Starší 50 let mohou v Itálii do práce jen s očkováním či po uzdravení z covidu

Pokuta 600 až 1500 eur (až 36.700 Kč) hrozí v Itálii lidem starším 50 let, kteří přijdou do práce bez takzvaného superzeleného pasu, tedy osvědčení o očkování proti covidu-19 či nedávném prodělání této nemoci.

Sicílie, Itálie.

V případě opakovaného porušení tohoto opatření, která začalo v Itálii platit dnes, přijdou i o část platu. Informují o tom místní média. Lidem mladším 50 let stačí pro vstup na pracoviště nadále jen negativní test na koronavirus.

Pokud zaměstnanec starší 50 let přijde na pracoviště čtyři dny bez superzeleného covidového certifikátu, pátý den se mu zastaví vyplácení mzdy. Jinak ale nesmí být disciplinárně postižen ani o práci nesmí kvůli tomu přijít, uvedl server stanici Sky TG24. Nová povinnost se netýká lidí, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů. Jim ale musí zaměstnavatel přidělit práci mimo kolektiv, budou muset například pracovat z domova. Opaření by mělo podle vládního dekretu trvat do 15. června.

Pro lidi starší 50 let platí v Itálii už od 1. února povinnost očkování proti covidu-19 pod pokutou sto eur. Mladší 50 let očkováni být nemusí a na pracoviště jim stačí takzvaný zelený pas, tedy potvrzení o negativním testu na koronavirus. Povinnost covidových pasů potvrzujících očkování, prodělání covidu-19 či negativní test na koronavirus, zavedli v Itálii na pracovišti pro všechny zaměstnance loni v říjnu. Dvě úrovně covidových certifikátů vytvořila italská vláda loni v prosinci.

Superzelený pas je v Itálii vyžadován pro většinu volnočasových aktivit. Potřeba je při vstupu do restaurací, kin, veřejné dopravy, sportovních center, muzeí či na lyžařské vleky. Nižší úroveň certifikátu, tedy s negativním testem, je od začátku tohoto měsíce nutná i pro návštěvu pošty, bank a většiny obchodů, výjimkou jsou lékárny či obchody s potravinami a základním zbožím, včetně například potřeb pro domácí mazlíčky.

Se zlepšující se epidemickou situací nicméně i Itálie některá opatření zmírňuje, například od minulého pátku už tam nejsou povinné roušky na veřejnosti venku, výjimkou jsou větší shromáždění. Dalšího zmírnění by se Italové mohli podle místních médií dočkat příští měsíc. Jako první by mohla padnout povinnost základního covidového certifikátu pro návštěvy bank, obchodů či kadeřnictví.

V Itálii platí stále nouzový stav, který vláda vyhlásila před dvěma lety kvůli pandemii covidu-19 a opakovaně ho se souhlasem parlamentu prodlužovala. Nouzový stav má skončit 31. března a jeho další prodloužení se neočekává. Jeho konec ale podle místních médií neznamená automaticky konec covidových pasů ani dalších protikoronavirových opatření.

Témata: očkování | Itálie

Pavel je v Německu, Steinmeier ocenil přátelské vztahy obou zemí

21.03.2023 12:05 Aktualizováno Českou republiku a Německo pojí velmi blízké přátelství. V Berlíně to dnes po jednání s novým…

Si Ťin-pching pozval Putina, ať letos přijede do Číny, informují agentury

21.03.2023 11:46 Čínský prezident Si Ťin-pching během své návštěvy Moskvy pozval šéfa Kremlu Vladimira Putina v…

Biden dnes podepsal zákon, který má vést k zveřejnění poznatků o původu…

21.03.2023 09:07 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon, který má vést k zveřejnění poznatků o původu…

Ruská armáda se na Ukrajině snaží o alespoň okrajové zisky

21.03.2023 08:33 Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své…

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku překročil 50.000

20.03.2023 22:20 Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké…

Macronova důchodová reforma je přijata

20.03.2023 20:22 Penzijní reforma zahrnující zvýšení hranice odchodu do důchodu na 64 let dokončila cestu…

Francouzské opozici se nepodařilo svrhnout Macronovu vládu

20.03.2023 19:26 Aktualizováno Francouzská opozice dnes neuspěla v parlamentu s návrhem na vyslovení nedůvěry vládě Emmanuela…

Země podle OSN dosáhne úrovně kritického globálního oteplení už v příštím…

20.03.2023 18:08 Aktualizováno Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před…

Rusko je podle Putina otevřené jednáním ohledně Ukrajiny

20.03.2023 17:58 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Kremlu sešel na neformální schůzce se svým ruským…

Putin uplácí Afriku, slibuje jí bezplatné potraviny

20.03.2023 15:43 Rusko bezplatně poskytne africkým zemím potraviny, pokud po 60 dnech neprodlouží dohodu s Ukrajinou…

Související:

Nejnovější