Zástupci pražských Pirátů a koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se na dnešní schůzce o možné koalici na pražském magistrátu neshodli. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je pro Piráty zásadní podmínka, že nebudou v radě s trestně stíhanými lidmi. Bohuslav Svoboda (ODS) k tomu uvedl, že Spolu chce jednat otevřeně a bez podmínek. Strany se znovu sejdou v pondělí.
Na čtvrtém místě kandidátky Spolu ve volbách uspěl Jan Wolf (KDU-ČSL), který čelí obžalobě kvůli sportovním dotacím na magistrátu.
Politici dnes podle vyjádření Svobody i Hřiba zatím neřešili programové otázky. Hřib uvedl, že podmínka ohledně trestně stíhaných vychází z transparentní strategie, kterou Piráti zveřejnili už před volbami. Zároveň dodal, že do koalice Pirátů, Spolu a STAN by chtěl přidat ještě Prahu Sobě, k čemuž zástupci Spolu zatím stanovisko nezaujali. Svoboda uvedl, že přístup Pirátů nepovažuje za šťastný. "Druhá strana si stanovila celou řadu podmínek, které jsou velmi složité a jsou naformulovány tak, že by Pirátská strana měla uvažovat o tom, jestli mají reálný výstup a reálné řešení," řekl.
Dodal, že koalice Spolu je nyní ochotná jednat na půdorysu vládní koalice a neklade si žádné jiné podmínky. "Jsme přesvědčeni o tom, že na začátku musí být jednání otevřené, a ne limitované nějakými omezeními," řekl. Dodal, že na jednání příští pondělí bude jeho tým opět chtít jednat bez podmínek. Co se stane, pokud by Piráti svůj přístup nezměnili, předjímat nechtěl.
Hřib uvedl, že v podstatě celá zhruba hodinová schůzka se týkala pirátského požadavku ohledně trestně stíhaných. "V povolební strategii Pirátů, která byla transparentně zveřejněna před volbami, je jasně uvedeno, že pirátští radní nemohou zasednout v radě s trestně stíhanými politiky," řekl. Dodal, že nejde o žádnou novinku a že povolební strategii odhlasovali všichni pražští Piráti, takže je pro zástupce strany závazná. "S vědomím tohoto nás voliči házeli do urny, takže je to věc, kterou my chceme dodržet," řekl primátor.
Piráti by chtěli do koalice vedle stran Spolu a Starostů přijmout i Prahu Sobě, se kterou poslední čtyři roky magistrát vedli. Podle Hřiba to vedlo k nebývalému rozvoji města. Toho se však dnes schůzka dotkla jen okrajově, dodal primátor. Zástupci Spolu podle něj vzali návrh na vědomí a zatím se k němu nevyjádřili.
Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, která získala 19 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty. Voleb se zúčastnilo 43,91 procenta voličů.
Ukrajina má dva plány, v případě jednoho z nich potřebuje sehnat 60 miliard dolarů, naznačil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hlavním plánem pro Kyjev je ukončení války, mírové rozhovory s Ruskem se ale v poslední době zastavily.
Organizační tým hudebního festivalu Coachella oznámil, že jednou z hlavních hvězd ročníku 2026 bude Justin Bieber. Pořadatelé ho zařadili do programu obou víkendů festivalu, který se koná v kalifornském údolí Coachella. Spolu s ním budou hlavními hvězdami Sabrina Carpenter a Karol G.
Rebekah Vardy, manželka fotbalisty Jamieho Vardyho, se na sociálních sítích rozčilovala kvůli zpoždění letu. Důvodem podle ní byla přítomnost amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Zejména diváci televize Prima baží po informacích o zdravotním stavu Jany Bouškové, protože si přejí její co možná nejrychlejší návrat do Prostřena. Václav Vydra prozradil novinky z jejich společné domácnosti, který se rozrostla o nového člena.
Do vrcholící předvolební vřavy se chystá vstoupit i Ústavní soud. Podle předsedy Josefa Baxy se bude zabývat dvěma stížnostmi na skryté koalice, které se týkají kandidátek hnutí SPD a Stačilo. Obě uskupení mají podle průzkumů šanci se dostat do Poslanecké sněmovny.
Modelka Krystyna Pyszková, která se po Taťáně Kuchařové stala další českou Miss World, se pochlubila radostnou novinkou. Na svět přivedla krásnou a zdravou dceru. Jednu informaci přitom musela zdůraznit. Šlo o to, kde se miminko narodilo.
Přání Laury Dahlmeierové, která na konci července přišla o život v Himálajích, se nakonec vyplní. Záchranný tým se sice v uplynulých dnech vydal do hor, ale dospěl k závěru, že tělo někdejší skvělé německé biatlonistky není možné vyzvednout.
I do Česka v úterý doputovala velmi smutná zpráva z Hollywoodu. Ve věku 89 let zemřel slavný americký herec Robert Redford. Letos to bylo rovných dvacet let od jeho návštěvy filmového festivalu v Karlových Varech. Tehdy se na herce těšil i moderátor Marek Eben.
Královéhradečtí krajští kriminalisté uzavřeli vyšetřování případu dvojnásobné vraždy z letošního února v prodejně v Hradci Králové. Mladistvému obviněnému hrozí maximální možný trest, tedy deset let odnětí svobody.
Žalobci z Litvy ve středu oznámili, že narušili ruský plán na zneužití poštovních balíků k bombovým útokům napříč Evropou. Zadrženo bylo několik podezřelých s vazbami na ruské tajné služby, uvedla litevská policie podle webu DW.
Špatné zprávy o stavu Leška Semelky přišly již v srpnu. Nyní se objevily nové informace, které rovněž nejsou dobré. Hudebníkova manželka a maminka tragicky zesnulé zpěvačky Heleny Zeťové odhalila, že Semelka musel být hospitalizován.
Zatímco o víkendu by podle ČHMÚ.cz mohly teploty dosahovat až těsně pod hranici 30 stupňů, příští týden se začne ochlazovat. Dorazí navíc deště a místy i bouřky.