Škola a školka v Hruškách na Břeclavsku už jsou opravené, pokračuje oprava tělocvičny a přípravy oprav dalších obecních budov, které před rokem poškodilo tornádo. "Mysleli jsme, že všechno půjde mnohem rychleji, ale přecenili jsme své síly. Nejhorší je to papírování. Všechno to znamená obrovské množství dokumentace," řekla ČTK starostka Jana Filipovičová.
Jednou z nejponičenějších obecních budov byla právě mateřská škola. Po řádění tornáda z ní zůstaly prakticky pouze obvodové zdi. Kompletní rekonstrukce skončila na začátku února, kdy se do ní vrátilo 75 dětí ve třech třídách. "V základní škole byly provedeny základní opravy škod, které způsobilo tornádo na střeše, oknech a fasádě. Ještě pokračuje oprava tělocvičny, která se protahuje kvůli výměně podlahy. Ta je parketová a až při opravách se ukázalo, že pod ni hodně nateklo a bylo potřeba vyměnit i izolační vatu pod podlahou. Termín dokončení se tak posouvá," uvedla Filipovičová.
Obec dokončuje i výběrová řízení na opravu dalších obecních poškozených nemovitostí a připravuje projekty na opravy škod na veřejných prostranstvích. "Mysleli jsme si, že všechno půjde rychleji. To, co se obvykle připravuje několik let, jsme chtěli stihnout za rok, ale přecenili jsme síly," poznamenala starostka.
Úprava veřejných ploch musí počkat na dokončení prací energetiků, kteří v Hruškách stejně jako v okolních obcích ukládají rozvody elektřiny pod zem. Obec navíc výkopy využívá k opravám veřejného osvětlení, přidaly se telekomunikační firmy a tam, kde zatím nebyl optický kabel, jej pokládají. "Polovička obce bude vyšperkovaná, do druhé půlky kabelizace také dorazí, ale všechno už se zpomalí, protože nebude takový tlak na ukončení provizorních řešení," dodala Filipovičová.
Na transparentní účet Hrušek poslali lidé, instituce i firmy 70 milionů korun, polovinu z toho vedení Hrušek rozděluje mezi ty, které tornádo postihlo nejvíc. Peníze lidem postupně vyplácí, většina z těch, kdo podle stanovených pravidel na tuto pomoc měli nárok, už peníze dostala.
Na víkend následující po ročním výročí od řádění tornáda v Hruškách velké akce nepřipravují, ale o prvním červencovém víkendu připravují místní akci Otevřené sklepy. Na tu chtějí pozvat všechny záchranáře, hasiče, dobrovolníky a další pomocníky, kteří přijeli do obce pomáhat.
Tornádo loni 24. června zasáhlo především Břeclavsko a Hodonínsko, kde poškodilo na 1200 domů, zhruba 200 z nich bylo určeno k demolici. Jihomoravský kraj předběžně náklady na obnovu majetku odhadl na zhruba 6,9 miliardy korun.
Lucie Vondráčková je jednou z nejznámějších uměleckých obojživelnic, velkých úspěchů dosáhla na herecké i hudební scéně. Sama ale připustila, že by bylo lepší, kdyby se naplno věnovala jen jedné profesi.
Velikonoce přinesly zatím nejteplejší den letošního roku, ale už dnes se v Česku ochladilo. Podle výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se teploty v následujících dnech a týdnech budou držet na spodní hranici obvyklých dubnových hodnot.
Je Velikonoční pondělí a uplynul rok od smrti Aničky Slováčkové. Vzpomínkou na dceru slavných rodičů je nově kniha, která vznikla ve spolupráci s rodinou nadané herečky a zpěvačky. Její členové dokonce souhlasili i s tím, aby součástí publikace byl Aniččin poslední rozhovor.
Nový týden, další nové jméno. StarDance během Velikonočního pondělí odhalila jméno osmého hvězdného účastníka letošního ročníku oblíbené taneční show. Jde o známého zpěváka a frontmana jedné z populárních českých kapel.
Velikonoce vrcholí, takže je nutné počítat s jednou nepříjemností. Ve velkých obchodech si v pondělí nenakoupíte, protože to neumožňuje zákon. Jednou se tato situace bude opakovat i v květnu.
Policisté tu nejsou jen pro obyčejné smrtelníky, ale i pro známé osobnosti ze šoubyznysu. Obrátit se na ně musela Kateřina Brožová, která se stala obětí krádeže. Zatím neznámí pachatelé jí vybrali zaparkovaný automobil.
Vyšetřování březnového útoku v Pardubicích nadále pokračuje. Policie informovala o obvinění další osoby, zároveň došlo k zadržení jiného člověka v Bulharsku. Česko bude žádat o vydání dotyčného.
StarDance představuje jednoho účastníka letošní řady za druhým, ale zajímavé věci se dějí také v zákulisí. Podle dostupných informací v projektu skončila trojice lidí, kteří sice nebyli vidět, ale o to důležitější byli pro jeho úspěch.
I stres z posledních týdnů mohl přispět k tomu, co se Ornelle Koktové přihodilo při stěhování celé rodiny na novou adresu. Známá influencerka si ublížila a musela dokonce do nemocnice. Podle svých slov bude muset být týden v klidu.
Oblíbená taneční show StarDance se na podzim roku 2026 vrátí na obrazovky České televize se svou v pořadí již čtrnáctou řadou. Diváci se mohou těšit na nové hvězdné tváře i návrat jedné z nejvýraznějších osobností historie tohoto pořadu. Přípravy jsou v plném proudu a jména prvních soutěžících již začínají plnit stránky médií.
Britská královská rodina letos oslavila Velikonoce v plném složení. Princ a princezna z Walesu se po dvouleté pauze vrátili k tradiční velikonoční bohoslužbě v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. V neděli 5. dubna doprovodili Williama a Kate také všechny jejich tři děti – dvanáctiletý princ George, desetiletá princezna Charlotte a sedmiletý princ Louis.
Hudební festival Wireless čelí další tvrdé ráně. Poté, co se na organizátory snesla vlna kritiky za angažování kontroverzního rappera Kanyeho Westa jako hlavního interpreta, oznámil odchod nejvýznamnější partner akce – společnost Pepsi. Nápojový gigant se rozhodl ukončit dlouholetou spolupráci, která trvala již od roku 2015 a zahrnovala i oficiální název události „Pepsi MAX presents Wireless“.