Spojené státy ruší cestovní restrikce uvalené na konci listopadu na jih Afriky

Spojené státy ruší cestovní restrikce uvalené na konci listopadu na jih Afriky kvůli šíření nové koronavirové varianty omikron. Zákaz cest do USA z osmi vybraných zemí přestane platit v noci na pátek, oznámil dnes americký prezident Joe Biden.

Letadlo, ilustrační fotografie.

Opatření nezabránilo rozšíření omikronu na americkém území; podle odhadů Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zde už v posledních dnech převládal, byť zřejmě nevytlačuje deltu tak rychle, jak naznačovalo dřívější hlášení agentury.

Právě CDC podle Bidenova prohlášení nyní doporučilo zrušit omezení cestování z jihu Afriky. Zákaz se vztahoval na cesty cizinců z Botswany, Svazijska, Lesotha, Malawi, Mozambiku, Namibie, Zimbabwe a z Jihoafrické republiky, která jako první zaregistrovala významný výskyt varianty později nazvané omikron.

JAR před novou podobou koronaviru SARS-CoV-2 varovala 25. listopadu a USA reagovaly hned další den podobně jako řada jiných zemí. Zaznívaly přitom otázky, zda jsou zákazy cest na místě, i vzhledem k tomu, že výskyt omikronu se záhy potvrdil v několika evropských zemích a 1. prosince také v USA. Americká vláda omezení týkající se JAR a dalších zemí prezentovala jako krok učiněný v zájmu maximální opatrnosti, který poskytne čas na přípravu protiepidemické strategie.

Nyní podle Bidena cestovní restrikce "už nejsou nutné pro ochranu veřejného zdraví". Prezident v prohlášení poukázal i na lepšící se znalosti o povaze nové koronavirové varianty a zdůraznil, že podle expertů jsou lidé očkovaní proti covidu-19 chráněni před těžkým onemocněním i v případě infekce omikronem. Kromě toho se objevují signály, že při infekci omikronem je obecně nižší riziko hospitalizace než u dříve dominantní varianty delta.

Ta donedávna převládala i v USA, situace se ale v posledních týdnech rychle mění. CDC odhaduje, že už převládá omikron, středisko ovšem dramaticky upravilo údaj o výskytu této varianty v týdnu končícím 18. prosincem. Původně uvádělo, že nová varianta stála za přibližně 73 procenty infekcí, nyní údaj pro daný týden snížilo na 22,5 procenta. V následujícím týdnu údajně podíl nákaz omikronem narostl asi na bezmála 60 procent.

CDC k významné korekci dat uvedlo, že predikce jeho modelu původně zahrnovala široký interval a že nesrovnalost je z části daná rychlostí, jakou narůstaly počty nákaz novou variantou. Interval pro poslední týden je v modelu o něco menší, konkrétně 41,5 až 74 procent infekcí způsobených variantou omikron.

Za jejího rychlého rozmachu se celkové počty denních nákaz v USA přibližují dosavadnímu rekordu z minulé zimy a přírůstky ve vícero státech šplhají vysoko nad dřívější maxima. Bilance hospitalizací zatím neroste tak prudce, kvůli extrémně vysokým počtům infekcí nicméně panují obavy z nových problémů ve zdravotnictví.

Norský soud se začal zabývat žádostí o podmíněné propuštění Breivika

18.01.2022 22:05 Aktualizováno Norský soud se dnes dopoledne začal zabývat žádostí o podmíněné propuštění teroristy Anderse…

Kanada vyslala na Ukrajinu malý vojenský kontingent

18.01.2022 21:30 Kanada vyslala na Ukrajinu malý kontingent speciálních jednotek. Učinila tak poté, co minulý týden…

Francie eviduje za poslední den 464.769 nových případů koronavirové nákazy

18.01.2022 20:56 Francie eviduje za poslední den 464.769 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvíce za celé…

Británie dnes eviduje 438 nově zemřelých v souvislosti s covidem

18.01.2022 20:05 Británie dnes eviduje 438 nově zemřelých v souvislosti s covidem-19, což je podle agentury Reuters…

Vakcíny proti covidu-19 založené na technologii mRNA nezpůsobují…

18.01.2022 18:54 Vakcíny proti covidu-19 založené na technologii mRNA nezpůsobují komplikace v těhotenství u…

Stoltenberg: NATO chce Rusku předložit písemné návrhy k bezpečnosti

18.01.2022 17:55 Severoatlantická aliance chce v brzké době předložit Rusku písemné návrhy ke sporům v otázkách…

WHO vyzvala výrobce vakcín k urychlenému poskytnutí dat

18.01.2022 17:15 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes vyzvala výrobce vakcín proti covidu-19 k urychlenému…

Francie chce shodu EU na korporátní dani do března, část zemí je skeptická

18.01.2022 15:35 Aktualizováno Státy Evropské unie by se mohly na nových pravidlech pro zdanění nadnárodních podniků dohodnout do…

Německo pomůže firmám, na které doléhají vysoké ceny energií

18.01.2022 15:31 Aktualizováno Německo pomůže firmám, na které doléhají vysoké ceny energií a kde hrozí problémy energeticky…

Hlůšková je stále v Pákistánu, dosud nedostala výjezdní víza

18.01.2022 15:15 Aktualizováno Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Související:

Nejnovější

reklama