Stanjura je prvním místopředsedou ODS, na sjezd nedorazil

Ministr financí Zbyněk Stanjura z izolace obhájil funkci prvního místopředsedy ODS. Získal 477 z 524 platných hlasů delegátů pražského kongresu. Druhého dne jednání v hale O2 univerzum se neúčastnil osobně, protože má možná covid. Protikandidáta neměl stejně jako znovuzvolený předseda strany premiér Petr Fiala. Do volby šel Stanjura s nominacemi z deseti regionálních konferencí.

Zbyněk Stanjura

V nominačním videoprojevu Stanjura uvedl jako volební manažer strany, že ambicí občanských demokratů by mělo být vyhrát i příští sněmovní volby a vládnout osm let. Vyzdvihl, že se trojici stran koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) podařilo v době celé kampaně zachovat chladnou hlavu.

Na kongresu Stanjura vystoupil i v pátek v bloku určeném ministrům. Na zasedání byl ještě osobně a v projevu popisoval kroky vlády v souvislosti s úpravami státního rozpočtu.

Dnes na kongres Stanjura nepřišel kvůli zdravotním problémům s tím, že čeká na výsledek testu na covid-19. Onemocněním prošel v posledních dvou týdnech předseda vlády Fiala, k pracovním povinnostem se vrátil ve středu, kdy se zúčastnil jednání Sněmovny a zasedání vlády.

"Mrzí mě, že nemohu být mezi vámi. Člověk míní, covid mění," řekl delegátům v předtočené zdravici Stanjura. Delegáti si předtím připomněli i část jeho projevu z posledního kongresu před dvěma lety. Moderátorka kongresu a ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Stanjura je nemocný a v izolaci.

Stanjura připomněl, že dnes je to přesně půl roku od vyhlášení výsledků sněmovních voleb, ve kterých ODS v koalici Spolu s lidovci a TOP 09 předčila hnutí ANO. Vytvořením koalice Spolu podle něj riskoval svou politickou kariéru především Fiala. "My členové vedení stáli vedle něj a připravili jsme odvážný projekt," řekl Stanjura.

Podle reportéra serveru newsbox.cz se v atmosféře na místě stále odrážela euforie z úspěchu v říjnových sněmovních volbách, kdy ODS stála v čele vítězné koalice Spolu. Odpovídala tomu i důvěra, kterou v hlasování od delegátů obdrželi předseda Petr Fiala a 1. místopředseda Zbyněk Stanjura.

V projevech řečníci z řad ODS v čele s premiérem Fialou i hosté z ostatních vládních stran vyzdvihovali úspěch v loňských volbách, zároveň však zdůrazňovali, že vládní angažmá je teprve na svém začátku, proto je nutná pokora. V kuloárech byly velkým tématem i blížící se komunální a senátní volby na podzim letošního roku a prezidentská volba na začátku příštího roku.

Témata: ODS | Zbyněk Stanjura

Tarif může lidem podle ministra Síkely zlevnit energie až o 20 procent

28.05.2022 17:10 Náklady státního rozpočtu na úsporný energetický tarif, který by měl ulevit českým domácnostem od…

Zemanem nejmenovaná kandidátka na viceprezidentku NKÚ u sebe nevidí nic…

28.05.2022 13:26 Simeona Zikmundová, kterou prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat viceprezidentkou Nejvyššího…

V Česku získalo dočasnou ochranu dalších 900 lidí z Ukrajiny

28.05.2022 09:49 Od ruského vpádu na Ukrajinu získalo v Česku příslušná víza více než 357 tisíc uprchlíků. Údaje…

Výdaje na platy státních zaměstnanců loni vzrostly o 13 miliard korun

28.05.2022 08:55 Výdaje na platy zaměstnanců státu loni vzrostly meziročně o 13 miliard korun na téměř 246 miliard…

Nejvíce případů porušování cen bylo loni zjištěno ve zdravotnictví

28.05.2022 08:14 Nejvíc případů porušování cenových předpisů zjistily loni úřady při kontrolách ve zdravotnictví.…

Europoslanec za SPD Blaško oznámil kandidaturu na prezidenta

27.05.2022 21:06 Europoslanec SPD Hynek Blaško (66) dnes na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na…

Prezident Zeman na Hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 15:29 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Lipavský jednal s Trussovou, shodli se na potřebě vojenské i politické…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským ministrem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Související:

Nejnovější