Stanou se z wagnerovců členové ruské armády? Kreml přišel s nabídkou
Řadoví bojovníci ze žoldnéřské Wagnerovy skupiny se budou moci zříct svého šéfa Jevgenije Prigožina. Kreml jim nabízí, aby podepsali kontrakty a bojovali na Ukrajině v řadách ruské pravidelné armády. Washington se mezitím drží zpátky a odkládá oznámení nových sankcí proti wagnerovcům.
"Někteří z nich (wagnerovců), pokud budou chtít, mohou později podepsat kontrakty s ministerstvem obrany," řekl Dmitrij Peskov podle TASS. "Týká se to také bojovníků, kteří se rozhodli nezúčastnit této ozbrojené vzpoury," vysvětlil.
Podle mluvčího Kremlu si část žoldnéřů rozmyslela svou účast v samém začátku povstání. "Dokonce požádali o asistenci policie a dalších při návratu na stálá místa svého nasazení," dodal Peskov.
Zatímco Rusové lákají wagnerovce pod svá křídla, chystané sankce proti skupině ze strany Spojených států amerických se odkládají. S odvoláním na své zdroje to uvedl deník Wall Street Journal. "Washington nechce, aby to vypadalo, že stojí na něčí straně," řekl jeden ze zdrojů.
USA chtěly nové sankce oznámit v úterý. Prigožinovi žoldnéři jim čelí opakovaně, letos v lednu je americké ministerstvo financí označilo za nadnárodní zločineckou organizaci.
Rusko se v sobotu potýkalo s ozbrojenou vzpourou od brzkých hodin. Prigožin předtím prohlásil na telegramu, že ruské ministerstvo obrany zaútočilo na jeho síly. Ministerstvo to popírá. Ruský prezident Vladimir Putin v dopoledním projevu přiznal "složitou situaci" v Rostově na Donu. Wagnerovci tam obsadili veškerá klíčová místa včetně velitelství zodpovědného za vojenské operace na Ukrajině. Následně se vydali směrem na Moskvu.
Večer Prigožin oznámil, že svým jednotkám nařídil, aby zastavily postup na hlavní město a vrátily se na své základny. Stalo se tak po domluvě s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem, který s ním jednal na základě mandátu od Putina. Dohoda má zaručit bezpečí bojovníkům z Wagnerovy skupiny i jejich šéfovi, který se podle ní přesune do Běloruska. Trestní stíhání jeho osoby bylo zrušeno.
Ukrajina se kvůli ruskému útoku na elektrárnu potýká s nedostatkem…
07.12.2023 21:52 Ukrajina ve čtvrtek vyzvala své obyvatele, aby šetřili elektrickou energii poté, co Rusko zaútočilo…
Putin poprvé od invazi na Ukrajinu vycestoval do země, která není…
07.12.2023 18:37 Ruský prezident Vladimir Putin přijel ve středu večer do Saúdské Arábie a sešel se s korunním…
Lotyšsko reagovalo na Putinovy výhrůžky
07.12.2023 17:00 Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs označil hrozby ruského prezidenta za pokus o zastrašování a…
Američané zatím nepošlou Ukrajině další peníze. Senát je kvůli…
07.12.2023 09:14 Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou…
Zelenskyj: Rusko počítá s tím, že příští rok nastane "kolaps" jednoty…
06.12.2023 21:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl ve středu lídrům skupiny G7, že Rusko zvýšilo tlak na…
Maďarsko měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do NATO. Stockholm ho…
06.12.2023 18:08 Maďarský parlament dlouhé měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance.…
Sasko chce delší kontroly na hranicích s Českou republikou
06.12.2023 15:38 Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců,…
V EU panuje velké riziko teroristických útoků do Vánoc, tvrdí eurokomisařka
06.12.2023 09:47 Před Vánoci existuje v EU "obrovské riziko" teroristických útoků, varovala evropská komisařka pro…
Zelenskyj odvolal plánovaný projev před americkým Senátem
05.12.2023 21:46 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na poslední chvíli zrušil plánovaný úterní projev pro…
Rusové nasadili ve válce na Ukrajině přes 100 tisíc vězňů
05.12.2023 18:00 Rusko od začátku invaze na sousední Ukrajinu naverbovalo přes sto tisíc trestanců. Vyplývá to z…