Správkyně české odnože Sberbank podepsala s ČS smlouvu o prodeji úvěrů banky

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová dnes podepsala s Českou spořitelnou smlouvu o prodeji úvěrového portfolia Sberbank CZ v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun. Kupní cena činí 41,053 miliardy Kč. Lužová to řekla ČTK. V případě úspěšného vypořádání prodeje v první polovině příštího roku předpokládá, že věřitelé budou vypořádáni ve druhé polovině roku 2023.

Sberbank

"Insolvence Sberbank CZ je vzhledem k finančnímu objemu a počtu věřitelů jednou z největších insolvencí v historii ČR," uvedla Lužová. Ocenila přístup ze strany České spořitelny a podporu řádného věřitelského výboru. "Pokud se nám podaří vypořádat transakci s Českou spořitelnou, očekávám, že se insolvence Sberbank CZ stane nejúspěšnější a nerychlejší velkou insolvencí v historii české justice," dodala.

V pátek 9. prosince americký úřad OFAC (Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv) prodloužil Sberbank CZ výjimku ze sankcí vůči ruským firmám do 31. ledna 2023. S prodejem již souhlasil věřitelský výbor, Česká národní banka (ČNB) a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a v úterý 13. prosince vše stvrdil svým souhlasem také insolvenční soud.

Kupní smlouva s Českou spořitelnou bude po dnešním podpisu zveřejněna v insolvenčním rejstříku a tím započne tříměsíční lhůta, ve které mohou věřitelé Sberbank CZ napadnout platnost kupní smlouvy. Po uplynutí této tříměsíční lhůty může být transakce vypořádána a peníze za prodej úvěrového portfolia Sberbank CZ uhrazeny.

"Dnešní podpis kupní smlouvy tedy znamená, že kupní cena bude v případě hladkého průběhu bez námitek věřitelů uhrazena na konci března 2023. Po úhradě kupní ceny bude zahájena migrace klientů Sberbank CZ do portfolia České spořitelny," podotkla Lužová.

Nabídnutá kupní cena vychází z nabídkového řízení, kterého se zúčastnilo několik zájemců. Nabídka spořitelny společně s dostupnou hotovostí a předpokládaným výtěžkem ze zpeněžení ostatních aktiv Sberbank CZ by měla dostačovat ke stoprocentnímu uspokojení Garančního systému finančního trhu, fyzických osob a malých a středních podniků. S velkou pravděpodobností pak i k více než 90procentnímu uspokojení pohledávek krajů, měst, obcí a velkých společností.

Pro úvěrové klienty Sberbank CZ se zatím nic nemění. Až do úspěšného vypořádání prodeje jsou nadále povinni splácet své závazky jako dosud na účty vedené u Sberbank CZ a řešit své klientské záležitosti s ní. Zbytek úvěrového portfolia a ostatní aktiva Sberbank CZ, která nejsou součástí kupní smlouvy uzavřené s Českou spořitelnou, plánuje správkyně nabídnout na začátku roku 2023 ostatním bankám i nebankovním společnostem.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem letošního srpna. ČNB na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB již 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Česká ekonomika loni stoupla o 2,5 procenta, v 4. čvrtletí mezikvartálně…

31.01.2023 09:57 Česká ekonomika loni stoupla o 2,5 procenta. Předběžný odhad dnes zveřejnil Český statistický úřad …

Škodu Auto opět trápí nedostatek čipů, tento týden omezuje výrobu

30.01.2023 18:05 Automobilka Škoda Auto omezuje kvůli nedostatku čipů tento týden výrobu. Odstávky se dotknou závodů…

Bankovní rada ČNB zatím nerozhodla, kdo bude ředitelem kanceláře

30.01.2023 12:07 Bankovní rada České národní banky zatím nerozhodla, kdo bude ředitelem sekce kancelář. ČTK to dnes…

V ČR loni ubylo 1300 živnostníků, předtím jich přibývalo

27.01.2023 10:18 V loňském roce ubylo v ČR 1300 živnostníků, v předchozích letech se přitom jejich počet zvyšoval. V…

Většina kadeřnictví a kosmetických služeb s novým rokem zvýšila ceny

26.01.2023 16:33 Většina kadeřnictví a kosmetických služeb s novým rokem zvýšila ceny, a to v průměru o desetinu.…

Energetici: Ceny energií se už nevrátí na předkrizovou úroveň

26.01.2023 13:29 Ceny energií se i přes současné zlevňování na trhu už nevrátí na svou předkrizovou úroveň. V…

Ministerstvo financí zhoršilo výhled české ekonomiky

26.01.2023 12:08 Ministerstvo financí očekává v letošním roce pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,5 procenta.…

OSN: Růst globální ekonomiky letos zpomalí na 1,9 procenta

25.01.2023 19:39 Růst globální ekonomiky v letošním roce zpomalí na 1,9 procenta z odhadovaných tří procent loni.…

Obchod EU s Ruskem se kvůli invazi výrazně propadl

25.01.2023 12:18 Hodnota dovozu produktů a surovin z Ruska do zemí Evropské unie do září loňského roku kvůli…

Americké ministerstvo spravedlnosti žaluje Google kvůli monopolu v oblasti…

24.01.2023 21:56 Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na internetového giganta Google. Společnost…

Související:

Nejnovější