Stanjura: Přes pandemii a dopady války nelze opomenout fiskální disciplínu

Přes dva roky covidové pandemie a dopady ruské invaze na Ukrajinu nelze opomenout fiskální disciplínu, řekl dnes po závěrečném dni zasedání ministrů financí zemí EU a guvernérů centrálních bank v Praze ministr Zbyněk Stanjura (ODS).

Zbyněk Stanjura

Pravidla musí být jasná, přehledná a realistická. V příštím roce je potřeba obezřetná fiskální politika a krotit inflaci, ale zároveň pomáhat lidem a podnikům zasaženým krizí, míní místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Návrat k fiskální disciplíně, jako je omezení schodků veřejných financí a státního dluhu, byl tematickou náplní dnešního jednání. Dále se ministři financí a guvernéři zabývali možnou harmonizací pravidel evropských směrnic v oblasti daní.

Ministři debatovali o tom, jaké vidí příčiny zvýšení celkového zadlužení členských států za posledních 20 let, a o tom, jaké části současných pravidel považují za tak důležité, že by neměly být měněny, a jaké si zaslouží nějaký nový kompromis.

Stanjura například uvedl, že v debatě zmínil skutečnost, že jedním z kritérií pro přijetí eura v členské zemi je to, že nesmí mít veřejný dluh vůči hrubému domácímu produktu vyšší než 60 procent. Průměrný dluh stávajících členů eurozóny je ale 95 procent. "Říkal jsem, že je velmi těžké občanům vysvětlovat kredibilitu těchto pravidel, když zjistíte tato dvě čísla," poznamenal.

Všechny evropské ekonomiky procházejí podle bývalého lotyšského premiéra Dombrovskise náročným obdobím vzhledem k rekordně vysoké inflaci či problémům s dodávkami energií. "V příštím roce je potřeba obezřetná fiskální politika, je potřeba prioritizovat fiskální udržitelnost, držet se úkolů Evropské centrální banky a krotit inflaci," řekl. Zároveň je ale podle eurokomisaře nutné pomáhat lidem a podnikům zasaženým krizí podpůrnými opatřeními, jež budou zacílená a dočasná.

Je potřeba se věnovat složení a kvalitě veřejných financí, hodně investovat, pokračovat v digitální a zelené transformaci, míní. Zároveň se ministři víceméně shodli na tom, že je nutné zjednodušit pravidla a zvýšit jejich vymahatelnost. "Neznamená to, že by komise musela někoho pořád kárat, ale aby to členské státy vzaly za své a respektovaly pravidla," podotkl Stanjura.

V oblasti daní se mluvilo o tom, zda se má jít v budoucnu cestou harmonizace, direktiv nebo volnějších mezinárodněprávních pravidel (tzv. soft law). To byla jedna z otázek, kterou Česko položilo členským zemím. "Zda není v oblasti přímých daní vhodnější využití soft law než přílišné harmonizace. Každý měl trošku jiný přístup, to je logické. Bude na zvažování, které opatření, v které oblasti by přispělo k větší hodnotě a efektivitě daňového systému," řekl Stanjura.

V pátek se mnozí ministři financí zemí EU podle Stanjury shodli mimo jiné na tom, že evropské řešení vysokých cen energií bude nejlevnějším pro národní rozpočty. Dále všichni ministři souhlasili s další pomocí Ukrajině ve výši pět miliard eur (asi 123 miliard Kč).

Příští týden se v Praze v rámci českého předsednictví v Radě EU sejdou na neformálním zasedání ministři zemědělství. Tématem zasedání 15. a 16. září bude hlavně potravinová bezpečnost a zúčastní se ho také ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj.

Témata: Zbyněk Stanjura

Lékařské odbory podpoří páteční dohodu, která má vést k odvolání protestu…

07.12.2023 20:47 Lékařské odbory podpoří páteční dohodu, která má vést k odvolání protestu lékařů nespokojených s…

Na Hradě se řešila česká zahraniční politika i post velvyslance v Rusku

07.12.2023 13:58 Na Pražském hradě se ve čtvrtek řešila koordinace české zahraniční politiky, schůzku nejvyšších…

Pohonné hmoty v Česku mají nadále zlevňovat

07.12.2023 10:45 V Česku v uplynulém týdnu zlevňovaly pohonné hmoty o desítky haléřů za litr. Ceny benzinu a nafty u…

Ministerstvo oznámilo nejvyšší nominální navýšení minimální mzdy

06.12.2023 11:21 Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení…

Exprezident Klaus musel být hospitalizován s těžkým covidem

05.12.2023 15:52 Bývalý prezident Václav Klaus musel být v uplynulých dnech hospitalizován s onemocněním covid-19.…

Aplikace na srovnání cen potravin narazila. Obchody ji nechtějí

05.12.2023 10:16 Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) narazil na nedostatek podpory ze strany zástupců…

Vláda se dohodla s lékaři. Platy porostou, protest skončí v pátek

04.12.2023 18:12 Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) definitivně zažehnali…

Minimální mzda podle Jurečky poroste o 1600 korun, nebo o 2100 korun

03.12.2023 17:29 Vláda od nového roku opět zvýší minimální mzdu. Poroste buď o 1600 korun na 18 900 korun, nebo o…

Na Staroměstském náměstí zazářil vánoční smrk. V Praze začaly vánoční trhy

02.12.2023 17:48 Dnes odpoledne se na Staroměstském náměstí v Praze zazářil vánoční smrk, který pochází z…

Na pohřbu Schwarzenberga vystoupí Pavel či Kalousek

01.12.2023 20:15 Rodina knížete Karla Schwarzenberga odhalila, jak bude vypadat poslední rozloučení s exministrem…

Související:

Nejnovější