Spojené státy nevyšlou své vojáky na území Ukrajiny, řekla diplomatka

Americká armáda (U.S. ARMY), ilustrační fotografie
Americká armáda (U.S. ARMY), ilustrační fotografie, foto: army.mil
ČTK 21. března 2022 08:21
Sdílej:

Spojené státy nevyšlou své vojáky na území Ukrajiny ani v rámci případné mírové mise NATO, budou ale podporovat a bránit jiné země aliance, pokud se ocitnou pod útokem. V nedělním rozhovoru s televizí CNN to řekla velvyslankyně USA při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová.

Odmítla rovněž, že by se prezident Spojených států Joe Biden při své plánované cestě do Evropy tento týden chystal na návštěvu Kyjeva.

Polsko chce na čtvrtečním summitu NATO formálně požádat o vyslání mírové mise na Ukrajinu a Thomasová-Greenfieldová tak odpovídala na otázku, zda by USA takovou iniciativu podpořily. "Prezident (Biden) jasně říká, že nevyšle americká vojska na Ukrajinu. Nechceme to vyhrotit do války se Spojenými státy," řekla diplomatka.

"Budeme ale podporovat naše spojence v NATO. Jak víte, máme jednotky v zemích NATO a prezident jasně řekl, že pokud by byl útok na jakéhokoliv našeho spojence v NATO, tak podle článku pět budeme tyto země podporovat a bránit," dodala s odvoláním na ustanovení smlouvy o Severoatlantické alianci, podle nějž je útok na jednoho ze členů útokem na všechny.

Thomasová-Greenfieldová přitom jasně neřekla, zda USA podpoří samotné vytvoření mírové mise NATO.

Diplomatka poznamenala, že mírová jednání mezi Ukrajinou a Ruskem jsou podle ní důležitým faktorem při snahách o ukončení bojů, samotná podoba případné dohody je ale podle ní na Ukrajině a Spojené státy se nyní nechtějí vyjadřovat k tomu, jaké řešení by upřednostňovaly. Thomasová-Greenfieldová rovněž nevyloučila uznání ruského Krymu a nezávislosti takzvaných povstaleckých republik v Donbasu, pokud by na to přistoupila Ukrajina.

USA by podle Thomasové-Greenfieldové odpověděly "agresivně", pokud by Rusko použilo na Ukrajině chemické zbraně, čehož se Spojené státy obávají. "Viděli jste dosavadní následky našich kroků podniknutých proti Rusku a proti (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi, a oni ty následky pociťují a pocítí je ještě více, pokud se uchýlí k tomu nešťastnému rozhodnutí použít chemické zbraně," řekla diplomatka.

Moderátor Jake Tapper v rozhovoru rovněž připomněl návštěvu premiérů Česka, Polska a Slovinska v Kyjevě z minulého týdne a výzvu exprezidenta Ukrajiny Petra Porošenka, aby stejný krok udělal i Biden. "Co já vím, tak se o tom neuvažuje," reagovala Thomasová-Greenfieldová. "Musíte pamatovat na to, že odrazujeme Američany od cest na Ukrajinu. Je to země ve válce. Nedokážu si představit, že by se o tom (Bidenově návštěvě) uvažovalo," dodala.

Od začátku války na Ukrajině ruská armáda ztratila jednoho generálmajora, sedm plukovníků, jednoho námořního kapitána prvního stupně, devět podplukovníků, 20 majorů a 70 nižších důstojníků. Vyplývá to z oznámení ruských představitelů a místních médií uvedla televize BBC.

Ačkoliv Rusko podle Ukrajiny od začátku války ztratilo kolem 15 tisíc vojáků, samo se k počtu zemřelých dlouho nevyjadřovalo. 2. března poprvé a zatím naposledy uvedlo, že na Ukrajině zahynulo 498 vojáků. Podle BBC se ale od té doby podařilo potvrdit jména 557 zabitých ruských vojáků.

Se zcela odlišnými odhady pak operují americké zpravodajské služby. Ty podle serveru The New York Times uvádí, že na Ukrajině již přišlo o život zhruba 7000 ruských vojáků.

Stalo se
Světové celebrity
Meghan Markleová

Meghan a Harry se nečekaně zúčastnili kanadského galavečera!

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle a princ Harry se zúčastnili slavnostního galavečera při příležitosti 40. výročí nadace hudebníka Davida Fostera ve kanadské Victorii.

Světové celebrity
Tom Hanks

Tom Hanks dojal jedním gestem před 10 lety celý svět!

Britský televizní pořad The One Show připomněl inspirativní příběh z roku 2016, který výrazně ovlivnil život osmnáctileté Rosie Kingové. Dívka tehdy v živém vysílání otevřeně promluvila o svém životě s autismem a Tourettovým syndromem, stejně jako o náročné šikaně a izolaci, kterým čelila během školních let.

Světové celebrity
Katie Price

Katie Price a Lee Andrews se zřejmě rozešli!

Britská televizní osobnost Katie Price opět plní stránky společenských rubrik kvůli spekulacím o možném rozpadu jejího v pořadí čtvrtého manželství. Zprávy o krizi se podle webu Mirror objevily sedm měsíců poté, co vstoupila do svazku s třiačtyřicetiletým Lee Andrewsem. Hovořit o stavu partnerství odmítl i tiskový mluvčí osmačtyřicetileté známé tváře, který na přímý dotaz novinářů reagoval pouze stručným vyjádřením bez komentáře.

Světové celebrity
Rod Stewart

Rod Stewart ruší další koncerty. Prodělal operaci!

Britský zpěvák Sir Rod Stewart podstoupil zákrok na srdci, kvůli kterému byl nucen zrušit nadcházející koncerty v rámci svého aktuálního turné. Jednaosmdesátiletá hudební legenda se fanouškům omluvila prostřednictvím oficiálního prohlášení na svém profilu na sociálních sítích. Hudebník absolvoval rutinní zavedení koronárního stentů, což potvrdili také jeho zástupci.