Stasi v 80. letech sbírala informace na současného kancléře Scholze

Olaf Scholz
Olaf Scholz, foto: Facebook Olaf Scholz
Pavel Dratva , ČTK 13. ledna 2022 20:05
Sdílej:

Bývalá východoněmecká tajná policie Stasi v 80. letech shromažďovala informace na nynějšího německého kancléře Olafa Scholze, který se tehdy angažoval v organizaci mladých sociálních demokratů. Vyplývá to z materiálů spolkového archivu, o nichž informoval bulvární deník Bild. Šéf německé vlády dnes podle agentury DPA uvedl, že si špehování byl vědom.

Scholz, který je povoláním právník, žil v 80. letech v Hamburku. Do bývalé Německé demokratické republiky (NDR) cestoval několikrát coby tehdejší předseda mládežnického sdružení Sociálnědemokratické strany Německa (SPD).

Scholz dnes řekl, že ho zpráva deníku nepřekvapila. "Samozřejmě jsem si vědom, že jsem byl špehován," řekl novinářům. "Hezké to není, ale prostě je to tak," dodal. Řekl také, sám do spisu Stasi nikdy nenahlížel.

Podle dokumentů východoněmecké tajné policie její agenti identifikovali Scholze jako "profesionála ze staré politické školy, který má velký vliv". Nařídili svým kolegům, aby Scholzovi a jeho společníkům poskytli při návštěvě východního Berlína zvláštní zacházení, například "víza bez poplatků" či "zdvořilé odbavení bez celní kontroly". Rovněž mu byl povolen vstup bez požadované výměny valut v kurzu výhodném pro NDR.

Budoucí kancléř byl spolu s desítkou dalších kolegů z SPD sledován i při návratu do Hamburku. Zaměřilo se na něj hned několik východoněmeckých agentů působících v západním Německu, kteří v letech 1978 a 1987 o Scholzovi a mladých sociálních demokratech vypracovali celkem 19 zpráv.

V průběhu 80. let měla Stasi v západním Německu více než 1500 informátorů, kteří jí předávali informace o významných politických osobnostech. Některé z informací o Scholzovi byly předány také sovětské tajné službě KGB, vyplývá dále z dokumentů. KGB se Stasi úzce spolupracovala a v jejím berlínském ústředí měla svou kancelář.

Stalo se
České celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová brečela před lidmi. Známe důvod

Agáta Hanychová má velký důvod slavit. V pondělí si totiž odnesla jednu z cen z předávání ocenění Podcast roku. Na fanoušky se snaží působit dojmem, že ji to překvapilo. Zvlášť po tom, co se před několika měsíci stalo mezi ní a někdejší kolegyní a kamarádkou Ornellou Koktovou. 

České celebrity
Dagmar Havlová

Dagmar Havlová zasadila další ránu Knihovně Václava Havla

Bývalá první dáma Dagmar Havlová se rozhodla odvolat souhlas s užíváním jména bývalého českého a československého prezidenta, který dosud měla Knihovna Václava Havla. Havlová je připravena poskytnout nejrůznější materiály týkající se Havla blíže nespecifikované veřejné instituci.

Světové celebrity
Taylor Swift

Taylor Swift dostala před svatbou od slavné zpěvačky důležitou radu!

Zpěvačka Este Haimová se podělila o manželskou radu pro svou blízkou kamarádku Taylor Swiftovou, kterou v červenci čeká svatba s hvězdou NFL Travisem Kelcem. Čtyřicetiletá Haimová, která se nedávno provdala za podnikatele Jonathana Levina, budoucím nevěstám doporučuje především to, aby si svůj speciální den maximálně užily. Sama přiznala, že byla během vlastního svatebního dne tak ochromená emocemi, že se zapomněla na chvíli zastavit a celý moment pořádně vstřebat, což je věc, kterou by zpětně udělala jinak.

Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Zadržený muž s policisty spolupracuje, čeká ho výslech

Policie po úspěšném konci rozsáhlého úterního pátrání po ozbrojeném muži zahájila vyšetřování neobvyklého případu. Zadržený podle dostupných informací spolupracuje se strážci zákona. Dotyčného čeká výslech. Zatím není jasné, zda muž bude z něčeho obviněn.