Mimořádný sněm hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se uskuteční 23. července v hotelu Aldis v Hradci Králové. Předseda hnutí Vít Rakušan bude post obhajovat, podporu mu vyjádřily všechny kraje, v nichž už se konaly sněmy. Vedle Rakušana nominovaly do předsednictva STAN 24 lidí. Vládní hnutí sněm svolalo mimo jiné kvůli obvinění pražského politika STAN Petra Hlubučka v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku.
Starostům se z velké části rozpadlo vedení, které zvolil sněm loni v létě. Ministr školství Petr Gazdík skončil kvůli kontaktům s dalším obviněným v kauze Dozimetr, podnikatelem Michalem Redlem, nejen ve vládě, ale i jako místopředseda STAN. Ze čtveřice řadových místopředsedů tak zůstala pouze místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová. V březnu totiž na post rezignoval europoslanec Stanislav Polčák, poslední z místopředsedů Věslav Michalik v červnu náhle zemřel. První místopředseda Jan Farský pak v posledních měsících tráví čas v USA kvůli stipendiu.
"Nacházíme se v nelehké době, naše hnutí stojí na křižovatce. Na sněmu musíme - a hlavně chceme - udělat tlustou čáru za kauzou člověka, který absolutně nereprezentoval hodnoty hnutí. My teď děláme všechno pro to, abychom p rokázali, že hnutí tvoří úplně jiní lidé a stojí na jiných, čistých základech. Jsme připraveni získat důvěru lidí zpět," uvedl Rakušan.
Podpořily ho všechny krajské organizace, ve kterých už se konaly sněmy. V Plzeňském kraji je v plánu příští týden.
Kromě Rakušana jednotlivé krajské sněmy do předsednictva STAN nominovaly 24 lidí. Jsou mezi nimi Farský, Kovářová, ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, středočeská hejtmanka Petra Pecková, senátor David Smoljak, poslanec Jan Lacina nebo první místopředseda poslaneckého klubu Lukáš Vlček.
Českým šoubyznysem opět hýbe jeden pikantní rozvod. V hlavní roli je herec Daniel Krejčík, jemuž se manželství s jiným mužem rozpadlo za necelý rok od svatby. Okolnosti jsou přitom pikantní. Nejnovější fotografie naznačuje, že spekulace, které se objevily, se zakládají na pravdě.
Česko ve středu zasáhla smutná zpráva o úmrtí Zdeny Mašínové. Doputovala i na Pražský hrad, který ji nenechal bez reakce. Prezident Petr Pavel ocenil pevný charakter a odvahu ženy, kterou před třemi lety vyznamenal.
Honza Dědek se v úterý definitivně rozloučil s Primou, což není žádná novinka. Moderátor se s televizí nedohodl na pokračování spolupráce, která tak pro tuto chvíli končí. Dědek každopádně ukázal, že je možné se rozloučit na úrovni.
Počasí bohaté na srážky bude v Česku panovat i během čtvrtečního dne, kdy hrozí dokonce i bouřky. Někde tak může spadnout až 20 milimetrů srážek. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Agáta Hanychová a Jaromír Soukup se opět potkali u soudu, takže bylo předem jasné, že jeden z nich bude odcházet spokojený. Výsledek sice ani jeden z aktérů neprozradil, ale jejich grimasy byly dostatečnou odpovědí.
Česko zasáhla ve středu odpoledne velmi smutná zpráva. Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů. O úmrtí Mašínové informoval historik Petr Blažek.
Britská královská rodina se podrobila auditu, přičemž se prověřovalo nakládání jejích členů s nemovitostmi. Zjištění opět vedla ke kritice bývalého prince Andrewa. Pustil se do něj bývalý ministr, který považuje jedno z odhalení za skandální. O zprávě auditorů informovala BBC.
Policie pokročila s případem víkendové střelby ve středočeských Poleradech. Kriminalisté kvalifikovali případ jako pokus o zabití. Střílel taxikář, jemuž teď hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. Muž je vyšetřován na svobodě.
Karlos Vémola řeší další nepříjemnost, kdy se znovu dostal do střetu s tuzemskými úřady. Tenkrát jde o jedno z jeho zvířat, které mu pro tuto chvíli bylo odebráno a míří do jedné z tuzemských zoologických zahrad.
Českem otřásla na přelomu loňského a letošního roku jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 59 let náhle zemřel oblíbený herec Pavel Nečas. Až po několika měsících vychází najevo, co smutné události předcházelo.
Premiér Andrej Babiš se společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a ministrem obrany Jaromírem Zůnou v pondělí v pražském Planetáriu zúčastnil tiskové konference k národnímu projektu Česká cesta do vesmíru. Konference představila aktuální kroky směřující k realizaci historicky první samostatné mise České republiky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).
V Česku sice druhým týdnem pokračuje meteorologické léto, ale již v úterý se počasí pokazilo. Znovu totiž začalo pršet. Meteorologové očekávají, že místy spadnou za 48 hodin i desítky milimetrů srážek.