Spolu upevnilo vedení před ANO, ve volbách by jasně zvítězilo

Volby, ilustrační foto
Volby, ilustrační foto, foto: Petr Čepela / INCORP images
ČTK 8. května 2022 14:26
Sdílej:

Sněmovní volby by podle dubnového volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi vyhrála koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Získala by 33,5 procenta hlasů. Druhé ANO by dostalo 28,5 procenta a koalice Pirátů a STAN 11,5 procenta hlasů. Výsledky volebního modelu dnes zveřejnila Česká televize v pořadu Otázky Václava Moravce. Oproti předchozímu průzkumu z března si polepšila koalice Spolu i samotná ODS, ostatní vládní strany ale spíše ztrácely.

Pokud by strany kandidovaly samostatně, zvítězilo by ANO bývalého premiéra Andreje Babiše se ziskem 27,5 procenta, to je stejně jako před měsícem. ODS v čele se současným předsedou vlády Petrem Fialou na druhém místě v dubnovém modelu posílila o 3,5 procentního bodu a získala by 26 procent hlasů. S odstupem následuje SPD s 11 procenty a STAN s deseti procenty. Do Sněmovny by se dostali ještě Piráti s pěti procenty. Oproti březnu by ale ztratili 2,5 procentního bodu.

Pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do dolní parlamentní komory by podobně jako v březnu zůstala KDU-ČSL, která by nyní získala 4,5 procenta hlasů. Mimo Sněmovnu by se ocitla také TOP 09 se třemi procenty, meziměsíčně ztratila dva procentní body. Tři procenta by podle modelu dostala také Přísaha, ČSSD by dalo hlas 2,5 procenta voličů, po dvou procentech by měli shodně komunisté a Zelení.

V modelu s dvěma koalicemi tak, jako tomu bylo u loňských říjnových voleb, si uskupení Spolu oproti průzkumu před měsícem o dva procentní body polepšilo. Teď by vyhrálo s podporou třetiny voličů. Spolu by si tak podle autorů modelu upevnila vedení před hnutím ANO, které by v dubnu v tomto případě získalo 28,5 procenta.

Koalici Pirátů se STAN by připadlo třetí místo se ziskem 11,5 procenta, což je o čtyři procentní body horší výsledek než v předchozím průzkumu. Hnutí SPD by si polepšilo, a to na jedenáct procent. Další strany a hnutí se v modelu umístily pod pětiprocentní hranicí.

Stalo se
Světové celebrity
Kurt Cobain

Kurt Cobain nespáchal sebevraždu, byla to vražda, tvrdí forenzní experti

Smrt legendárního frontmana skupiny Nirvana, Kurta Cobaina, nebyla sebevraždou, ale vraždou. S tímto tvrzením přišel nový tým nezávislých forenzních expertů, který podrobně prozkoumal pitevní zprávu a další důkazy z místa činu. Přestože úřady v Seattlu před 32 lety oficiálně uzavřely případ jako sebevraždu zastřelením, specialisté nyní věří, že všechna vodítka ukazují na zcela jiný scénář.

Světové celebrity
Princ William

Princ William chtěl vyhodit Andrewa z královské rodiny mnohem dříve

Princ William usiloval o vyloučení svého strýce Andrewa z královské rodiny mnohem dříve, než k tomuto kroku loni v říjnu oficiálně přistoupil král Karel III. Vyplývá to z nové biografie „William a Catherine: Nová éra monarchie“, jejímž autorem je Russell Myers. Kniha, která má vyjít v březnu, poodkrývá dlouholeté napětí mezi následníkem trůnu a jeho strýcem, jehož pověst poškodily vazby na sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina.

Světové celebrity
Princezna Kate

Princezna Kate dokazuje, že si svou přezdívku zaslouží

Princezna z Walesu opět potvrdila, proč se jí přezdívá „dětská princezna“. Ve čtvrtek navštívila základní školu v jižním Londýně, aby podpořila Týden duševního zdraví dětí. Tuto osvětovou kampaň každoročně pořádá charitativní organizace Place2Be, jejíž je Kate patronkou již od roku 2013.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Prince Harryho při setkání s rodiči přemohly emoce

Prince Harryho přemohly emoce během nečekaného vystoupení v Los Angeles, kde podpořil rodiče, kteří přišli o své děti v důsledku škodlivého vlivu sociálních sítí. Vévoda ze Sussexu se setkal s rodinami u příležitosti zahájení přelomového soudního procesu, který zkoumá, zda platformy jako Instagram a YouTube záměrně poškozují duševní zdraví mladých lidí a vyvolávají u nich závislost.