Vláda dnes podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) schválila příspěvek na dočasné nouzové přístřeší například v tělocvičnách 200 korun za osobu a noc včetně stravy bez ohledu na to, zda se bude jednat o dospělého nebo dítě. V jiných ubytovacích zařízeních bude dotace státu činit 250 korun bez stravy. Ministři počítají s tím, že částku ještě navýší kraje.
Dvěma třetinami by se na příspěvku pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny v penzionech či hotelech podílel stát, třetinou kraje. Rakušan to řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.
Prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek dnes zopakoval, že hoteliéři už poskytli tisíce lůžek pro uprchlíky zdarma, ale v případě většího počtu pokojů to již není možné a potřebují pokrýt alespoň náklady. Ty činí 500 korun za lůžko na noc. Upozornil, že vláda s oborovými organizacemi příspěvky nekonzultovala.
Pokud na ubytování přispějí třetinou kraje, půjde podle Rakušana o částku kolem 350 korun. "Ta už je přijatelná i z pohledu hejtmanů," řekl. Doplnil, že vláda před létem bude mapovat, jak to vypadá s ubytovacími kapacitami a jak odpovídají zvolené příspěvky.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) doplnil, že 500 korun za noc na člověka mu připadá moc. Připustil, ale že ve vyšších kategoriích ubytování je taková částka možná. Vláda podle něj i proto dává přednost ubytování v bytech. V komerčních ubytovacích provozech by matka se dvěma dětmi musela zaplatit 1500 korun za den, za 30 dnů by to bylo 45.000 korun. "Ať se na mě nikdo nezlobí, to je mimo realitu veřejných rozpočtů. Nejenom státu, ale i krajů a obcí. A sami si řekněme, zda je to ta cena, která by mohla být například bez zisku," uvedl.
Velká část členů České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí podle jejího předsedy Matěje Koutného poskytla ubytovací kapacity pro uprchlíky bez nároku na odměnu. "Pokud bude finální příspěvek ve výši 250 korun na osobu a noc, a ubytovatelé v soukromí nebudou z podpory vyjmuti jako v minulosti například z covidových kompenzací, věřím, že může být tato výše dostatečná pro to, aby někteří ubytovatelé své kapacity mohli držet na delší období," řekl. Dodal, že čím vyšší podpora bude, tím více ubytovatelů si bude moci dovolit pomoci. U částky 250 korun by se týkala těch, kteří nemovitosti vlastní a mají pouze provozní náklady spojené například s platbou energií. Pokud by příspěvek činil 500 korun, jak požadují hoteliéři, budou si podle Koutného moci dovolit pomáhat i ti, kteří splácejí úvěry, či hradí nájemné.
Volná lůžka mohou běženci z Ukrajiny vyhledat na portálu Hotel.cz/pomoc. Ubytování už jich takto našlo zhruba 1700. Ze zveřejněných nabídek je 52 procent zdarma, zbytek provozovatelé poskytují s výraznou slevou. Průměrná cena při placené rezervaci pro Ukrajince činí 288 korun za osobu a noc, uvedl za Hotel.cz Milan Petr. Ve vyhledávači je aktuálně aktivních 233 hotelů, dodal.
V ČR je nyní podle dat od mobilních operátorů odhadem 270.000 uprchlíků z Ukrajiny. Cizinecké policii se jich k úterku nahlásilo zhruba 95.000, uvedlo ministerstvo vnitra na twitteru.
Příspěvek na ubytování uprchlíků by mohl činit 3000 Kč na osobu na měsíc
Lidé, kteří u sebe doma či ve svých bytech ubytují uprchlíky, by mohli dostávat na ubytovanou osobu solidární příspěvek 3000 korun měsíčně. Nejvýš by ale stát na domácnost poskytoval 9000 korun měsíčně. Návrh podpory pro soukromé ubytovatele představil dnes po jednání vlády vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
"Je to ubytování v rodinách, je to ubytování v bytech, je to ubytování takové, které z našeho pohledu a z pohledu odborníků přináší největší možnost adaptace na život v ČR. Pokud se někdo dostane k někomu do rodiny, tak ta pomoc je samozřejmě přirozená. Člověk se lépe orientuje ve městě a v podmínkách, kam právě přišel," uvedl Rakušan.
Návrh vládního nařízení s částkou a podmínkami jejího přidělení připravilo ministerstvo práce. Vláda by mohla předpis schválit příští týden poté, co začne platit nový zákon o zaměstnávání a zabezpečení uprchlíků, který se solidárním příspěvkem počítá. O normě by měl ve čtvrtek rozhodovat Senát a poté ji dostane k podpisu prezident. "Příští týden předložím na jednání vlády návrh nařízení, 3000 korun na měsíc na osobu, maximálně 9000 korun na měsíc a bude to platit i za měsíc březen," uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Podle původního návrhu ministerstva práce měli soukromí ubytovatelé dostávat na ubytovanou osobu na měsíc 1000 korun, nejvýš ale 5000 korun na domácnost. Podle zástupců některých organizací a institucí byla tato částka nízká a její navýšení by zvedlo ochotu lidí byty poskytnout.
Jurečka zároveň opět vyzval české domácnosti, aby zvážili ubytování uprchlíků, pokud mají volný pokoj. "Je to pro všechny výhodnější než ubytovávání maminek s dětmi ve velkých tělocvičnách. A také adaptace na nové prostředí bývá v zázemí domácnosti snadnější," konstatoval.
"Jsem rád, že vláda našla shodu na vyšší částce, než jsme původně navrhovali. Ta má motivovat české domácnosti, aby pomáhaly příchozím v té základní potřebě, kterou pro život s dětmi v ČR mají, tedy poskytnutí střechy nad hlavou, o kterou kvůli válce přišli," dodal ministr.
Česko již vydalo přes 170.000 speciálních víz pro Ukrajince
Přes 170.000 lidí zasažených ruskou invazí na Ukrajině již dostalo v Česku speciální víza. V úterý jich vnitro udělilo téměř 10.000. Na cizinecké policii a v asistenčních centrech se zaregistrovalo více než 94.500 uprchlíků, v úterý jich přibylo zhruba 4300. Děti do 15 let svůj pobyt ohlašovat nemusí. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra na twitteru.
O víza mohou žádat nejen lidé, kteří z Ukrajiny uprchli po zahájení ruské agrese, ale například i ti, kteří v Česku žijí déle, končí jim pobytové oprávnění a museli by se jinak na Ukrajinu vrátit. Na cizinecké policii se uprchlíci musí registrovat do 30 dnů po příjezdu.
Vláda v pondělí rozeslala hejtmanům návrh přerozdělovat uprchlíky mezi jednotlivé regiony podle počtu obyvatel a daňových příjmů. Kabinet by měl o přeposílání lidí jednat dnes. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pondělí uvedl, že určité formy pevných umístěnek do krajů budou nutné, protože kapacity v Praze a ve Středočeském a Jihomoravském kraji se dostávají nad limit.
Komplikace nastaly v úterý vpodvečer v provozu pražského metra na lince C. Policie pátrala po muži, který se chtěl projet tunely na soupravě metra. Cestující museli během omezení provozu jezdit autobusy.
Jednou už se operace malého Arnolda, který se na jaře narodil jako třetí potomek Karlose a Lely Vémolových, odkládala. Tehdy byli na vině lékaři. K druhému odkladu už dochází zcela neplánovaně. Maminka chlapce odhalila, co se stalo.
Americký prezident Donald Trump prozradil, že se již po mítinku na Aljašce znovu spojil s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Šéf Kremlu podle Trumpa nadále projevuje vůli se dohodnout na ukončení konfliktu na Ukrajině. Obě hlavy státu společně řešily i otázku jaderného odzbrojení.
Konec hry. Lukáš Langmajer a Jitka Boho už opravdu definitivně potvrdili, že tvoří pár. Jako první se už o víkendu chopil iniciativy herec, ale po chvíli si vše rozmyslel a vyznání ze sociálních sítí smazal. Dnešní psaní z pera modelky už na internetu zůstává.
Petra Kvitová v pondělí definitivně ukončila veleúspěšnou tenisovou kariéru. Odehrála poslední zápas po comebacku po mateřské pauze. V duelu prvního kola amerického grandslamu US Open uhrála jediný gem a prohrála hladce ve dvou setech.
Česko v pondělí po poledni zasáhlo zemětřesení. Země se otřásla v okolí vodní nádrže Orlík na pomezí středních a jižních Čech, přístroje ukázaly dva a půl stupně na Richterově stupnici.
Česko si dnes připomene legendární zpěvačku Hanu Zagorovou. Jsou to totiž tři roky od její smrti. Na milovanou manželku bude nepochybně myslet i vdovec Štefan Margita, který v těchto dnech poprvé připustil novou lásku.
V září začne nejprve meteorologický a následně i astronomický podzim. Léto se každopádně chýlí ke konci, což vyplývá i z dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teploty totiž budou týden od týdne pozvolna klesat.
Simona Krainová si i po padesátce udržuje skvělou postavu, což samozřejmě není zadarmo. Podle některých lidí to však s hubnutím až přehání. Modelka si tak vyslechla nařčení z anorexie, na které se rozhodla ostře reagovat.
Neobvyklý případ řešili policisté v neděli večer v Praze a jejím okolí. Muž u Vraného nad Vltavou napadl několik osob na lodi, které se zmocnil a odjel s ní na Berounku v Radotíně, kde uvízl. Tam byl nakonec zadržen, informoval webnovinky.cz.
O víkendu nás sice ještě čeká letní počasí, podle ČHMÚ.cz se ale tropů nedočkáme.
Ve svém nejnovějším prohlášení na Instagramu Britney Spears prozradila šokující detaily o svém nešťastném manželství se Samem Asgharim. Přestože mnoho fanoušků manžela chválilo, že ji podporoval v době, kdy bojovala za zrušení opatrovnictví, ona teď tvrdí, že si ho vzala jen proto, aby se vyrovnala s bolestí ze ztráty kontaktu se svými syny.