Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vrátí všechny dary od právnických osob, které dostalo od loňských sněmovních voleb do dneška, celkem 3,42 milionu korun. Novinářům to dnes řekl předseda STAN Vít Rakušan. Hnutí podle něj přijetím darů neporušilo žádný zákon, ale na dnešním jednání vedení dospělo k závěru, že to nestačí.
Dary plánuje vládní hnutí přijímat jen od fyzických osob, než se případně změní zákon o financování stran.
"Jsem rád, že hnutí STAN situaci rychle vyřešilo," sdělil ČTK k rozhodnutí koaličních Starostů premiér a předseda ODS Petr Fiala. Vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka ocenil rozhodnutí "vrátit finanční dary, u nichž jsou pochybnosti", na sociálních sítích.
Média v posledních týdnech upozorňovala na to, že hnutí dostalo peníze od firem ovládaných společnostmi z Kypru. Další údajně pocházely od firmy s trestně stíhaným spolumajitelem. Rakušan dnes řekl, že financování STAN není v rozporu se zákonem, což lze dokázat. "Byli jsme přesvědčeni, že zákonnost postupu je dostatečným kritériem, ukázalo se, že to v tomto případě nestačí," uvedl. STAN podle něj zohlední postoj veřejnosti, aby nepoškozoval pověst vlády. "Žádné peníze nestojí za to, abychom riskovali důvěru lidí," dodal.
STAN neví o tom, že by ho prověřovala policie, dary přijímá v souladu s předpisy, uvedl Rakušen. "Přes to všechno si uvědomujeme zátěž, kterou neseme. Že s nástupem vlády se spojuje naděje na změnu politické kultury," řekl. STAN tak vrátí 3,42 milionu korun, které dostal od firem od voleb. "Předsednictvo navíc rozhodlo, že se STAN obejde bez firemních darů, a to až do případného projednání novely, která zpřísní zákon o financování politických stran," dodal.
Novelu navrhnou Starostové koaličním partnerům. "Budeme iniciovat debatu o úpravě pravidel financování stran. Chceme, aby bylo vyjasněno, jaká mají být. Je-li tu společenská nutnost tyto věci nějak zpřísnit a dále definovat, pojďme debatu otevřít," řekl místopředseda poslanců STAN Lukáš Vlček.
Zpochybnitelné totiž nyní podle STAN mohou být z nějakého důvodu všechny firemní dary. "Není možnost, jak zamezit jakýmkoliv pochybnostem, než se bez korporátních peněz zcela obejít," uvedl Rakušan. Dosavadním firemním dárcům poděkoval s tím, že rozhodnutí je vedeno společenskou odpovědností. Proces vracení peněz bude nějakou dobu trvat, nelze je pouze poslat zpět na účet. STAN také zpřísní kritéria přijímání darů do fyzických osob. "Každý bude muset čestně prohlásit, že není v té době trestně stíhaný," dodal Rakušan.
Podle prosincového zjištění Mladé fronty Dnes přišly Starostům na transparentní účet částky od 100.000 až 200.000 korun od firem ovládaných stejnými lidmi a společnostmi, které ovládají firmy z Kypru nebo v minulosti kyperské firmy založily. Server Seznam Zprávy pak minulý týden napsal, že spolumajitel firem, které hnutí STAN darovaly několik milionů korun, je trestně stíhaný v daňové kauze.
Opoziční hnutí ANO a SPD minulý týden neprosadila program mimořádné schůze Sněmovny, která se měla financováním STAN zabývat. Kluby vládní koalice vetovaly i návrh SPD, aby Sněmovna projednala zřízení vyšetřovací komise. Vysvětlení poté po Starostech žádali i koaliční Piráti. Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden řekl, že s Rakušanem téma probíral a shodli se, že je potřeba všechny informace z médií vyjasnit.
Britský zpěvák Sir Rod Stewart ostře zaútočil na amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli jeho nedávným výrokům na adresu britských vojáků působících v Afghánistánu. Trump v rozhovoru pro stanici Fox News prohlásil, že jednotky NATO sice v zemi byly, ale držely se spíše v ústraní a mimo přední linie. Tato slova vyvolala vlnu pobouření mezi veterány, politiky i rodinami padlých vojáků, ke kterým se nyní přidal i jednaosmdesátiletý rockový veterán.
Rodina frontmana skupiny Rolling Stones Micka Jaggera prožívá náročné období plné nejistoty. Rodinní příslušníci legendárního zpěváka se obrátili na veřejnost s naléhavou žádostí o pomoc při pátrání po sedmatřicetiletém Alexanderu Keyovi. Ten je dlouholetým partnerem Jaggerovy vnučky Assisi Jacksonové a otcem jejích dvou dětí.
Monika Bagárová se během pobytu v zahraničí ocitla ve víru spekulací ohledně možného těhotenství. Původně na komentáře fanynek nereagovala. Když ale přišel přímý dotaz, rozhodla se upřímně odpovědět.
Nový rozsudek v kauze obžalovaného psychiatra Jana Cimického zatím nepadl. Obvodní soud pro Prahu 8, jemuž se kauza loni vrátila, odložil vynesení verdiktu na březen. Cimický je obžalován z více než 30 případů vydírání či znásilnění žen.
Prezident Petr Pavel před odletem na soukromou zahraniční cestu svolal narychlo mimořádnou tiskovou konferenci, na niž se ostře ohradil proti postupu ministra zahraničních věcí Petra Macinky. Podle hlavy státu se ministr dlouhodobě snaží ovlivnit prezidentské rozhodnutí ohledně jmenování nového člena vlády, přičemž k tomu využívá nátlakové metody směřované na prezidenta i jeho poradce. Dosavadní pokusy o ovlivňování prezident posuzoval shovívavě, situace se však zásadně změnila po doručení dvou nočních textových zpráv.
Zimní počasí může způsobit další potíže při chůzi či v dopravě. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí během nadcházející noci tvorba slabé ledovky na části území republiky.
Karlos Vémola po propuštění na kauci fanouškům sliboval, že se vyjádří k obviněním. Na doporučení právního zástupce to nakonec neudělá. Zápasník chce nechat policisty dělat svou práci, věří v rychlé a řádné prošetření případu.
Českou uměleckou scénu zasáhla v úvodu týdne smutná zpráva. Ve věku 70 let zemřel malíř, sochař a ilustrátor Boris Jirků, jenž také působil jako pedagog na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.
Jméno Felixe Slováčka je v médiích skloňováno často, přičemž hudebníkovi se to zvlášť v některých případech nepozdává. Co jej ale nyní přinutilo k tomu, aby se obrátil na právníka?
Americký rapper Kanye West se veřejně omluvil za sérii antisemitských výroků, které v uplynulých měsících šířil na sociálních sítích. Své prohlášení zveřejnil formou celostránkového placeného inzerátu v deníku Wall Street Journal. Umělec v textu vysvětluje, že jeho chování bylo důsledkem čtyřměsíční manické epizody doprovázené psychotickými stavy, paranoiou a impulzivním jednáním, které mu podle jeho slov zničilo život.
První dáma Melania Trumpová se chystá dobýt stříbrné plátno ve velkém stylu. Její ambiciózní filmový projekt, vznikající pod hlavičkou Amazon MGM Studios, zažije svou velkolepou premiéru 29. ledna, a to hned na dvaceti místech po celých Spojených státech současně. Hlavní galavečer se odehraje ve Washingtonu za účasti prezidentského páru v Kennedyho centru, které bylo čerstvě přejmenováno na počest Donalda J. Trumpa.
Zdravotní stav sedminásobného šampiona Formule 1 Michaela Schumachera se podle nejnovějších zpráv dočkal nejvýznamnějšího posunu za posledních dvanáct let. Legendární německý pilot, který v roce 2013 utrpěl tragické zranění mozku při lyžování ve francouzských Alpách, již není trvale upoután na lůžko. Zdroje blízké rodině potvrdily, že díky intenzivní rehabilitaci a špičkové péči je nyní schopen sedět v invalidním vozíku.