitalizací při aktuální vlně epidemie, kdyby se v úspěšnosti vakcinační kampaně vyrovnaly nejlepším státům Evropy. S takovým závěrem dnes přišel deník Financial Times (FT), který analyzoval dopady koronavirové varianty omikron na obou stranách Atlantiku. V americkém zdravotnictví omikron v posledních týdnech způsoboval obrovské problémy, aktuálně už se situace zlepšuje.
Počet lidí s koronavirem v amerických nemocnicích tento měsíc vystoupal až na rekordních skoro 162.000. V USA jsou při tom ke dnešnímu dni alespoň částečně naočkované asi tři čtvrtiny populace, 26 procent obyvatel dostalo i tzv. posilující dávku vakcíny. Přestože USA s očkováním začaly dříve než země Evropské unie, již delší dobu za mnohými z nich v proočkovanosti zaostávají. V Portugalsku dostalo nejméně jednu dávku přes 90 procent obyvatelstva, v Dánsku zase 61 procent lidí absolvovalo i "booster".
Podle FT by aktuální vlna v amerických nemocnicích vyvrcholila na 91.000 hospitalizacích, kdyby byly v USA jednotlivé věkové skupiny stejně pokryté vakcínami jako v Dánsku. V případě obdobné proočkovanosti jako v Británii by se růst hospitalizací zastavil na hranici 100.000, při stejných očkovacích statistikách jako v Portugalsku pak na hodnotě 109.000.
"Data ukazují, že velké bubliny neočkovaných nebo částečně očkovaných lidí ve Spojených státech dostaly během omikronové vlny nemocnice pod větší tlak než tomu je v evropských zemích s vyššími mírami proočkovanosti," píše FT. "Nová data podtrhují logiku často klopýtajících snah amerického prezidenta Joea Bidena přesvědčit dosavadní odmítače, aby se nechali naočkovat," pokračuje deník.
Poukazuje mimo jiné na to, že rok po začátku očkovací kampaně měla v USA značná část lidí starších 60 let pouze jednu dávku vakcíny. Ke 20. prosinci tam také bylo 30 procent seniorů, kteří neměli posilující dávku vakcíny a zároveň byli šest a více měsíců po absolvování té druhé. V Portugalsku takovéto případy tvořily jen dvě procenta seniorů, v Anglii pět. Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) byli na konci loňského roku američtí senioři bez posilující dávky s koronavirem hospitalizováni víc než pětkrát častěji než ti s boosterem, pro zcela neočkované je riziko ještě mnohem výraznější.
Všechny tyto okolnosti zřejmě přispívají k aktuálním vysokým počtům úmrtí v USA. Země s více než 330 miliony obyvatel nyní registruje kolem 2500 úmrtí po nákaze koronavirem na den, což podle deníku The New York Times znamená 0,76 úmrtí na den na 100.000 obyvatel. V Británii a Španělsku, kde je epidemická vlna v podobném stadiu jako v USA, je přepočet na obyvatele zhruba poloviční.
Epidemická situace se v USA po rekordních počtech nákaz podobně jako ve zmíněných dvou evropských zemích zlepšuje. Přírůstky infekcí klesly za 14 dní o více než třetinu a začínají klesat už i ve státech, kde rozmach omikronu začal později. Bilance hospitalizací federálního ministerstva zdravotnictví poprvé od 8. ledna spadla pod 140.000.
I přes rekordní počty nakažených a hospitalizovaných se přírůstky úmrtí drží pod maximem z loňské zimy, nicméně lze očekávat, že tato čísla ještě nějakou dobu zůstanou vysoká a že celková americká bilance obětí brzy překoná 900.000. Aktuálně eviduje Univerzita Johnse Hopkinse na 884.000 úmrtí připisovaných koronaviru od počátku pandemie.
Sociální sítě pod taktovkou společnosti Meta čelí masivnímu výpadku. Tisíce uživatelů hlásí problémy s připojením na Instagram, Facebook i WhatsApp, přičemž největší zasaženou oblastí jsou podle serveru Daily Mail Spojené státy.
Jiřina Bohdalová nezahálí ani krátce před Vánocemi, na které se nepochybně těší. Velkou novinku ze života nejslavnější české herečky dnes oznámila Česká televize. Legendě totiž vyšla další kniha.
Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.
Česko bude mít i v příštím roce svého zástupce v soutěži Eurovision Song Contest alias Eurovizi. Jméno českého reprezentanta ve středu dopoledne odhalila Česká televize, která zároveň oznámila velkou novinku ohledně přímých přenosů soutěže.
Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové.
Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie.
Výhledy meteorologů ohledně počasí během Vánoc zatím představují špatné zprávy pro milovníky zimních radovánek. Ti se mohou upínat na to, že předpovědi třeba nevyjdou, když do svátků stále zbývají dva týdny. Anebo mají naději v podobě horských oblastí. Tam by se bílých Vánoc měli lidé dočkat.
Milovníci kávy se možná budou muset připravit na další zdražování jejich oblíbeného nápoje. Cena kávy na světových komoditních trzích totiž dosáhla historicky nejvyšší úrovně. V úterý překročila cena arabiky, která tvoří většinu globální produkce, hranici 3,44 dolaru za libru (0,45 kg), což znamená nárůst o více než 80 % oproti minulému roku. Cena robusty se na rekordní úrovně vyšplhala již v září.