Stát nadále nepočítá s on-line hlasováním během voleb

Zákon o elektronizaci správy voleb chce ministerstvo vnitra prosadit ve vládě do konce ledna. S hlasováním on-line či poštou návrh nepočítá, podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) to bude záležet na dohodě parlamentních stran. Ministr kvůli tomu ustavil pracovní skupinu, která se má poprvé sejít koncem listopadu. Konkrétní závěry od ní bude chtít během příštího roku, řekl dnes Rakušan novinářům. Zákon by měl platit od ledna 2026.

Volby, ilustrační fotografie.

"Já bych v příštím roce chtěl nějaký výsledek, který bude mapovat politickou vůli k nějakým dalším změnám i názory odborníků," uvedl dnes Rakušan k činnosti pracovní skupiny a možnosti doplnit zákon například o elektronické hlasování. Ministr řekl, že je zastáncem korespondenční formy hlasování minimálně pro Čechy žijící v zahraničí, což loni navrhl Senát. Podle Rakušana se na základních principech zákona shodli šéfové všech stran vládní koalice.

K hlavním novinkám zákona, který ministerstvo předložilo v květnu, patří zavedení jednoho volebního dne místo dvou. Vnitro už dříve sdělilo, že Česko je v Evropské unii posledním státem se dvěma volebními dny - pátkem a sobotou. Lidé by nově podle návrhu zákona mohli hlasovat vždy v pátek od 07:00 do 22:00. Měli by na to 15 hodin, tedy o hodinu déle než při současných dvou dnech. Jednodenní volby by odstranily problém se zabezpečením volebních schránek během noční přestávky, uvedl ministr. "Dvoudenní volby považujeme za historický relikt," řekl.

Kvůli zavedení jednodenních voleb by však podle dřívějších informací vnitra měli mít lidé i možnost hlasovat v předstihu vždy ve středu před volebním dnem na obecním úřadu. Obecní, krajské a senátní volby by se měly konat o prvním říjnovém týdnu vždy v pátek. Cílem je zabránit posunování termínu voleb směrem k létu.

Vnitro chce také uspořit až 15 milionů korun na papíru pro hlasovací lístky. Jména kandidátů pro senátní a prezidentské volby by totiž nově byla seřazená na jednom lístku, nikoli na samostatných lístcích. Volební lístky by pak lidé dostávali až před hlasováním ve volebních místnostech nebo na obecních úřadech v případě hlasování v předstihu.

Zákon počítá i s vytvořením informačního systému správy voleb, který bude obsahovat jednotný seznam voličů a okrskových volebních komisí, registr kandidátních listin a přinese možnost podávat kandidátní listiny prostřednictvím elektronického formuláře. To by mělo odstranit chybovost při předkládání kandidátek, uvedl ministrův náměstek Petr Vokáč. Vytvoření systému bude podle něj stát 200 milionů korun a provoz 20 až 40 milionů ročně. Stejné náklady by podle Vokáče byly i na zavedení elektronického hlasování.

Voliči si budou moci požádat o voličský průkaz elektronicky na kterémkoli volebním úřadě, v případě komunálních voleb s ním budou moci nově hlasovat na kterémkoli místě v domovské obci, tedy například i v nemocnici, uvedl ředitel odboru voleb na ministerstvu Tomáš Jírovec. Zákon je spojený se změnou ústavy, která by měla v duchu předchozích dohod zafixovat senátní obvody na 12 let tak, aby se neměnily kvůli změně počtu obyvatel každé dva roky při obměně třetiny horní komory.

Zákon o správě voleb by měl podle Vokáče zastoupit původně připravovaný podrobnější volební kodex a sjednotit volební pravidla do jedné normy. Zavedení jednodenních voleb navrhovalo ministerstvo vnitra už před dvěma lety, tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO) jej ale neprojednala.

Policie uzavřela D3 ve směru do Prahy, uvízly tam kamiony

06.12.2022 10:34 Aktualizováno Policie uzavřela dálnici D3 ve směru od Tábora do Prahy. Kvůli silnému sněžení na dálnici uvízlo…

Ministerstvo vnitra hájí registraci prezidentské kandidátky Rohanové

06.12.2022 09:14 Ministerstvo vnitra podle vlastního výkladu právní úpravy nemělo jinou možnost, než kandidátku na…

Sníh komplikuje dopravu, nejvíce na jihu Čech. Tisíce míst jsou bez…

06.12.2022 09:09 Sníh dnes ráno komplikuje dopravu, problémy jsou zejména na jihu Čech a na Benešovsku a Kutnohorsku…

Ministr Kupka povolil stavbu posledního úseku D1 u Přerova

05.12.2022 21:59 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro…

Státní příspěvek pro klokánky by se mohl od ledna zvýšit o deset procent

05.12.2022 13:39 Státní příspěvek pro klokánky a podobná zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP) by se mohl od…

České korunovační klenoty budou vystaveny v lednu ve svatovítské katedrále

05.12.2022 12:49 Aktualizováno České korunovační klenoty budou vystaveny 17. až 21. ledna. Lidé si je budou moct netradičně…

Letadlo easyJet do Bristolu nouzově přistálo v Praze kvůli možnému…

05.12.2022 06:37 Aktualizováno Letadlo společnosti easyJet směřující z Polska do Británie bylo v noci na dnešek odkloněno na…

Na Černé hoře o víkendu tisíc lyžařů a výletníků. Lyžařská sezóna…

04.12.2022 18:36 Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K…

V Česku už jsou na plánovaném cvičení první ukrajinští vojáci

04.12.2022 15:42 Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení,…

Ministerstvo průmyslu eviduje přes 1000 žádostí velkých firem o podporu…

04.12.2022 13:20 Ministerstvo průmyslu a obchodu v polovině týdne evidovalo přes 1000 žádostí velkých firem o…

Související:

Nejnovější