Spotřebitelé v Evropě loni utratili za sportovní potřeby o 37 procent více

Spotřebitelé v Evropě loni utratili za sportovní potřeby, služby a související zážitky o 37 procent více než v pandemickém roce 2021. Sportovci i fanoušci loni strávili na stadionech a sportovištích mnohem více času. Vyplývá to z Indexu ekonomiky sportu, který připravila karetní společnost Mastercard.

Ilustrační foto

Průzkum mezi více než 11.000 respondenty ukázal, že v uplynulém roce navštívilo sportovní události o 12 procentních bodů více lidí než v roce 2021. O deset procentních bodů více lidí se také pravidelně věnovalo aktivnímu sportování.

Loni se dál zvyšovala digitální stopa ve sportu. Pro 61 procent Evropanů jsou technologie hlavním prostředkem při sledování jejich oblíbených událostí, týmů a závodníků. Mezi nejrozšířenější způsoby využití technologií při sledování sportovních událostí patří sociální sítě, sledování několika utkání současně, ale také prožívání sportovních akcí ve virtuální realitě, sledování e-sportových soutěží na streamovacích platformách nebo poslech sportovních podcastů. Sport ve virtuální realitě už na vlastní kůži zažilo přes 25 procent Evropanů a polovina respondentů si chce takový zážitek dopřát v letošním roce.

Více než polovina (54 procent) Evropanů loni navštívila živé sportovní události, což je o 12 procentních bodů více než v roce předchozím. Nejoblíbenějšími sportovními atrakcemi byl fotbal, basketbal, tenis, volejbal a cyklistika. Návrat fanoušků do arén a na stadiony po pandemii měl pozitivní dopad na jejich spokojenost. Šest z deseti respondentů uvedlo, že jejich zážitky z návštěv sportovních akcí v loňském roce byly lepší než předloni.

Na 54 procent Evropanů v uplynulém roce sportovalo častěji než v roce předchozím. Mezi nejpopulárnější sportovní aktivity patřila turistika, plavání, běh, fotbal a posilování. Dařilo se ale také videohrám, herní konzoli mělo v ruce 52 procent Evropanů.

Rok 2022 byl také ve znamení masového návratu do posiloven a volnočasových areálů. Celkem 43 procent lidí by si raději zaplatilo členství ve fitcentru, než aby cvičili doma nebo v parku. Klesl tak počet lidí, kteří upřednostňují cvičení v bezplatně přístupných prostorech, meziročně o 21 bodů.

Evropané i nadále investovali do své kondice. Z dat Mastercardu vyplývá, že maloobchodní prodej sportovního zboží - například cyklistických kol, tenisových míčků nebo golfových holí - v loňském roce vzrostl meziročně o 15 procent.

"Uplynulý rok byl ve znamení dalšího nárůstu obliby sportu v Evropě. Fanoušci se vrátili na stadiony a sportoviště, aby si užívali volný čas podle svého gusta. Rostl také vliv technologií na sportovní zábavu a potenciál nových technologií, jako je virtuální realita, nachází oporu v chuti spotřebitelů je vyzkoušet a dát jim šanci,“ uvedla seniorní viceprezidentka pro marketing a komunikaci ve společnosti Mastercard Europe Jeannette Liendová.

Témata: sport

Rusko by mělo dodržet závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska, řekl…

27.03.2023 18:08 Aktualizováno Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s…

Počet víz udělených uprchlíkům z Ukrajiny přesáhl 500 tisíc

27.03.2023 17:17 Více než půl milionu víz dočasné ochrany udělilo Česko lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. V…

Ostravská koalice ztratila kvůli hnutí ANO většinu

27.03.2023 14:17 Ostravská koalice, kterou tvoří ANO se Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty, přišla o většinu v…

Pavel v principu nevyloučil, že by se ústavními soudci mohli stát politici

27.03.2023 12:42 Prezident Petr Pavel v principu nevyloučil, že by se ústavními soudci mohli stát i lidé z prostředí…

Pavel se stěhuje na Pražský hrad, po kontrole je vše v pořádku

27.03.2023 12:16 Aktualizováno Prezident Petr Pavel se dnes přestěhuje z Hrzánského paláce na Pražský hrad, odpoledne by již měl…

NKÚ: Český systém ochrany obyvatelstva má řadu nedostatků. Vnitro se…

27.03.2023 08:24 Systém ochrany obyvatelstva v ČR má řadu zásadních nedostatků, lidé nejsou dostatečně informováni,…

Zemřel válečný veterán Vladimír Stránský, hrdina východní fronty

26.03.2023 21:49 Zemřel válečný veterán Vladimír Stránský. Hrdina východní fronty, který prošel krvavými boji na…

Dálnice D1 byla po nehodě ve směru na Prahu neprůjezdná

26.03.2023 17:58 Aktualizováno Provoz na dálnici D1 je po nehodě na 156. kilometru ve směru na Prahu opět obnovený.

Bartoš navrhne omezení zveřejňování osobních údajů vlastníků datových…

26.03.2023 15:35 Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) navrhne do konce dubna vládě novelu, která by…

Stávající systém stavebního spoření je podle Bartoše neefektivní

26.03.2023 13:44 Stávající systém stavebního spoření je podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) v…

Související:

Nejnovější