Spojené státy poskytnou organizacím v Česku 10 milionů dolarů na podporu Ukrajinců

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.
Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží., foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 11. července 2022 14:14 | akt. 11. července 2022 14:28
Sdílej:

Spojené státy poskytnou organizacím v České republice 10,2 milionu dolarů (zhruba 248 milionů korun) na podporu lidí zasažených ruskou invazí na Ukrajinu. Částka je součástí balíčku humanitární pomoci ve výši zhruba 368 milionů dolarů (téměř devět miliard korun), který oznámil minulý týden americký ministr zahraničí Antony Blinken, uvedlo dnes v tiskové zprávě velvyslanectví USA v Praze.

Peníze podle chargé d'affaires americké ambasády Michaela Dodmana mají vyjádřit solidaritu USA s Českou republikou a lidmi z Ukrajiny. "ČR svou podporou Ukrajině a Ukrajincům prchajícím před ruskou agresí nadále ukazuje svou iniciativu, odvahu a empatii," uvedl. Peníze budou určené na podporu aktivit Dětského fondu OSN, Mezinárodní organizace pro migraci, Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Světové zdravotnické organizace v Česku.

Spojené státy poskytly od počátku ruské invaze humanitární pomoc za více než 1,28 miliardy dolarů (přes 31 miliard korun) a mezi jednotlivými zeměmi jsou největšími dárci, uvedlo velvyslanectví. "Brutální útok Ruska proti Ukrajině vstupuje do pátého měsíce a my nadále vyzýváme Rusko, aby okamžitě ukončilo boje, usnadnilo přísun humanitární pomoci na Ukrajinu a umožnilo odchod těm, kdo chtějí utéct do bezpečí," uvedl v tiskové zprávě Blinken.

Česko dosud udělilo dočasnou ochranu více než 390.000 uprchlíků z Ukrajiny. "Oceňujeme naše spojence a partnery, kteří přijali válečné uprchlíky, a vítáme rozhodnutí EU prodloužit dočasný status ochrany ukrajinským občanům poskytnutím pracovních povolení, ubytování a dalších služeb," doplnil Blinken.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Angelina Jolie

Angelina Jolie prodává dům. Stěhuje se pryč z LA, chce opustit USA!

Angelina Jolie plánuje zásadní životní krok a chystá se odstěhovat z Los Angeles. Toto rozhodnutí přichází poté, co její nejmladší děti, dvojčata Knox a Vivienne, oslavily osmnácté narozeniny a dokončily střední školu. Jelikož jsou již všichni její potomci plnoletí, jednapadesátiletá herečka se cítí připravená opustit Kalifornii, kde je vychovávala, a více objevovat svět.

Světové celebrity
Meghan Markleová

Meghan vydala první prohlášení po setkání s Karlem III.!

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle zveřejnila na svých sociálních sítích nové prohlášení krátce poté, co se v britském sídle Highgrove soukromě setkala s králem Karlem III. a královnou Camillou. Schůzky se zúčastnil také její manžel princ Harry a jejich dvě děti, princ Archie a princezna Lilibet, pro které šlo o první setkání s panovníkem po čtyřech letech.

Světové celebrity
Elton John

Elton John má prince Harryho plné zuby. Nejsem bankomat, vzkázal mu rázně!

Britská hudební legenda Elton John údajně pociťuje značné rozhořčení vůči princi Harrymu, který jej měl požádat o finanční podporu. Tato žádost o peníze se měla odehrát těsně předtím, než minulý týden skupina žalobců utrpěla neúspěch u britského Nejvyššího soudu ve sporu s vydavatelstvím Associated Newspapers Ltd (ANL).

Světové celebrity
Meghan Markle sdílela dosud nezveřejněnou scénu, která byla vystřižena z jejího seriálu na Netflixu.

Meghan se má objevit v televizním pořadu. Lidé už chystají bojkot!

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se vrací na televizní obrazovky jako hostující porotkyně v kulinářské show „MasterChef Australia“. Televizní stanice Network 10 potvrdila, že se Meghan objeví v epizodě, která se bude vysílat v neděli 26. července.