Vláda souhlasila s nákupem mrazicích boxů pro uskladnění vakcín proti covidu-19, zveřejnila to ve výsledcích jednání na webu. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) pořídí 50 boxů, kam se vejde šest milionů dávek očkovací látky Comirnaty od Pfizer/BioNTech. Odhadovaná cena je asi 12,5 milionu korun. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády, který má ČTK k dispozici.
Zdravotní pojišťovny vybraly na začátku října distributora této vakcíny, který ji bude rozvážet i do ordinací praktických lékařů. Ve výběrovém řízení ale počítaly, že by skladoval maximálně tři miliony dávek najednou, píše se v dokumentu.
Výběrové řízení vyhrála firma Avenier, jejímž předsedou dozorčí rady je exministr Roman Prymula. Podle informací ČTK ale smlouva zatím není podepsaná. "Zadávací podmínky mimo jiné stanovily podmínku pro distributora na uskladnění tří milionů dávek očkovací látky Comirnaty, jako maximálního možného množství, které bude dodáno v rámci jednoho čtvrtletí," uvádí dokument.
Až po ukončení zakázky ale ministerstvo zdravotnictví dostalo informace o harmonogramu dodávek pro příští rok od výrobce. Podle materiálu má firma všechny vakcíny dodat od ledna do června 2022. "Skladovací kapacity vybraného distributora, ani v kombinaci se skladovacími kapacitami dosavadních dodacích míst tak nebudou dostačující pro uskladnění veškerých dodávek," píše se v materiálu.
Kapacity nebudou dostatečné ani v případě, že by Česko darovalo nebo prodalo část dodávek do zahraničí. "S ohledem na dosavadní zkušenosti spolupráce s výrobcem Pfizer, lze očekávat, že k těmto krokům budeme moci přistoupit až po jejich dodání na území ČR a bude tedy třeba je v mezidobí skladovat," uvádí v textu ministerstvo zdravotnictví. Zároveň uvádí, že smlouva s pojišťovnami se týká jen vakcín, které budou poskytnuty českým pojištěncům. Distributor nebude placený za skladování těch ostatních.
V současné době Pfizer/BioNTech rozváží vakcíny do 35 distribučních míst v nemocnicích ve všech krajích, jejich celková maximální kapacita je asi dva miliony dávek. Očkovací látku Comirnaty je možné skladovat šest měsíců při teplotě minus 60 až minus 90 stupňů Celsia. Životnost poptávaných mrazicích zařízení je deset a více let, mohou tak být podle ministerstva případně využity i pro běžný provoz příspěvkových organizací resortu.
Z meteorologické zimy zbývají poslední dva týdny, takže meteorologové už začínají tušit, jak bude vypadat začátek jara. Odpověď nabídli v pravidelném měsíčním výhledu, který v pondělí zveřejnili na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nemocnost akutními respiračními infekcemi zůstává v Česku na relativně vysoké úrovni. Uvedl to Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pravidelné pondělní zprávě. V uplynulých dnech ale došlo k nepatrnému poklesu.
Valentýn je za námi. I proto si zřejmě současná partnerka herce a komika Štěpána Kozuba řekla, že se k němu konečně veřejně přihlásí. Učinila tak prostřednictvím instagramového příspěvku, který obsahuje dojemné vyznání lásky.
Slovensko eviduje první útok medvěda na člověka v letošním roce. K události došlo o víkendu nedaleko Ružomberoku. Šelma nepřežila, jeden z napadené dvojice mužů ji v sebeobraně zastřelil. Druhý člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici. O případu informovala TV JOJ.
StarDance se na televizní obrazovky vrátí až na podzim, ale už v únoru je potvrzena jedna důležitá změna ve složení poroty. Česká televize ve čtvrtek v reakci na spekulace oznámila návrat Zdeňka Chlopčíka.
Novým kandidátem hnutí Motoristé sobě na funkci ministra životního prostředí se stal poslanec Igor Červený. Tuto informaci potvrdil v pondělí po vládním jednání premiér Andrej Babiš s tím, že příslušný návrh již odeslal prezidentu Petru Pavlovi. Předseda vlády zároveň ocenil konstruktivní přístup Motoristů k řešení personální otázky, která v posledních dnech zatěžovala vztahy mezi kabinetem a Hradem.
Sníh na řadě míst zasypal Česko již v uplynulých hodinách, ale ještě to není konečná. Vyplývá to z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Místy může napadnout dalších až 10 centimetrů sněhu.
Český hokej v neděli bojoval o větší naději na úspěch na olympijských hrách, ale nebylo to všechno. Už 54 let připadají na 15. února narozeniny jedné hokejové legendy. Jaromír Jágr je od včera zase o rok starší, přesto stále nepověsil brusle na hřebík.
Českou hudební obec zasáhla o uplynulém únorovém víkendu smutná zpráva. Ve věku 72 let zemřel Pavel Klikar, zakladatel Originálního pražského synkopického orchestru či souboru Musica Antiqua Praha.
Možná si ještě vzpomenete, že podnikateli Leonu Tsoukernikovi, jenž je známý i díky vřelým vztahům s českými celebritami, šlo loni o život. Incidentem, který to zapříčinil, se zabývala policie. A podle nejnovějších informací dospěla k obvinění dvou osob.
Princezny Beatrice a Eugenie se ocitly v nezáviděníhodné situaci kvůli novým odhalením v kauze Jeffreyho Epsteina. Přestože samy nebyly z ničeho obviněny, jména dcer prince Andrewa a Sarah Fergusonové figurují v uniklých e-mailech mezi jejich rodiči a usvědčeným pedofilem. Tato spojitost nyní začíná negativně ovlivňovat jejich společenský život a postavení.
Jeremy Clarkson čelí žalobě po vážném úrazu, který se stal v areálu jeho hospody The Farmer's Dog. Osmašedesátiletá babička Elizabeth Palmby si při návštěvě podniku v Cotswoldu zlomila žebra a utrpěla hlubokou řeznou ránu na ruce. Zranění jí způsobily ostré kovové kryty v prostoru parkoviště, které měly zakrývat kaluže.