Stanjura: Cena elektřiny pro podniky příští rok klesne

Cena elektřiny pro energeticky náročné podniky v příštím roce by i přes navrhované zvýšení regulované složky, jak navrhuje Energetický regulační úřad (ERÚ), měla klesnout. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to sdělil deníku Hospodářské noviny (HN).

Zbyněk Stanjura

Podnikatelské organizace se obávají zdražení energií, které by mohlo zvýšit náklady průmyslu a ohrozit jeho konkurenceschopnost. Tyto organizace hodlají jednat s vládou o této záležitosti.

Ministr Stanjura tvrdí, že pokud by vláda poskytla firmám dotace na energie, bylo by to na úkor státního rozpočtu a nakonec by tyto úlevy pro velké podniky zaplatili daňoví poplatníci.

Cena elektřiny se skládá z obchodní části, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou stát reguluje. ERÚ navrhl významné zvýšení regulované složky elektřiny pro příští rok.

Podle návrhu by měla regulovaná část ceny elektřiny meziročně vzrůst o 113 procent pro velké odběratele na hladině vysokého napětí a o 206 procent na hladině velmi vysokého napětí. Pro domácnosti ERÚ navrhuje nárůst o 71 procent.

Stanjura upozornil, že navzdory výraznému procentuálnímu zvýšení budou velké firmy platit v regulovaných poplatcích celkově méně než domácnosti. U domácností tvoří regulovaná složka ceny 40 procent z celkové ceny, zatímco u velkých podniků pouze pětinu.

Musk má další problém. Kvůli jeho příspěvku X přichází o inzerenty

18.11.2023 11:02 Společnosti jako Apple, Disney, Warner Bros Discovery a Lionsgate pozastavily své marketingové…

Inflace v říjnu zrychlila, činila osm a půl procenta

10.11.2023 10:13 V říjnu došlo k 8,5procentnímu meziročnímu nárůstu spotřebitelských cen, což představuje zrychlení…

ČNB zhoršila výhled ekonomiky do konce roku

02.11.2023 17:38 Česká národní banka (ČNB) revidovala své ekonomické vyhlídky pro českou ekonomiku. Nová…

Související:

Nejnovější