Stát nakoupí na příští rok trakční elektřinu pro provoz na železnici za zastropované ceny. Potřebný objem pro celý rok už má rezervovaný, detaily nákupu dokončí v příštích dnech až týdnech. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo dopravy.
Tuzemská železnice ročně spotřebuje 1,3 terawatthodiny elektřiny. Energii dodává do trakčního vedení, kde ji odebírají vlaky jednotlivých dopravců. V posledních letech byl dodavatelem železničářů ČEZ ESCO. Ceny elektřiny na německé burze vzrostly v minulých týdnech o stovky procent a atakovaly hranici 700 eur (asi 17.200 Kč) za megawatthodinu.
"Dopravce jsem informoval o podrobnostech pondělního rozhodnutí naší vlády, díky němuž dojde k zastropování ceny nákupu silové trakční elektřiny na maximálně 200 eur (asi 4900 Kč) za megawatthodinu. Díky zastropování ceny máme konečně jistotu, kolik nás to bude maximálně stát, a dopravci mohou s touto částkou počítat ve svých hospodářských plánech," uvedl dnes ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Mluvčí ministerstva František Jemelka pro ČTK upřesnil, že stát už má celkový objem pro příští rok na trhu zarezervovaný. "Procesní detaily nákupu vyřešíme v následujících dnech a týdnech," podotkl.
Stát se snažil najít dodavatele elektřiny pro železnici na burze už během června, nikdo se však nepřihlásil. Vysoké ceny energií na trhu trápily i tuzemské dopravce. Šéf Svazu dopravy Oldřich Sládek v minulých týdnech varoval, že bez zásahu vlády bude situace na trhu s energiemi pro všechny železniční dopravce likvidační.
Vláda v pondělí oznámila, že maximální ceny pro maloodběratele u silové elektřiny stanoví na šest korun včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh), u plynu na tři koruny za kWh. Opatření by mělo platit i pro samosprávy či veřejný sektor prostřednictvím státního obchodníka s energiemi. Vláda vedle toho podle premiéra Petra Fialy (ODS) připravuje opatření pro větší podniky a průmysl, o tom by měla jednat dnes.
Ministerstvo dopravy zároveň pokračuje v jednání s Evropskou komisí o odpuštění plateb dopravců za obnovitelné zdroje zpětně za tento rok a po celý příští rok. "I to pomůže našim dopravcům překonat toto těžké ekonomické období," dodal Kupka.
Veronika Arichteva začíná být po nejtěžších okamžicích svého života opět aktivní na sociálních sítích. Ačkoliv v pondělí 17. listopadu nebyla v Česku, důležitost státního svátku si připomněla. Nebýt událostí v roce 1989, nemohla by se včera ozvat ze zahraničí.
Česko se během uplynulého víkendu naposledy rozloučilo s kardinálem Dominikem Dukou. Obřadu se zúčastnil i prezident, který se objevil po boku exprezidentů Václava Klause a Miloše Zemana. Proč s Petrem Pavlem nepřišla do katedrály jeho žena?
Česko se o uplynulém víkendu rozloučilo s kardinálem Dominikem Dukou. Ve svatovítské katedrále na Pražském hradě v sobotu nechyběla ani herečka Jiřina Bohdalová. Jak bude legenda kinematografie na duchovního vzpomínat?
Česko má za sebou poslední prodloužený víkend letošního roku, který si nepochybně užili i školou povinné děti. Ještě jedno delší volno je ale v kalendářním roce 2026 čeká. Přijde v jeho samém závěru.
Jednou z událostí v českém šoubyznyse letos byl rozchod Hynka Čermáka s manželkou Veronikou Mackovou. Charismatický herec nyní naznačil, že jedním z důvodů rozpadu manželství mohla být i jeho herecká práce.
Předseda ANO Andrej Babiš je nadále jediným kandidátem hnutí na premiéra, řekl místopředseda zmíněného subjektu Karel Havlíček. Reagoval tak na pondělní vyjádření prezidenta Petra Pavla. Hlava státu trvá na tom, aby Babiš vysvětlil veřejnosti, jak vyřeší svůj střet zájmů.
Není tajemstvím, že Dara Rolins se podrobila estetickému zákroku, s jehož výsledkem ještě není spokojená. To zaujalo Ornellu Koktovou, které se to zdá být zvláštní. Dokonce poukázala na případy žen ze zahraničí, u nichž si všechno sedlo výrazně rychleji.
Meteorologové vidí v nejnovějším dlouhodobém výhledu až do poloviny prosince. Vývoj počasí v Česku by se neměl vymykat očekáváním. Předpokládá se další pokles teplot, takže sněžit by mohlo i v nižších polohách.
V Česku se předávají ocenění i u příležitosti listopadového státního svátku. Šest osobností obdrželo od ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (za Spolu) Medaili Za zásluhy o diplomacii. Ministerstvo o tom informovalo na webu.
Dara Rolins má za sebou bratislavské koncerty, kde nemohl chybět ani její partner Pavel Nedvěd. Někdejší vrcholový sportovec nešetřil superlativy na adresu své milé. Takovou show prý u nás dokáže udělat jen ona.
Prezident Petr Pavel připustil, že může hnutí ANO požádat o jiného kandidáta na premiéra kvůli trvajícímu střetu zájmů předsedy hnutí Andreje Babiše. Pavel nadále trvá na tom, aby Babiš veřejně předložil řešení problému, který brání jeho jmenování do čela vlády.
Agáta Hanychová a Pavel Novotný si nedávno vyměnili vzkazy přes média, ale napětí mezi nimi tím ani zdaleka nepominulo. Důkazem jsou nejnovější slova influencerky, která dala jasně najevo, že si za tím, co řekla poprvé, stojí.