STAN se ohradili vůči spekulacím o darech, jsou prý od firem z Česka

Vládní hnutí STAN uvedlo, že dary, které dostalo, pocházejí výhradně od firem se sídlem v Česku a s dohledatelnou vlastnickou strukturou. Vůči spekulacím o darech i o tom, že by se někdo mohl jejich prostřednictvím snažit o ovlivňování politického rozhodování, se hnutí v dnešní tiskové zprávě ohradilo.

Volební štáb koalice Pirátů a STAN

Na sponzorské dary přicházející v posledních dvou měsících na transparentní účet STAN upozornila nedávno Mladá fronta DNES.

Podle Mladé fronty DNES jde o částky 100.000 až 200.000 korun a posílají je podle listu firmy, které ovládají stejní lidé, resp. společnosti, které ovládají firmy z Kypru nebo v minulosti kyperské firmy založily. "Za dva měsíce už straně takto rozdrobeně poslaly přes tři miliony korun," uvedla Mladá fronta DNES.

Podle STAN jsou všechny finanční dary legální peníze přijaté na transparentní účet. Částky nad 100.000 korun prověřuje dozorčí rada STAN, která zjišťuje, zda daná společnost skutečně funguje, není to jen prázdná schránka nebo nepodniká například v hazardu, sdělila dnes ředitelka kanceláře hnutí Lucie Krejčová.

Hnutí se "důrazně ohradilo" proti informacím, že peníze pocházejí od kyperských firem. Jde podle Krejčové o společnosti, které mají české identifikačního číslo, sídlo v Česku, kde také odvádějí daně a zaměstnávají pracovníky. Ředitelka kanceláře STAN uvedla, že hnutí zaznamenalo tři dary od firem, které mají spoluvlastníky s kyperskými pasy. "Což z nich ovšem nedělá kyperské firmy. Všechny tyto firmy mají dohledatelnou vlastnickou strukturu a splňují povinnost, kterou jim ukládá zákon o evidenci skutečných majitelů," uvedla.

"Mohu jednoznačně vyloučit, že by naši dárci za finanční příspěvek získávali jakoukoliv protislužbu nebo vliv na naši politiku," uvedl předseda hnutí a nový ministr vnitra Vít Rakušan. Pokud by někdo podporoval hnutí s úmyslem, že si "koupí" přízeň hnutí nebo státní zakázky, bude zklamaný, dodal.

Peníze začaly podle Mladé fronty DNES chodit na účet STAN ve větším v říjnu, většinou po sněmovních volbách. Od sponzorů vede podle deníku vazba na někdejšího kandidáta STAN na ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika. Michalik se nominace vzdal kvůli pochybnostem o jeho dřívějším podnikání a možném střetu zájmů. Rakušan k jeho údajným vazbám na sponzory podotkl, že Michalik za své profesní kariéry přišel do kontaktu s řadou podnikatelů. "Všechny detaily jeho rozsáhlé byznysové minulosti neznám, ale ujistil mě, že se vždy jednalo o legální a poctivé podnikání, a já osobně nemám důvod mu nevěřit," dodal.

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Na D1 se srazila dvě auta, ve směru na Prahu byla dálnice neprůjezdná

27.05.2023 14:14 Aktualizováno Úvodní den posledního květnového víkendu se neobešel bez komplikací v dopravě. Páteřní dálnice D1…

Fiala eviduje problém u vyřizování důchodů, lidem se omluvil

27.05.2023 12:20 Premiér Petr Fiala (ODS) se v rozhovoru pro ČTK omluvil lidem, kteří žádají o důchod a čekají na…

Petr Pavel pojede na oficiální návštěvu Rakouska

26.05.2023 18:05 Prezident republiky Petr Pavel společně s manželkou Evou ve dnech 31. května a 1. června navštíví…

Policie obvinila muže a firmu kvůli tlačenici na diskotéce ve Slušovicích

26.05.2023 15:15 Policie obvinila devětadvacetiletého muže a firmu ze Zlínska z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli…

Bartoš: Rodná čísla se neruší, jen se utlumí jejich používání

26.05.2023 12:49 Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v pátek na tiskové konferenci okomentoval…

Související:

Nejnovější