Stát požádal o licenci na obchodování s elektřinou a plynem pro společnost Prisko, jejímž je vlastníkem. Úkolem firmy bude nakoupit za zvýhodněnou cenu proud pro veřejnou sféru, řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) webu Hospodářských novin. Prisko ale nebude finálním státním obchodníkem, pouze vykryje čas potřebný na vytvoření nové firmy, uvedl ministr.
Prisko, vlastněné ministerstvem financí, se rozhodl Stanjurův úřad využít jako obchodníka s energiemi proto, že je to rychlejší než vznik nové firmy či agentury, kterou připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. "Budeme ho mít v záloze. Předpokládám, že je potřeba to udělat ještě letos. A u nově založené organizace si nejsem jistý, že je to možné stihnout," uvedl ministr.
Státní společnosti Prisko byla založena v roce 1992 při privatizaci mladoboleslavské automobilky do rukou společnosti Volkswagen. Ministerstvo financí jejím prostřednictvím vlastní 100procentní podíl v těžební společnosti OKD.
Varianty vzniku státního obchodníka s energiemi by měl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) představit vládě ve středu. I nově vzniklý subjekt si pak má zažádat o licenci pro obchodování s energiemi. Stát tak bude mít výhledově zřejmě dva obchodníky s energiemi, uvedl server HN.cz.
Zřízení státního obchodníka s energiemi je podle Síkely nejrychlejší cestou, jak pomoci například krajům, obcím nebo nemocnicím, řekl dnes novinářům. Pokud by se energie nakupovala za vysoké ceny, poskytl by ji stát dále se slevou, aby byly energie dostupné.
Státní obchodník by měl získávat energie pro takzvané chráněné zákazníky tak, že mu výrobci nad určitou velikost budou muset prodat část produkce za předem stanovenou cenu. Výkupní cena podle Stanjury bude zahrnovat výrobní náklady plus přiměřený zisk. "Musíme to určit zákonem. Odpadnou tak debaty, zda ten prodej dělá firma s péčí řádného hospodáře a zda nemohla mít jinak větší zisk," řekl ministr Hospodářským novinám. Podle nich bude státní obchodník potřebovat nakoupit asi třetinu spotřeby elektřiny v Česku.
Zatím není jasné, zda bude mít státní obchodník podobu organizační jednotky státu, nebo samostatné právnické osoby. Obě řešení mají podle ministra Síkely výhody i nevýhody. Nutná kvůli tomu bude změna zákona, která se už připravuje. "Důležité je, že budeme mít obchodníka, ten nakoupí energie a poskytne je za přijatelné ceny veřejnému sektoru," řekl dnes Síkela. Do budoucna je podle něj možné, že stát využije státního obchodníka i za jiným účelem, než je jednorázový nákup energií pro veřejný sektor.
Slavný golfista Tiger Woods se opět ocitl v centru pozornosti z důvodů, které nemají nic společného se sportovními úspěchy. Po páteční vážné nehodě na Floridě, při níž převrátil svůj vůz Land Rover na bok, čelí padesátiletý sportovec obvinění z jízdy pod vlivem návykových látek a poškození cizího majetku. Ačkoliv dechová zkouška na alkohol byla negativní, Woods odmítl odevzdat vzorek moči, což rozvířilo vlnu spekulací.
Britská princezna Beatrice údajně vážně zvažuje, že opustí Spojené království a začne nový život ve Spojených státech. Hlavním impulsem pro toto radikální rozhodnutí je neutichající skandál jejího otce, bývalého prince Andrewa, který byl v únoru 2026 zatčen v souvislosti se svými vazbami na Jeffreyho Epsteina. Beatrice je podle blízkých zdrojů celou situací hluboce otřesena a cítí se ponížena neutuchající pozorností veřejnosti.
Princ Harry doufá, že se mu letos v létě podaří prolomit ledy a strávit se svou rodinou čas ve Velké Británii. Podle zdrojů webu The Sun z princova blízkého okolí by jednačtyřicetiletý vévoda ze Sussexu velmi stál o pozvání od svého otce, krále Karla III., do rodinného sídla Sandringham v Norfolku. Hlavní podmínkou pro takovou cestu však zůstává zajištění odpovídající bezpečnosti pro něj i jeho nejbližší.
Britský princ William se možná chystá na další změnu své image. Během návštěvy vojáků v Bulfordu ve Wiltshire vtipkoval o tom, že by mohl oholit svůj plnovous a nechat si pouze knír. Tato poznámka padla 26. března při setkání s příslušníky 1. praporu Merciánského pluku, kterému princ z Walesu z pozice čestného velitele přišel poděkovat po jejich návratu z půlročního nasazení v Estonsku.
Thomas Markle, otec vévodkyně ze Sussexu, prožívá ve svých 81 letech nečekaný životní zvrat. Poté, co musel podstoupit náročnou operaci a bojoval o život, našel štěstí v náručí o pětatřicet let mladší ženy. Jeho novou láskou se stala šestačtyřicetiletá zdravotní sestra Rio Canedo, která mu pomáhala s rekonvalescencí na Filipínách.
Britský král Karel III. sice nepobírá klasický plat, ale jeho majetek se odhaduje na úctyhodných 860 milionů dolarů. Podle žebříčku boháčů The Sunday Times pro rok 2025 patří k nejbohatším lidem v Británii. Financování jeho veřejného působení i soukromého života zajišťuje propracovaný systém tří hlavních zdrojů: Sovereign Grant, vévodství Lancaster a soukromé investice.
Zpěvačka Britney Spears se po několikatýdenní odmlce vrátila na sociální sítě. Její návrat na Instagram přichází poté, co byla začátkem března v Kalifornii zatčena za řízení pod vlivem návykových látek. Čtyřiačtyřicetiletá popová hvězda po tomto incidentu svůj profil dočasně smazala a stáhla se do ústraní, nyní se však svým fanouškům připomněla ve zcela jiném světle.
Princ Harry je podle královských expertů „extrémně rozhořčený a rozzuřený“ kvůli útokům směřujícím na jeho manželku Meghan Markle. Emoce v páru vzkypěly poté, co britský deník The Times začal zveřejňovat úryvky z připravované knihy Toma Bowera s výmluvným názvem Zrada: Moc, klam a boj o budoucnost královské rodiny. Publikace slibuje odhalení řady kontroverzních detailů ze soukromí Sussexů.
Hudební legenda a bývalý člen Beatles, sir Paul McCartney, se po více než pěti letech vrací na scénu s novou tvorbou. Jeho chystané album s názvem The Boys of Dungeon Lane slibuje hluboký ponor do vzpomínek na dětství v rodném Liverpoolu a odkrývá kapitoly jeho života z doby, kdy příběh nejslavnější kapely světa teprve začínal. První ochutnávkou z novinky je singl Days We Left Behind, který vyšel právě dnes a udává nostalgický tón celému projektu.
Filmový svět zasáhla smutná zpráva o odchodu herce Jamese Tolkana, který se do paměti diváků zapsal především jako nekompromisní ředitel Strickland z kultovní trilogie Návrat do budoucnosti. Herec zemřel ve čtvrtek ve věku 94 let v Saranac Lake ve státě New York. Informaci o jeho úmrtí potvrdil mluvčí rodiny i scénárista a producent Bob Gale.
Golfová legenda Tiger Woods má za sebou další dramatickou noc. Pětinásobný šampion turnaje Masters byl v pátek těsně před půlnocí propuštěn z vazby v okresní věznici Martin County na Floridě. Stalo se tak poté, co byl v odpoledních hodinách zatčen v souvislosti s vážnou dopravní nehodou, při které převrátil svůj vůz na střechu.
Manžel britské hvězdy Katie Price, Lee Andrews, odhalil velkolepé plány na „kouzelnou“ zimní svatbu ve Velké Británii. Přestože pár již uzavřel sňatek v Dubaji po velmi krátké známosti, Andrews tvrdí, že chystají ještě jeden, mnohem okázalejší obřad pro rodinu a přátele ve své vlasti.