Stát zvažuje nákup největších zásobníků plynu v Česku od RWE

Ministerstvo průmyslu a obchodu zvažuje, že by si stát koupil největší zásobníky zemního plynu v Česku. Jde o zařízení, které vlastní firma RWE Gas Storage z německé skupiny RWE. Úřad nákup zásobníků v minulých týdnech doplnil mezi projekty, kterými chce posílit energetickou infrastrukturu, a tím i bezpečnost země, uvedl dnes Radiožurnál.

RWE

Na takové projekty může čerpat peníze z Evropské unie v rámci programu RePowerEU. Na zásobníky chce žádat o 7,5 miliardy korun.

Už nyní má schváleno víc než 16 miliard korun, nyní se ale jedná o dalších penězích v rámci úprav Národního plánu obnovy. Například jen na produktovody a energetické sítě ministerstvo navrhuje získat celkem přes 25 miliard korun dotací, uvedl rozhlas.

Už dříve ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) uvedl, že bude chtít z fondu RePowerEU získat osm miliard korun na výstavbu nového česko-polského plynovodu Stork 2, který by umožnil zčásti nahradit dovozy plynu z Ruska. Dalších 6,5 miliardy korun má jít například na investice do elektrických přenosových sítí, které bude třeba posílit kvůli očekávanému boomu fotovoltaických elektráren.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Marian Piecha Radiožurnálu řekl, že nákup zásobníků plynu je jedna ze strategických věcí, o níž se ještě bude s Evropskou komisí jednat. "Budeme se ptát na to, zda v tomto případě lze využít evropské zdroje a za jakých podmínek. Informace, kterou od komise obdržíme, pak samozřejmě může ovlivnit i rozhodnutí o potenciálním nákupu těchto zásobníků," uvedl.

Firma RWE Gas Storage v Česku provozuje celkem šest podzemních zásobníků, což je většina těchto zařízení v zemi. Skladovat se v nich dá 2,7 miliardy metrů krychlových zemního plynu, což představuje zhruba třetinu roční spotřeby v Česku. V zimě by to vystačilo asi na dva měsíce.

Sama RWE se rozhodla svoji tuzemskou dceru RWE Gas Storage prodat už loni. Letos na jaře ale obchod zrušila. Přes původní velký zájem řady evropských firem totiž podle neoficiálních informací podal nabídku nakonec jen holding EPH miliardáře Daniela Křetínského. Zájem měl původně i polostátní ČEZ, nakonec se ale rozhodl do soutěže nejít.

Kromě RWE vlastní v Česku dva zásobníky plynu ještě skupina KKCG miliardáře Karla Komárka. Jeden z nich má napůl s ruským Gazpromem, který si však celou jeho kapacitu, kolem půl miliardy metrů krychlových, pronajal podle Radiožurnálu až do roku 2030. Ruská firma zásobník letos také neplnila, a Síkela proto využil novou úpravu zákona, která mu umožňuje "zabavit" kapacitu skladu pro ostatní. Plyn tam poté uložil ČEZ.

KKCG také začala letos se státem jednat o převzetí svého podílu v tomto zásobníku. V září podepsala s firmou Prisko vlastněnou ministerstvem financí dohodu o vzájemném porozumění ohledně budoucí transakce. Ministerstvo financí tehdy potvrdilo, že posuzuje nabídku KKCG ohledně potenciální akvizice jejich podílu. "Jednání stále probíhají," uvedla pro Radiožurnál mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Stoltenberg: Válka na Ukrajině se může vymknout kontrole a přerůst v…

09.12.2022 16:56 Válka na Ukrajině se může vymknout kontrole a přerůst v rozsáhlý konflikt mezi Ruskem a NATO, který…

České předsednictví Rady EU chce nastolit omezení cen plynu

09.12.2022 16:50 Čtyři dny před dalším mimořádným jednáním ministrů energetiky se české předsednictví Rady Evropské…

Putin pohrozil tvrdou odplatou, pokud by nějaký stát zaútočil na Rusko…

09.12.2022 16:03 Ruský prezident Vladimir Putin dnes pohrozil tvrdou odplatou, pokud by nějaký stát zaútočil na…

Podrobnosti razie v Německu byly známé předem, tvrdí poslankyně

09.12.2022 15:10 Rozsáhlý středeční zátah německé policie proti krajně pravicovým extremistům, kteří podle…

Policie vyšetřuje podezření z korupce v Evropském parlamentu

09.12.2022 14:54 Policie v Bruselu dnes provedla 16 razií v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a…

Slovenské ministerstvo obrany čelí kyberútoku, hlásí se k němu Rusové

09.12.2022 14:19 Slovenské ministerstvo obrany dnes zasáhl kybernetický útok, ke kterému se přihlásila ruská skupina…

Netanjahu dostal dalších deset dnů na sestavení vlády

09.12.2022 14:11 Izraelský prezident Jicchak Herzog dnes dal designovanému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi dalších…

Američtí a ruští zástupci se setkají v Istanbulu, obsah jednání je nejasný

09.12.2022 12:55 Zástupci Ruska a Spojených států se dnes setkají v Istanbulu, jednat budou o vízech, personálních…

Mrtvé a raněné po ruském ostřelování hlásí dnes ukrajinské úřady na…

09.12.2022 10:42 Mrtvé a raněné mezi civilisty po ruském ostřelování hlásí dnes ukrajinské úřady na východě a jihu…

Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a…

09.12.2022 08:18 Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami, ani…

Související:

Nejnovější